• $7,1702
  • €8,7296
  • 413.937
  • 1483.02
20 Şubat 2021 Cumartesi 10:44 | Son Güncelleme:

Analitik düşünme nedir, nasıl gelişir? Analitik zeka ne anlama geliyor?

Analitik düşünme nedir, nasıl gelişir" Analitik zeka ne anlama geliyor"

Analitik düşünme insanların yaratıcı bir şekilde düşünmesi ve yeni durumlara etkili bir şekilde adapte olması gerektiğinde devreye girer. Bu tür bir istihbarat, bilgilerin alınmasından ve özetlenmesinden sorumludur. Ve ayrıca mevcut bilgi ve becerileri yeni veya alışılmadık koşullarda kullanma yeteneği için. Peki analitik zeka ne anlama geliyor? Analitik düşünme nedir, nasıl gelişir?

Bilgiyi işlediğiniz beynin saf gücüdür. Bir şeyi analiz etmeniz veya bir problemi çözmeniz gerektiğinde kullanılır. Bu tür zeka, Sternberg'e göre, yalnızca beynin analitik yeteneklerine odaklandıkları için genel zeka seviyesini belirlemek için kesinlikle uygun olmayan IQ testleri ile ölçülür. Peki Analitik düşünmek, bir soruna standart olmayan çözümler görmek ve önermek veya zor durumlardan en pratik yolları seçmek mi?

Zeka türleri arasında yer alan analitik zeka kısaca çözümlemeli öncelikli zeka türü olarak adlandırılabilir. Yaratıcı zeka ve pratik zeka gibi farklı türler de bulunurken çözüm odaklı düşünen kişiler genellikle analitik düşünmeye sahiptirler.

Analitik düşünme özelliğine sahip olan kişilerde görülen analitik zeka çözüm odaklı düşünen kişilerin en belirgin özellikleri arasında yer alıyor.

ANALİTİK KELİMESİNİN SÖZLÜK ANLAMI NEDİR?

1. Çözümlemeli

2. Çözümsel olan şey.

ANALİTİK ZEKA VE ANALİTİK DÜŞÜNME NEDİR?

Analitik zeka ve analitik düşünme birbirleri ile bağlantılı olan anlamlara sahiptirler. Analitik zeka demek bir konu da veya bir olay karşısında hemen çözüm odaklı düşünen zekaya denilir. Analitik düşünme ise çözümsel olarak düşünen ve olaylar karşısında çözüm üreterek düşünmeye denilmektedir.

YARATICI ZEKA NEDİR?

Yeni düşünceler üretebilme, çok sayıda ve değeri olan fikir üretme, özgün davranabilme, problemlerin varlığını fark edebilme ve keşfedebilme, yeni ürünler yaratabilme ya da var olanı geliştirip değiştirebilme. Yaratıcı öğrenciler öğretmenler tarafından pek fark edilmezler hatta sıra dışılıkları yanlış anlaşılabilir.

PRATİK ZEKA NEDİR?

Gerçek yaşam problemlerini, ekonomik, ergonomik ve akılcı yollarla çözebilme ve fikirlere uygulama alanı bulabilme kapasitesidir. Pratik zeka, yaşadıkça ve deneyimle gelişen bir zihinsel kapasitedir.

<p>Din birliği, farklı toplumsal yapılar içerisinde, hiç kuşkusuz, en önemli ortak noktadır ve farkl

Sofuluk ile dindarlık aynı şey midir? Dindar, sofu olmak zorunda mıdır?

Bitlis'te metrelerce yükseklikteki karla zorlu mücadele böyle görüntülendi

Karlı ve sisli hava Yıldız Göleti'ne estetik kattı

Kars'ın asırlık abideleri minyatüre dönüştü