• $7,3655
  • €8,9345
  • 436.638
  • 1522.96
04 Kasım 2020 Çarşamba 13:47 | Son Güncelleme:

Ameliyatsız burun estetiği mümkün mü?

Ameliyatsız burun estetiği mümkün mü"

Burun estetiği yaptırmanın çeşitli nedenleri olduğunu söyleyen uzmanlar, burun estetiği öncesi yapılması gerekenleri ve burun estetiğinde yapılan işlemleri anlattı.

Son yıllarda burun estetiği yaptıranların sayısı arttı. Peki, burun estetiği kimlere yapılır, burun estetiği öncesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Merak edilen tüm soruların cevabı haberimizde...

Doç. Dr. Serdar Yüce Burun estetiği, yani rinoplasti birçok nedenden ötürü yapılabilen bir operasyon olduğunu belirtti. Estetik nedenlerin yanı sıra, sağlık sorunları ve çeşitli travmalar nedeniyle de yapılabilen burun estetiği uygulaması, yaygın bir estetik operasyondur. Burun estetiği konusunda en çok merak edilen sorulara, uzman görüşleri ile yanıtlar verdik.

BURUN ESTETİĞİ HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

Burun estetiği yaptırmanın çok çeşitli nedenleri olabilir. Genel olarak, estetik amaçlı bir operasyon olarak bilinse de, solunum yollarında burnun çok önemli bir organ olduğu düşünülürse, sağlık nedenleriyle de burun estetiği yaptırılır. Sinüzit ve deviasyon, burun estetiği yaptırma nedenleri arasında yer alır.

Estetik amaçlı olarak yaptırılan rinoplasti işlemlerinde, başta burun kemeri olmak üzere burun ucu düşüklüğü, burun genişliği ya da kırılması, burun eti büyümesi ya da burundaki çeşitli asimetrik yapılar nedenler arasında yer alabilir.

KİMLER BURUN ESTETİĞİ YAPTIRABİLİR?

Burun estetiği, kadın ve erkeklerde geniş bir yaş aralığında uygulanan, yaygın bir operasyon. Ancak burun estetiği işlemi, özel bir durum söz konusu değilse, 18 yaşın altındaki kişilere yapılmaz. Bunun nedeni, o yaşlarda kemik gelişiminin tamamlanmamış olmasıdır. 18 yaş üzerinde, burnunda estetik kaygısı olanlar ya da fonksiyonel bozukluğa sahip olan herkes, burun estetiği operasyonu yaptırabilir.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Doç.Dr. Serdar Yüce’ye göre rinoplasti, yani burun estetiğinde mevcut duruma göre farklı teknikler uygulanabilir. İhtiyaç duyulan müdahaleye göre açık burun ameliyatı ya da kapalı burun ameliyatı, temel tekniklerdir. 

Kapalı burun estetiği ameliyatı, burun kemeri, burun ucu kaldırma, burun kanatları gibi her türlü sorunda tercih edilen ve iyileşme süresinin hızlı olduğu burun estetiği ameliyatıdır. Ameliyat sonrası burunda oluşan uyuşukluk hissi daha azdır. Burun ucu daha iyi desteklenir. 

Ameliyat sonrasında oluşacak şişlik miktarı azalır. Açık burun estetiği ameliyatı, daha çok kıkırdak ya da kemer gibi asimetrik bozukluklarda tercih edilebilir. Açık teknik, burunda hafif bir iz kalmasına neden olabilir. İyileşme süreci, kapalı tekniğe göre daha uzundur.

AMELİYATSIZ BURUN ESTETİĞİ MÜMKÜN MÜ?

Burun estetiğinde, ciddi bir durum söz konusuysa ameliyatsız bir işlem söz konusu değildir. Ameliyatsız burun estetiği olarak adlandırılan uygulamalar, dolgu işlemidir. Burun yapısı dolgu için uygunsa, çeşitli asimetrik bozukluklar için dolgu işlemi yapılabilir.

BURUN ESTETİĞİ ÖNCESİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Doç.Dr.Serdar Yüce Burun estetiği her ne kadar yaygın bir operasyon olsa da, neticede bir cerrahi işlem içerdiği için belli konularda dikkatli olunması önemlidir. Ameliyat öncesi dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

• Kullandığınız ilaçlar, ya da genel sağlığınızla ilgili bir durum söz konusuysa, anestezi uzmanına bu bilgiyi vermelisiniz.

• Kan sulandırıcı ilaçları, en az bir hafta önce kesmelisiniz.

• Bitki çayları, yeşil çay gibi maddelerden ameliyat öncesi uzak durmalısınız, bu gıdalar kanamayı artırabilir. Aynı şekilde, zeytinyağı, sarımsak, biber ve zencefil de kanama artırır.

• Sigarayı, ameliyattan önce bir süre içmemelisiniz, nitekim sigara iyileşme sürecini yavaşlatır.

<p>Sefirin Kızı'na transfer olan Tuba Büyüküstün neden bu kadar konuşuldu?</p><p>Rahatsızlığı sebebi

Haftanın Magazin Başlıkları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Eren-5 operasyonunda 53 sığınak ile 62 depo kullanılamaz hale getirildi

40 kilometrelik alanı kaplayan Nazik Gölü'nün yüzeyi buzla kaplandı