• $7,8345
  • €9,4486
  • 459.706
  • 1334.69
28 Nisan 2020 Salı 14:27 | Son Güncelleme:

Alerjiye neden olan besinler nelerdir? Besin alerjisi belirtileri nelerdir?

Alerjiye neden olan besinler nelerdir"  Besin alerjisi belirtileri nelerdir"
IHA

"Besin alerjisi nedir? Besin alerjisi belirtileri nasıl anlaşılır?" gibi soruların cevabı İnternette araştırılıyor. 170 kadar besinin alerjiye neden olduğu bilinmektedir. Peki, alerjiye neden olan besinler nelerdir? Besin alerjisinin görülme sıklığının dünyada da arttığını belirten uzmanlar, sağlık açısından ciddi durumların yaşanmaması için uyarıda bulundu.

Hangi besinler alerji yapıyor vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Besin alerjisinin görülme sıklığının dünyada da arttığını belirten uzmanlar, besin alerjilerin de görülen en ciddi reaksiyonun ölümcül olabilen “Alerjik şok” tablosu olduğunu belirtti. Peki, besin alerjisi nedir? Besin alerji belirtileri nelerdir? Doç.Dr. Sakine Işık, alerjiye neden olan besinler hakkında bilgi verdi.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Doç. Dr. Sakine Işık, “Besin alerjisinde şikayetler bağışıklık sistemimizin besinlerdeki proteini “tehlike” olarak algılayıp, anormal tepki vermesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Besin alerjisi sıklıkla bebeklik ve çocukluk çağında görülmekle birlikte erişkin dönemde de ortaya çıkabilir. Besin alerjisi görülme sıklığı tüm dünyada artmaktadır ve bir halk sağlığı sorunu olarak görülmektedir. Araştırmaların sonucuna göre besin alerjisi erişkinlerde yüzde 3, çocuklarda yüzde 6 sıklıkta görülmektedir. Yüz yetmiş kadar besinin alerjiye neden olduğu bilinmektedir. Ülkemizde besin alerjisine en sık neden olan besinlerin başında; inek sütü, yumurta, fındık, ceviz gibi kuru yemişler, yer fıstığı, soya, buğday, balık, kabuklu deniz ürünleri ve daha nadir olarak da mercimek, susam, kırmızı et gelmektedir.” dedi.

NELER YAPILMALIDIR?

Besin alerjilerinin iki şekilde bulgu verdiğini ifade eden Dr. Işık, şu şekilde konuştu:

“Daha sık görülen “erken tip besin alerji” sinde şikayetler besin tüketildikten sonra ilk iki saatte ortaya çıkar ve ciltte yaygın kaşıntı, kızarıklık, dil ve dudak da şişme, ses kısıklığı, nefes darlığı, öksürük, morarma, bulantı, kusma, tansiyon düşüklüğü ve bayılma gibi şikayetlere neden olur. Besin alerjilerin de görülen en ciddi reaksiyon ise ölümcül olabilen “Alerjik şok” tablosudur. Besin alerjilerinde görülen ikinci tablo ise “Geç tip besin alerjisi” dir. Geç tip besin alerjisinde sıklıkla gördüğümüz şikayetler özellikle 6 ay altı anne sütü ile beslenen bebeklerde görülen kanlı, mukuslu sümüksü ve yeşil renkli dışkılama, şiddetli gaz sancıları, makat çevresinde kızarıklık yanı sıra kol içleri, diz arkaları, yanaklar,kulak arkaları, boyun ve göğüs ön yüzünde ortaya çıkan kaşıntılı, kuru, kızarıklıklar ile giden alerjik egzama ve tedaviye yanıt vermeyen reflü’dür. Besin alerjisi tanısını koymada hastanın şikayetlerinin öyküsü en önemli basamaktır. Öyküden sonra ciltten ve kandan bakılan alerji testleri ve” besin karşılaşma testleri” tanıda kullanılan yöntemlerdir. Ciltten yapılan alerji testleri ve besin karşılaşma testleri “alerjik şok” a neden olabildiğinden riskli işlemler olup alerji uzmanları tarafından yapılması gereken testlerdir. Hastanın alerjik olduğu besinlerden kaçınması alerjik reaksiyonları önlemenin ve tedavinin tek yoludur. Besin alerjisi olan hastalarda ortaya çıkan hafif reaksiyonlarda alerji şurupları, alerjik şok gibi ağır reaksiyonlarda adrenalin iğneleri kullanılmalıdır. Bazı besinlere karşı gelişen alerjiler zaman içerisinde düzelme eğilimindedir. İnek sütü, yumurta gibi besinlere bağlı alerjiler yaşa bağlı olarak geçebilir, yer fıstığı, balık, kabuklu deniz ürünleri ve kuru yemiş alerjileri çok uzun yıllar hatta yaşam boyu devam edebilir.” 
<p>Editör: Duygu Gecü Yüzseven / <a href='mailto:duygu.gecu@turkmedya.com.tr'>duygu.gecu@turkmedya.c

Altın almak için doğru zaman mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Film gibi soygun! Ağır silahlı 30 kişi bankaya saldırı düzenledi