• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
03 Mart 2021 Çarşamba 11:48 | Son Güncelleme:

Akraba evliliği yaygın olan toplumlarda daha fazla görülüyor! Kulak iltihabı belirti olabilir

Akraba evliliği yaygın olan toplumlarda daha fazla görülüyor! Kulak iltihabı belirti olabilir
DHA

Kreşe ya da okula giden çocuklar sık hastalanıyor. Akraba evliliğinin çok olduğu toplumlarda primer immün yetmezliğinin daha fazla yaygın olduğunu söyleyen uzmanlar, yılda 4 ya da daha fazla kulak iltihabı geçiren çocukların immün yetmezliğinin değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Çocuklarda immün yetmezliği konusunda aileleri uyaran Çocuk İmmünolojisi Uzmanı Prof. Dr. Hülya Ercan Sarıçoban, kreşe ya da okula giden çocukların sık hastalanmasının normal karşılandığını söyledi. Sarıçoban, "Yılda 4 ya da daha fazla kulak iltihabı geçiren ya da yılda 2 ya da daha fazla sinüs iltihabı geçiren çocukların immün yetmezlik açısından değerlendirmesi gerekir." dedi. Peki, immün yetmezliğinin sebepleri nelerdir?

DHA'da yer alan habere göre Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Çocuk İmmünolojisi Uzmanı Prof. Dr. Hülya Ercan Sarıçoban, çocuklarda immün yetmezliği hakkında bilgi verdi.

Doğuştan immün yetmezlikle dünyaya gelen çocuklarda durumun biraz farklı olabileceğini aktaran Prof. Dr. Hülya Ercan Sarıçoban, şu bilgileri verdi:

"Çocuklar, hastalıklarla savaşta daha güçsüz kalmakla birlikte sonraki hayatlarında da farklı hastalıklarla mücadele etmek durumunda kalabiliyor. Bu noktada çocukları her anlamda gözlemlerken ailelerin çok dikkatli olmaları gerekiyor."

AKRABA EVLİLİKLERİ SIK OLAN TOPLUMLARDA DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

Primer immün yetmezliği, doğuştan genetik bir nedenle gelişen bakteri, virüs, mantar ya da parazitlere karşı oluşan, enfeksiyonlarla seyreden bir hastalık grubu olarak tanımlayan Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Çocuk İmmünolojisi Uzmanı Prof. Dr. Hülya Ercan Sarıçoban, "Bu soruna yol açan yaklaşık 500 değişik hastalık tanımlanmıştır. Sık ve hafif formları her 200 doğumda 1 görülürken ağır ve nadir tipleri 10 bin doğumda 1 ortaya çıkar. Ülkemizde olduğu gibi akraba evliliklerinin çok olduğu toplumlarda daha sık rastlanır." ifadelerini kullandı.

FIRSATÇI ENFEKSİYONLARDAN KORUNMAK GEREKLİ

İmmün yetmezliğin genetik bir bozukluk olduğunu ve kişinin yedikleri ya da içtikleriyle düzeltilmesinin de mümkün olmadığının altını çizen Prof. Dr. Sarıçoban, "Bu noktada önemli olan immün yetmezliğin neden olabileceği fırsatçı enfeksiyonlardan korunabilmektir. Bunu sağlayabilmek için de hastalığın türüne göre koruyucu tedaviler gerekir." dedi.

BASİT BİR SOĞUK ALGINLIĞI 1 HAFTADA GEÇER

Basit bir soğuk algınlığı ortalama 1 hafta içerisinde basit ilaçlarla iyileşmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Sarıçoban, "Çocuk, her hastalığında antibiyotik kullanılması gerekiyorsa, her seferinde nefes açıcılar kullanılıyorsa veya egzamaları düzelmiyor, üstleri mantarla, virüslerle kaplanıyorsa bağışıklık sisteminde bir sorun olup olmadığı mutlaka araştırılmalı." dedi.

Yenidoğan bebeklerde göbeğin geç düşmesinin bile immün yetmezlik konusunda belirti olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Hülya Ercan Sarıçoban, "Bir bebeğin 15 gün içerisinde göbeği düşmeli. Bu süreçte göbek düşmemişse bunun bağışıklık sistemiyle birlikte değerlendirilmesi, ileri test yapılması gerekir." diye konuştu.

ÇOCUK KALABALIK ORTAMDA BULUNMAMALI

Söz konusu çocukların bağışıklıkları değişik derecelerde bozuk olduğu için çok kalabalık, enfeksiyonun kolayca yayılabildiği ortamlarda bulundurulmaması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Sarıçoban, ebeveynlerin dikkat etmesi gereken diğer noktalar konusunda şunları anlattı:

"Ayrıca bu çocuklarda aşıların zamanında yapılması da son derece önemlidir. Ancak immün yetmezliği olan çocukların bazılarında kızamık, verem, suçiçeği ya da ağızdan uygulanan çocuk felci gibi canlı aşıları uygulayamıyoruz. Çünkü bu çocukların bağışıklık sistemi aşı mikrobundan enfekte olabiliyor. Bu nedenle erken tanı çok büyük önem taşıyor. Özellikle yeni doğanlarda ikinci ayda uygulanan verem aşısından önce tanın konulması gerekir. Doğumdan sonra uzun süre hastaneden çıkamayan, antibiyotik alan, vücudunda egzama çıkan, ağzında pamukçuk olan, düzelmeyen ishalleri olan çocuklarda hele ki ebeveynleri de akrabaysa, verem aşısı yapılmadan önce en azından bir tam kan sayımı ile lenfosit değerlerine bakılması önem taşır. Aksi durumda söz konusu hasta çocuğa verem aşısı yapılarak yaygın verem gelişebilir ve çok daha ağır sonuçlara yol açabilir."
<p>Kütahya'da Hanım Ç., bir süre önce uzaklaştırma kararı aldırdığı eski eşi tarafından iftar yemeği

Kütahya'da kan donduran olay: Eski eşi iftar yemeği sırasında bıçakladı

Bakanı Karaismailoğlu, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreninde katıldı

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı