• $8,391
  • €10,1606
  • 502.286
  • 1460.86
04 Haziran 2021 Cuma 21:39 | Son Güncelleme:

Ahit sandığı nedir, nerededir? Ahıt sandığı neden önemli, nasıl kaybolmuştur...

Ahit sandığı nedir, nerededir" Ahıt sandığı neden önemli, nasıl kaybolmuştur...

Ahit Sandığı, neredeyse üç buçuk bin yıldır insanları meraklandıran, içinde iki taş blok bulunan altın kaplama ahşap bir sandıktan ibarettir. Ahit sandığı yahudiler için önemli bir konu olurken, evreni insanla, göksel Mutlak ile dünyevi Kaos'u birbirine bağlayan eşsiz bir köprü olarak bilinmektedir. Peki Ahıt sandığı önemi nedir, nerede ve nasıl kaybolmuştur? Ayrıntılar haberimizde...

Ahit sandığı eski Ahit'e göre, bu, on emri içeren Taş Levhaların tutulduğu bir sandıktır. Arkeologlar, İsrail'in Bet Shemesh köyünde, MÖ 10. yüzyılda Kudüs'e nakledilmeden önce Musa'nın on emrini içeren sandığın tutulduğu bir tapınağın kalıntılarını keşfettiler. İbrani devletinin başkentinden gizemli bir şekilde ortadan kaybolduğundan beri, 2,5 bin yıldan fazla bir süredir kalıntının kendisini bulmaya çalışıyorlar. Söz konusu ara ara sosyal medya üzerinden gündem haline gelen "Ahit sandığı nedir, nerededir? Ahıt sandığı neden önemli, nasıl kaybolmuştur?" sorularına bu haberimizde yanıt arayacağız...

AHİT SANDIĞI NEDİR?

Ahit, antlaşma ve sözleşme demektir. Allah tarafından İsrailoğullarına gönderilen 10 emir, insan ile Allah arasında yapılan anlaşmanın özeti niteliğindedir.

Ahit sandığı, On Emir'in yazılı olduğu iki orijinal taş tableti barındıran, kapaklı ve altın kaplamalı ahşap bir sandıktır.

On Emir veya Dekalogos, Yahudiliğe göre Sina Dağı'nda Musa'ya vahyedilmiş, ve YHVH'nin İsrailoğulları'na emrettiği on tane emiri içeren bir ilkeler dizisidir.

İncil'e göre, Allah, Musa'ya on emri içeren taş tabletler için bir depo oluşturmasını emretmiş. O'nun verdiği talimatlar, eserin görüntüsünü güvenilir bir şekilde yeniden üretmenin mümkün olduğu ayrıntılarla dolu olduğu bilinmektedir.

Ahit Sandığı. Rönesans'ın üslup unsurlarını içeren 19. yüzyılın sanatsal bir rekonstrüksiyonu. Cherubim melekler olarak temsil edilir.

AHİT SANDIĞI NEREDEDİR?

Ahit Sandığının nerede olduğu hala bilinmemektedir. Tapınak Şövalyeleri yüzlerce yıl boyunca bu sandığı aramış fakat bir sonuca ulaşamamıştır.

Bazı kaynaklara göre Ahit Sandığı, Babil işgali sırasında yok edilmiştir.

AHİT SANDIĞI NASIL KAYBOLMUŞTUR?

Ahit sandığının nasıl kaybolduğuna dair birçok görüş ortaya atılsa da bu konu hakkında net bir bilgi yoktur.

Üç bin yıldan daha uzun bir süre önce, peygamber Musa halkını Mısır'dan çıkardı ve Sina Dağı'nın tepesinde, bazen Eski Ahit olarak adlandırılan En Yüce Olan ile bir anlaşma imzaladı. On emir, Misak'ın şartları haline geldi: İnsanın Yüce Allah'a karşı beş görevi ve insanların birbirine karşı beş görevi. Yüce bu emirleri tabletlere getirdi - safire benzer malzemeden yapılmış iki hacimli küp. Tabletler, Ahit Sandığı olarak bilinen özel bir depoya yerleştirildi.

Ahit Sandığı bir sandık gibi görünüyordu. Akasya ağacından yapılmıştır. Kutunun içi ve dışı altınla kaplandı. Metrik sisteme çevrilen boyutları yaklaşık 67x67x112 cm'dir.Saf altından kapakta, Ark'ın üzerine kanatlarını açmış iki melek tasvir edilmiştir. Tabut, iki altın kaplama akasya direği yardımıyla taşındı. Direkler, yan duvarlarda özel altın halkalara geçirildi. Modern bilim adamlarının hesaplamalarına göre, Ark yaklaşık 300 kg ağırlığındaydı.

<p>Murat Dalkılıç kendisi hakkında yöneltilen soruya yanıt vermeyen eski eş Merve Boluğur hakkında i

Murat Dalkılıç'tan Merve Boluğur açıklaması: Kanlı bıçaklı ayrılmadık

İşte Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü

WhatsApp mesaj iletme özelliğini sınırlandırdı

Kirpikleriyle dünya rekoru kırdı