• $7,2832
  • €8,7892
  • 403.686
  • 1527.45
29 Ocak 2021 Cuma 14:59 | Son Güncelleme:

Adana'nın nefis kol böreği tarifi! Kol böreğinin püf noktası

Adana'nın nefis kol böreği tarifi! Kol böreğinin püf noktası

Adana kol böreği çıtır çıtır börek tarifi arayanlar için nefis bir lezzet. Ara öğün ya da yemeklerinize eşlik edecek bir börek tarifi hazırladık. Adana'nın tescilli lezzeti olan Adana kol böreği tarifi ve malzemeleri haberimizde...

Adana kol böreği tarifi hem peynirli hem de kıymalı yapılır. Adana kol böreğinin püf noktası ise hamurun bir gün önceden yapılarak dinlendirilmesidir. Nefis börek tarifi arayanlar için Adana kol böreği tarifi ve malzemeleri haberimizde...

ADANA KOL BÖREĞİ MALZEMELER

Börek hamuru için;

Un

Su

Tuz

Margarin

Kıymalı iç harç

Dana eti kıyması

Mor kuru soğan

Tuz

ADANA KOL BÖREĞİ TARİFİ

Buğday unu, su ve tuz bir kap içerisinde yoğrulur. Kulak memesi kıvamında bir hamur olması gerekiyor. Yoğurulan hamur bezeler hâline getirilir. Bezelerin üstüne bastırılarak 12-15 cm genişliğinde dairesel hamurlar yapılır. Her dairesel hamurun üzerine tüm üst yüzeyini kapatacak biçimde margarin sürülür. Yağlanan dairesel hamurlar üst üste konularak sekizli-onlu gruplanır ve ertesi gün pişirilmek üzere buzdolabında dinlendirilir. Adana kol böreğinin püf noktası burasıdır.

İsteğe göre kıymalı veya peynirli iç harcı hazırlanır. 

Adana Lokantacılar ve Kebapçılar Esnaf Odası tarifine göre börek hamuru açarken eller için bir kâseye sıvıyağ koyulur. Yağ kabından el ile az miktarda yağ alınır ve tezgâh yağlanır. Başlangıçta bir adet hamur el ile bastırılarak bir miktar genişletilir.

Sonra hamurun altı üste getirilerek tekrar bastırır. Bu şekilde hamur yaklaşık 25 cm genişliğe ulaşana kadar yayılır. Sonra ahşap döner saplı merdane kullanılarak hamur yaklaşık 40 cm genişliğe ulaşana kadar açılır. El tekrar yağ kabına batırılır ve üzerine yağlı elini sürülerek hamuru yağlanır.

Daha sonra hamur el ile tezgâhtan kaldırılıp serpme şeklinde defalarca savurup tezgâha vurularak genişletilir, inceltilir. Hamur zar gibi incecik bir hal alıncaya kadar bu işleme devam edilir.

Hamur bu hali ile yaklaşık 130 cm genişliğindedir. Açılan hamur tezgâh üzerine bir kısmı tezgâhın ön kısmından aşağı sarkacak şekilde serilir ve üzerine az miktarda el ile yağ serpilir. Serilen hamur sırası ile önce usta tarafındaki uç, sonra sol tarafındaki uç, ardından sağ tarafındaki uç, en son ustanın karşı tarafında kalan uçtan tutulur, tutulan her uç hamurun orta kısmına gelecek şekilde sırayla katlanır.

Bu katlama ile hamur kapalı zarf şeklini alır. Orta bölgesine yaklaşık 110 gr kıymalı ya da peynirli iç harç yayılır ve üstüne biraz yağ serpilir. Hamur karşı kısımdan öne doğru 3 kez 10-12 cm genişlikte olacak şekilde katlanır. Börek son halinde yaklaşık 12 cm genişliğinde ve 35 cm uzunluğunda dikdörtgen şeklini almıştır. Börek pişirme tepsisine alınır ve tüm böreklerin üst orta kısmına yine elle hafif yağ serpilir.

Kıymalı Adana kol böreği yaklaşık önceden ısıtılmış 250 derece fırında 13-14 dakika pişirilir. Pişirme sırasında böreğin alt ve üstünün kızarıp kızarmadığı kontrol edilir. Alt ve üst kızardığı zaman börek pişmiştir. Böreği sıcak servis edebilirsiniz. Afiyet olsun...

KIYMALI İÇ HARÇ NASIL HAZIRLANIR?

Kıymalı iç harç için soğanlar yemeklik şeklinde doğranır. Doğranan soğanlar bir tencerede yağsız şekilde kendi suyunu bırakıp bu suda kaynamaya başlayıncaya kadar kavrulur ve bu aşamada ocak kapatılır. Kavrulurken soğanın bıraktığı acı su süzülerek atılır ve kavrulmuş soğan soğumaya bırakılır. Kıyma ayrı bir kapta ek bir yağ kullanmadan kendi yağını ve suyunu bırakana kadar kavrulur. Kavrulma sırasında tuz eklenir. Kavrulan kıyma soğumaya bırakılır. Kavrulan ve soğumuş mor soğan ve kıyma ayrı bir kapta karıştırılır.

PEYNİRLİ İÇ HARÇ NASIL YAPILIR?

Taze beyaz peynir

Peynirli İç Harcın yapılışı

Tam yağlı taze beyaz peynir 5-6 saat suda bekletilir, suyu süzülerek tuzu azaltılır. Tuzu alınmış tam yağlı

taze beyaz peynir ezilip ufalanır. Peynirli Adana Kol Böreğinin pişme süresi kıymalı böreğe

göre 2-3 dakika daha uzundur.

<h3>ÇALIŞANLAR İSTİFA METNİ YAZARKEN DİKKAT!</h3><p>'Kısa Çalışma Ödeneği'nin biteceğinin açıklanmas

Kısa çalışma sonrası çalışanlar nelere dikkat etmeli?

Niğde'de kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı

Akkuyu Santrali'nde ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı

Adıyaman'da ''Gastropod'' nesline ait hayvan fosili bulundu