• $8,1761
  • €9,6736
  • 501.393
  • 1152.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
29 Haziran 2020 Pazartesi 10:11 | Son Güncelleme:

Adana'da tarım arazilerini lavanta bahçelerine çevirdiler! Lavanta bahçeleri kadınların iş kapısı oldu!

Adana'da tarım arazilerini lavanta bahçelerine çevirdiler!   Lavanta bahçeleri kadınların iş kapısı oldu!
IHA

Adana'da dokuz girişimci kadın, tarım arazilerini lavanta bahçesine dönüştürüp hayallerini gerçekleştirdi. Tapan yöresinde ilki gerçekleştiren kadınlar onlarca dönüm lavantanın çayı, reçeli, kolonyasını ve buketini yaparak hem kendilerine hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

Hopka dağı eteklerini mor lavanta bahçesine dönüştüren kadınlar doğal fotoğraf stüdyosuna dönen arazilerinde onlarca yerli turisti ağırlayarak hem ekonomilerine hem de Adana Tapan’ın tanıtımına büyük katkı sunuyor. Adana’nın Feke ilçesinin Tapan yöresinde dokuz girişimci kadın, tarım arazilerini lavanta bahçesine dönüştürüp hayallerini gerçekleştirdi.

İHA'da yer alan habere göre Adana Tapan’da ürettikleri onlarca dönüm lavantanın çayı, reçeli, kolonyasını ve buketini yaparak çocuklarının geleceği için yörede bir ilki gerçekleştiren kadınlar, Tapan Eli Kadın Kooperatifini kurarak Kozan Ticaret Odasının desteği ile ürettikleri lavantaları Türkiye’deki zincir marketlerine satışını gerçekleştirdi. 

Tapanlı kadınların kooperatifleşerek verdikleri mücadele örneğine ticari pazara kazandırılmasında emek veren Kozan Ticaret Odası Başkanı Mustafa Kandemir, "Kadınların muhteşem bir çalışma ve heyecanı var. Tapanlı kadınlarımız ile gurur duyuyoruz. Tapanlı kadınlarımız lavanta ürünleri için kuracağımız tesisler ile çayını kolonyasını yapacaklar. İlk ürünleri almaya başladık. Hedef Türkiye’ye örnek olmaları. Şuan ürettikleri lavantaları yok satıyoruz. Ürettikçe satıyoruz. Yurt dışından talep var amacımız ihracat. Bizde bu üretime sonsuz destek vererek çalışmalara katkı sunuyoruz." dedi.

"HAYALİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK"

Girişimci Kadınlar Tapan Eli Kadın Kooperatifi Başkanı Songül Yavuz, “Biz hayal ettik. Hayalimizi gerçekleştirdik. Biz 9 arkadaş başladık. 9 kadınla kalmayacağız 9 muhtarlığa yaymaya çalışacağız. Bu işe başlamadan önce ilk lavantalar için Isparta’ya gittik. Orada görünce lavanta aşkı başladı. İçimizden geldi. Severek yaptık. Zaten toprağa aşığız. İlk denememizi geçen yıl yaptık ve onu mahallemizdeki okulumuza bağışlamıştık. Bundan sonrada çocuklarımız ve geleceğimiz için kadınların kooperatif adına ne yapabilirsek hepsini mahallemize kazandıracağız." diye konuştu.

<p>Mersin Anamur'da ilçesindeki çıkan yangınla ilgili yapılan son dakika açıklamasına göre, 50 hane

Mersin Anamur'da orman yangını: 50 hane boşaltıldı, Mersin-Antalya Karayolu kapatıldı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kuzey Marmara Otoyolu'nda helikopter destekli trafik denetimi yapıldı

Savaşın seyrini değiştiren SİHA'lar ve özellikleri