• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
28 Ocak 2021 Perşembe 13:44 | Son Güncelleme:

6 milyon kişi incelendi! Prematüre doğanlar için korkutan sonuç

6 milyon kişi incelendi! Prematüre doğanlar için korkutan sonuç
AA

Farklı ülkelerden 6,3 milyon kişiyi kapsayan araştırmaya göre erken doğan birçok kişinin ölüm nedeni kronik hastalıklar. Buna göre erken doğan kişilerde kalp hastalığı, kronik akciğer hastalığı ve şeker hastalığı kaynaklı ölüm riski iki kat daha fazla.

Araştırmalara göre prematüre doğan kişilerde kalp hastalığının, kronik akciğer hastalığının ve şeker hastalığı kaynaklı ölüm riskinin iki kat daha fazla olduğu tespit edildi. Erken doğanları korkutan araştırmanın detayları haberimizde...

AA'nın Science Norway'den aktardığı habere göre, Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden (NTNU) bilim insanları, Norveç, İsveç, Finlandiya ve Danimarka’dan 6,3 milyon kişiyi kapsayan bir çalışma yürüttü.

Araştırmaya göre, 50 yaşın altındaki kişilerin kronik hastalıklara bağlı ölüm riskinin 1000 kişide 2 olduğu gözlemlenirken, gebeliğin 37. haftasından önce doğan (prematüre) kişilerde bu oranın yüzde 40 fazla olduğu ortaya çıktı.

Çalışmada, prematüre kişilerin kalp, akciğer ve şeker hastalığından yaşamını yitirme riskinin 2 kat daha fazla olduğu da tespit edildi.

Araştırmanın lideri Profesör Kari Risnes, "Prematüre doğan kişilerin çocukluk ve gençlik döneminde ölüm riskinin daha yüksek olduğunu zaten biliyorduk. Bu araştırmayla erken doğanların 50 yaş öncesinde kronik hastalıklardan ölüm riskinin daha fazla olduğunu gösterdik." dedi.

Risnes, doktorların tedavi ettiği hastalarının prematüre doğup doğmadığını dikkate alması gerektiğini kaydetti.

<p>DİSK'e bağlı Genel-İş ile Maltepe Belediyesi arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşm

Maltepe'de 5 gündür çöp toplanmıyor

Çakmakla piknik tüpünü kontrol etti! Evim tamamen yandı

Buz tutan gölde balıkçıların zorlu mücadelesi

Alanya'daki tarihi Gülevşen Camisi restore ediliyor