• $8,5132
  • €10,2864
  • 498.614
  • 1441.33
26 Nisan 2021 Pazartesi 14:25 | Son Güncelleme:

500 yıllık Osmanlı tarifiyle somonun püf noktası

500 yıllık Osmanlı tarifiyle somonun püf noktası
AA

Bosna Hersek'te iftar sofralarının vazgeçilmezi somon her Ramazan olduğu gibi bu yılda sevilerek tüketiliyor. Somonun 500 yıllık Osmanlı tarifi olduğunu belirten Bosnalı ustalar, somon tarifinin püf noktasını anlattı. İşte ustasından ne pideye ne ekmeğe benzeyen somon tarifi...

Somon geçmişten günümüze tüketilen lezzetlerin başında geliyor. Balkan ülkesi Bosna Hersek'e özgü ramazan pidesi somun, bu ramazan ayında da iftar sofralarının vazgeçilmezi oldu. Peki, somonun püf noktası nedir?

AA'da yer alan habere göre Başkent Saraybosna ve Mostar'daki fırınlarda pişen somunun kokusu iftar öncesi her yeri sararken, uzun somun kuyrukları da Bosna Hersek'teki ramazan ruhunun olmazsa olmazları arasında sayılıyor.

SOMONUN PÜF NOKTASI HAMURUN İNCELİĞİ

Saraybosna'daki tarihi Başçarşı dışında kentin daha modern semtlerinden Otoka'da 9 yıldır "Nafaka" isimli fırını işleten Elvis Trtic, Başçarşı dışında başka bir konumda ilk kez somun pişiren fırın olduklarını söyledi.

Somunun diğer hamur işlerinden farklı olduğunu anlatan Trtic, Osmanlı'dan kalma somun tarifinin 500 yıllık olduğunu vurguladı. Trtic, somunun ilk kez Gazi Hüsrev Bey'in talebi üzerine Somun soyadlı biri tarafından yapıldığını söyleyerek, somunun püf noktasını şöyle anlattı:

"İşin sırrı hamurun olabildiğince ince olmasında. Öyle gizli bir tarifi yok. İşin sırrı sevgiyle yapılmasında."

ORUÇ TUTMAYANLAR DA ALIYOR

Ramazan ayının vazgeçilmezi somunu sadece Müslümanların almadığını ifade eden Trtic, "Oruç tutanı, tutmayanı, Müslüman olanı, olmayanı herkes bu ramazan geleneğini yaşatıyor. İftarın yaklaştığını nasıl mı anlarsınız? Fırının önündeki kuyruk uzamışsa iftar vakti yakın demektir." diye konuştu. Trtic, askıda somun geleneğinin de devam ettiğini belirterek bunun sadece ramazan ayında değil askıda ekmek olarak tüm yıl devam ettiğini sözlerine ekledi.

MOSTAR'DA FEHMİ'NİN SOMUNLARI MEŞHUR

Ülkenin güneyindeki Mostar kentinde ise Fehmi'nin somunlarının kokusu yaklaşan iftar vaktinin en lezzetli habercisi. Kosova'dan Mostar'a göç eden Fehmi Topali, somunlarının kentte oldukça popüler olduğunu ifade ederek "Mostar'da daha önce böyle somun yoktu. Yarım asırdır devam eden bu Ramazan geleneği hiç bozulmadan günümüze ulaştı. Bizler de devam ettirebildiğimiz için çok mutluyuz." dedi.

Somunun Bosna Hersek'te ramazanlarda özel bir yere sahip olduğunu söyleyen Topali, somunun ramazan dışında özellikle köfte yapılan restoranlarda kullanıldığını ifade etti.

  • somon tarifi
  • somonun püf noktası
  • 500 yıllık osmanlı tarifi
  • Bosnada somon
<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

NASA Mars'ın 3 boyutlu görüntülerini yayınladı

Düştüğü dere yatağında 5 gün mahsur kaldı

Mersin sahilinde bulundu! Sahil güvenlik hemen çalışma başlattı