• $9,2849
  • €10,7627
  • 527.57
  • 1409.56
28 Eylül 2021 Salı 16:06 | Son Güncelleme:

3 ay süren saç dökülmesi ne anlama gelir?

3 ay süren saç dökülmesi ne anlama gelir"

Sık makyaj yapan ve yağlı kremleri kullananları uyaran uzmanlar, korona geçiren bireylerde 2-3 ay süren saç dökülmeleri olduğunu söyledi. Korona döneminde cilt hastalıklarında artış yaşandığına dikkat çeken Dermatoloji Uzmanı Dr. Coşkun Birinci, zona ve egzama için önerilerde bulundu.

Korona döneminde cilt hastalıkları ve saç dökülmesi şikâyetleri arttı. Özellikle zona ve egzama gibi hastalıklar daha sık görülmeye başlandı. Korona geçiren bireylerde 2- 3 ay süren saç dökülmeleri olduğunu belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Coşkun Birinci, cilt yapısına göre ürün kullanılmasını tavsiye etti.

DHA'ya açıklamalarda bulunan Dermatoloji Uzmanı Dr. Coşkun Birinci, makyaj için kullanılan birçok kozmetik ürünü konusunda uyarıda bulundu.

SEÇİLEN ÜRÜNLERE DİKKAT

Cilt yapısına göre ürün seçilmesi gerektiğini söyleyen Coşkun Birinci, önerilerini şöyle sıraladı:

"Egzama, Akneiform lezyonları genellikle sık görülen sorunlardır. Maske takmak normalde sorun yaratmaz ancak cilt hastalığı olan kişilerin fırsat buldukça güvenli ortamlarda maskelerini çıkarıp yüzlerini havalandırmaları önemli. Kişilerin maske, dezenfektan kullanımına çok dikkat etmesi gerekiyor. Maske ve dezenfektanları gelişigüzel kullanmamalılar. İçeriğine bakmalı, içeriğindeki kimyasalların alerjiye neden olmadığına eminseler kullanmalılar."

Uz. Dr. Birinci, aşırı makyaj ve yağlı krem süren kadınlarda akne çeşitlerinin de sık görüldüğünü, yoğun makyaj kullanımı olduğunda maske kullanılmaması gerektiğini söyledi.

DEZENFEKTANLAR DOĞRU KULLANILMALI

Uzman Dr. Coşkun Birinci, dezenfektan, cilt temizleme kimyasallarının, kişide alerjiye neden olup olmadığının alerji testleriyle belirlenebildiğini söyledi. El dezenfektanlarını doğru kullanmanın önemine vurgu yapan Uz. Dr. Birinci, şu şekilde konuştu:

"Günde 15-20 defa elinizi dezenfektanla yıkamamalısınız. Alkolle temizlik cildinizi kurutur, cildinizin üst tabakasını alerjiye müsait hâle getirir. O yüzden bunları çok sık kullanmamak gerekir. Cildinizde sorun varsa, dermatolojik koruyucu kremler kullanmanızda yarar var. Cildinizde sorun varsa, elinizde egzama varsa, elinizi mümkün olduğu kadar PH'sı normal dezenfektanları kullanmanızı öneririm. Çünkü kullandığınız dezenfektanların asidik olmaması gerekir. Ellerinizi duruma göre 2-3 saatte bir yıkamanız yeterli olacaktır. Çok sık el yıkamak, egzama gibi cilt hastalığı olanların problemini artırır. Dezenfektan kullanırken dozunu iyi ayarlamazsanız, cilt hastalıklarınız varsa, yaşadığınız sıkıntılar artabilir."

ZONA VE SAÇ DÖKÜLMELERİ ARTTI

Korona döneminde geçici saç dökülmeleri ve zona hastalığının sık yaşandığına dikkat çeken Dermatoloji Uzmanı Dr. Coşkun Birinci, saç dökülmelerinin genellikle 2-3 ay sürdüğünü söyleyerek şöyle devam etti:

"Korona geçiren bireylerde 2- 3 ay süren saç dökülmeleri oluyor. Korona yüksek ateşle seyreden bir hastalık. Bu hastalık esnasında kılların büyüme hızı duruyor, saç tellerinin kökle bağlantısı kopuyor ve 3-4 hafta sonra birden dökülmeye başlıyor. Bu tamamen stresle ilgili değil, hastalığın seyri ile ilgili. Bu dönemde saç kökleri yerinde durmaktadır. Hastalarımız paniğe kapılmasın, bu saçlar tekrar uzamaya başlayacaktır. Son zamanlarda zona hastalığında da artış görüyoruz. Korona döneminde saç dökülmesi strese bağlı bir dökülme değil ama zona hastalığı strese bağlı gelişebiliyor."
<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi