• $8,3177
  • €10,0045
  • 476.791
  • 1345.15
05 Nisan 2021 Pazartesi 07:01 | Son Güncelleme:

Ünlülerin tweetlerine servet veren izzet Pinto AKŞAM'a konuştu: NFT'lerle üçüncü ‘Turcorn' olacağız

Ünlülerin tweetlerine servet veren izzet Pinto AKŞAM'a konuştu: NFT'lerle üçüncü ‘Turcorn' olacağız
- ERÇİN DAĞ EYSEN

Türkiye'de NFT eser çılgınlığını başlatan Global Agency'nin patronu İzzet Pinto, “Türkiye'nin en büyük NFT koleksiyonunu oluşturup, dünyaya açılan üçüncü unicorn olacağız” dedi.

Kripto sanat olarak bilinen NFT akımı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük ses getiriyor. Şimdiye kadar pek çok sanatçı, eserini NFT'ye dönüştürdü ve bir çoğu dudak uçuklatan rakamlarla satıldı. Bensu Soral, Kobe Bryant'ı resmettiği 'RIP Black Mamba' isimli eserini NFT'ye dönüştürüp 4 bin dolara sattı. Son olarak ta Cüneyt Özdemir'in tweeti 80 bin TL'ye, Saba Tümer'in meşhur kahkası ise 90 bin TL'ye alıcı buldu. Önce Cüneyt Özdemir'in ardından Saba Tümer'in tweetini satın alan Global Agency'nin CEO'su İzzet Pinto, Türkiye'nin en büyük NFT platformunu kurduklarını söyledi.

SIRADA MÜZİK TWEETİ VAR

Dünyada ünlülerin kendilerine ait ve dünyada tek olan parçalarını NFT üzerinden dijital ortamda bir sanat eserine dönüştürüp açık arttırma sistemiyle sattıklarını ifade eden Pinto, "15 yıldır Türk dizi ve formatlarını dünyaya açıyoruz. Yaptığımız işi NFT dünyasıyla birleştirip dijital bir ekosistem yaratmak istiyoruz. Bunun için de ünlülerle işbirliği yapıp dünya çapındaki hayranlarına ulaştırmak istedikleri koleksiyonlarına açık arttırmayla aracı olmak istiyoruz" dedi. Kurdukları platformla Türkiye'nin 3. Unicorn'u olmayı hedeflediklerini söyleyen Pinto, son bir tweet daha satın alacaklarını söyledi. Onu da sosyal sorumluluk projesi kapsamında müzik sektöründen seçeceklerini belirtti. #nftmüzik hashtagiyle en yaratıcı tweeti atan kişinin mesajını satın alacaklarını belirten Pinto, "Bunu da pandemide kan kaybeden müzik sektörüne bağışlanmak üzere kullanacak bir kişi arasından seçeceğiz" dedi.

NFT NEDİR?

NFT'ler, takas edilmez oluşları nedeniyle telif hakkı bulunan ürünler oluşturma için tasarlanıyor. Bir sanatçı, kendisine ait bir eseri NFT'ye dönüştürdüğünde, hem kendisine ait dijital imzasıyla telif hakkını korumuş oluyor, hem de ürünün her satışında payına düşen telif hakkı kripto ödeme şeklinde hesabına geçiyor.

  • turcorn
  • kripto
<p><strong>Süper Lig'in 36. haftasında Galatasaray, evinde Trabzonspor'u konuk etti. Zorlu 90 dakika

Galatasaray - Trabzonspor Maç Yorumu... Aslan'ın şampiyonluk şansı var mı?

82 saatlik kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu

Endonezya kaybolan denizaltıyı aramak için bölgeye savaş gemileri konuşlandırdı

Doğadan topladığı dal ve kütükleri sanat eserine dönüştürüyor