• $9,7388
  • €11,3536
  • 563.719
  • 1489.36
29 Ağustos 2021 Pazar 14:52 | Son Güncelleme:

Tomris filmi 3 Eylül'de sinemada

Tomris filmi 3 Eylül'de sinemada
AA

İlk Türk kadın hükümdar Tomris Hatun'un hayat hikayesini anlatan Tomris filmi, 3 Eylül'de vizyonda olacak.

Yönetmenliğini Atan Satayev'in üstlendiği, başrollerini Almira Tursyn, Adil Akhmetov ve Erkebulan Dairov'un paylaştığı Tomris filmi 3 Eylül'de vizyona girecek. İlk Türk kadın hükümdar Tomris Hatun'un hikayesini anlatan proje, Altın Küre'de "Yabancı Dilde Film" kategorisinde yarışma listesine girdi. Film, vizyon yolculuğuna başladığı Kazakistan'da izleyicinin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Dönemin güçlü devletlerinden Pers İmparatorluğu'nu yenerek büyük başarı elde eden, İskit-Saka Türklerinin Başkomutanı Tomris Hatun'un hayatı, Antik Yunan tarihçi ve yazar Herodot'un verdiği bilgilerden yararlanılarak beyaz perdeye aktarıldı.

"Sakaların Anası" olarak biliniyor

Efsanevi Türk hakanı Alp Er Tunga'nın torunu ve "Sakaların Anası" olarak hatırlanan Tomris Hatun, M.Ö. 6. yüzyılda yaşadı. Doğumunda annesini, savaşta babasını kaybeden Tomris Hatun'un oğlu ise esir düştüğü kampta yaşamını yitirdi.

Saka Türklerinin başına geçerek Pers İmparatorluğu'nu yenen, Türk tarihinin ilk kadın hükümdarı Tomris Hatun'u anlatan filmin konusu şöyle:

"Milattan önce, 6. yüzyılda, kocasının ölümüyle tahta geçmek zorunda kalan Tomris Hatun, askeri dehası, kıvrak zekası, taktiksel ve politik becerileriyle dağılmakta olan İskit-Saka İmparatorluğu'nu yeniden Orta Asya'nın hakimi yaptı. Ordusuna komutanlık ettiği savaşta, devrinin en güçlü devleti Pers İmparatorluğu'nu yenerek Türk ve dünya tarihine adını altın harflerle yazdırdı."

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Erdoğan ve Aliyev'in açılışını yapacağı Fuzuli Havalimanı 8 ayda inşa edildi

Karadeniz yaylalarında ikinci yıkım dalgası

Göktaşı ile öyle bir şey yaptı ki! Her anını paylaştı