• $ 5,7245
  • € 6,3381
  • 272.777
  • 102761
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Sinemada sansür iddiaları abartı

Bakan Ersoy, Sinema Yasası ile bazı filmlere sansür uygulanacağı yönündeki eleştiriler için "15 yıldır sadece üç filme müdahele edildi" dedi.

YELDA GÖKDAĞ

Mehmet Nuri Ersoy, TBMM Milli Eğitim ve Kültür Komisyonu’nda kabul edilen ve önümüzdeki günlerde Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek olan Sinema Yasa Teklifi’ni AKŞAM'a değerlendirdi. Sinema Yasa Teklifi'nde yer alan "Komisyonca uygun bulunmayan filmlerin ticari dolaşıma ve gösterime sunulamayacağı" maddesine ilişkin “sansür” iddialarının gerçekleri yansıtmadığını belirten Bakan Ersoy, şunları aktardı: Yasa teklifi ilgili komisyonda kabul edildi, şimdi Meclis Genel Kurul sürecine geçilecek. Düzenleme sinema konusundaki birçok sorunu çözecek donanımda.

YASA KUSURSUZ OLDU

Bence kusursuz bir yasa oldu. Rekabet açısından sinemada eşit ticari şartlar oluşmuyor. Ben bir an önce yasa çıksın istiyorum. Sansür iddia ve eleştirilerini, her zamanki gibi muhalefetin çok büyük abartısı olarak görüyorum. 2004’te çıkan ve yürürlükte olan mevcut yasayla, teklifteki madde arasında bu anlamda bir fark yok. Son yıllarda binlerce film gösterime girdi. Bu filmlerden sadece üç tanesine, pornografik içerikli oldukları gerekçesiyle sınırlama gelmiş. Ben sanat camiası ve iktidar arasında sorun var gibi algılamıyorum. Bu yasa hazırlanma aşamasında pek çok sanatçıyla, yapımcıyla görüştüm. Hiçbir sorun yaşamadık. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Elazığ´da, babasının köyde uzun yıllar arpa ve buğday ektiği araziye halk arasında 'kurt üzümü' o

Şeker Hastalarına Doğal Çözüm: Goji Berry

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Korkutan görüntü! Dünden bu yana artış gösteriyor

Trump'tan 'saldırıya hazırız' mesajı