• $9,5835
 • €11,1078
 • 554.835
 • 1522.04
6 Ekim 2021 Çarşamba 15:00 | Son Güncelleme:

Pakize Suda'nın her şeyin kısıtlama konuldu

Pakize Suda'nın her şeyin kısıtlama konuldu

Geçirdiği demans hastalığı sebebiyle zor günler geçiren ve her şeyine kısıtlama konulan yazar Pakize Suda hakkında, yeğeni Dilara Elagözlü canlı yayında açıklamalarda bulundu.

İzmir'in çeşme ilçesinde yaşayan 71 yaşındaki yazar Pakize Suda, 'akıl zayıflığı' yaşadığı haberleriyle gündeme gelmeye devam ediyor. Suda'nın opera sanatçısı olan ablası Ayşe Suda tarafından kendisine vesayet davası açıldı. Yeğeni Dilara Elagözlü ise vasi olarak atandı. Yaşanan olay sonrası yeğen Elagözlü, teyzesinin durumunu 2. Sayfa adlı programda paylaştı.

"HER ŞEYİ UNUTARAK ÖLMEK İSTİYORUM"

Yayına telefonla paylaşan Elagözlü, "Teyzemin bu rahatsızlığı 6-7 seneye dayanıyor. Unutmalarla, eşyalarını kaybetmelerle başladı. Birlikte çalıştığı insanlar da bunu fark etti. Kendisi bu rahatsızlığını uzun süre kabul etmedi. Kendinde olduğu süre içinde 'siz kendinize bakın' dedi. Anneannemin ve teyzemin arka arkaya rahmetli olmasıyla, yaşadığı duygusal şeylerde bu hastalığı tetikledi.

Tiroid haplarını belli bir süre kullanmadı. Bana bir konuşmamızda "her şeyi unutarak ölmek istiyorum. 18 yaşından beri kendi yaşamayı tercih etmiş, kedileriyle mutlu olan bir insan. Sinirli ve şüpheci yapısı hastalıkla daha da gelişti. Birkaç senedir sözlerine itibar edilemeyecek bir hale geldi. 3 sene önce etrafından bize şikayet geldi, evine gittim. Evi çok dağınıktı. Toparlamak istedim ama izin vermedi. Doktorlar çağırmak istedik ama kabul etmedi." dedi.

"ANNEMİ HİÇ TANIMIYOR"

Suda'nın annesini dahi tanıyamadığını belirten yeğeni, "Anneannemle küçük teyzem rahmetli oldular. Anneanneme küçük teyzem bakıyordu bir gün 'sen anneme hiç bakmadın' demiş. Biz şaşırdık. Bu bir hastalık, meşhur bir insan diye ona olmayacak bir şey yok.

Genlerde olabilir, çok genç yaşlarda Trafik kazası geçirdi belki onla alakalı olabilir, tiroidler çalışmıyor belki o yapabilir... Bizi hiç tanımıyor. Annemin 70 yıllık kardeşi olduğunu bilmiyor. Tv'de birlikte iş yaptığı arkadaşlarının hiçbirini tanımıyor. Çok bellediği şeyleri ara ara hatırlıyor ama içeriğini hatırlamıyor.

Zamanında 'iyi şeyler yaptım' diyor ama içerik yok. Düzenli besleniyor 4 aydır bende ama kilo alamıyor." ifadelerini kullandı.

"BALKONDAN ATLADI"

Demans hastalığının etkilerinin görüldüğünü belirten Elagözlü, "Demansın getirdiği bazı rahatsızlıklar baş göstermeye başladı.

Geçtiğimiz eylül ekim ayında bizi günde 5 kez arama başladı. 'Paramı çaldırdım' diyordu. İstismar edilmeye başlandığını fark edince yanımıza aldık. Daha kendini bildiği zamanlarda İzmir'de keni evinde kedileri ile yaşıyordu." dedi.

"TEYZEMİN HER ŞEYİNE KISITLAMA KONULDU"

Suda'nın her şeyine kısıtlama konduğunu belirten yeğeni, "Adliyeye başvurduk. Daha doğrusu annem başvurdu ama o 65 yaş üstünde olduğu için vasi olarak beni uygun gördüler. Bu vasi durumunu onu ve haklarını korumak için yaptık. Hakim hemen bir kısıtlama getirdi. Ölene kadar teyzemin malına mülküne kimse sahip olamayacak.

Bizim için zor bir süreç. Ben psikolog değilim. Hastalığın yapısı, hastanın kişiliğine göre değişen bir şey. Şu an bizi aşmıyor ama bizi aşan bir şey olduğunda uzmanlardan yardım istemekten başka çaremiz yok.

Elimizden geldiği sürece bakmaya çalışıyoruz. Henüz bu hastalığa bir çare yok. İlaçlar sadece semptomları yavaşlatıyor. Fiziksel sağlığı iyi ama beyin olarak bu şekilde." dedi.

 • pakize suda
 • pakize suda hastalığı
 • pakize suda son hali
 • ayşe suda
 • dilara elagözlü
 • 2. sayfa
 • magazin
<p>28 Şubat zihniyetinin Türkiye'ye yaşattıklarını hatırlattı. Ayrımcılığın nefret suçu olduğunu vu

“O günler hala hafızamızda”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara AKM Millet Bahçesi Açılış Töreni'ne katıldı

Sigara içenler dikkat! Ciğerleri tertemiz yapan besinler

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (28 Ekim 2021)