• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
29 Aralık 2020 Salı 09:36 | Son Güncelleme:

Mustafa Kandıralı neden öldü, kaç yaşındaydı? Mustafa Kandıralı kimdir, nereli?

Mustafa Kandıralı neden öldü, kaç yaşındaydı" Mustafa Kandıralı kimdir, nereli"

Mustafa Kandıralı, organ yetmezliği sebebi ile yaşama veda etti. Birçok usta klarnetçi yetiştiren Kandıralı, çeşitli ülkelerde de turlar yapmıştır. 50 yılı aşkın sanat hayatına birçok eser sığdırmıştır. Mustafa Kandıralı neden öldü, kaç yaşındaydı? Mustafa Kandıralı kimdir, nereli?

Mustafa Kandıralı, ülkemizin en önemli klarnet sanatçıları arasında yer alıyordu. Yaşlılığa bağlı organ yetmezliği nedeni ile hayata gözlerine yuman Mustafa Kandıralı, birçok klarnet ustası yetiştirmiştir. Mustafa Kandıralı kimdir, kaç yaşındaydı? 

MUSTAFA KANDIRALI KİMDİR?

Mustafa Kandıralı, İzmit'in Kandıra kazasında 1930 yılında doğdu. Klarnet çalar. 1960'lı senelerde ABD'de konser turu yapmış dünyaca ünlü klarnetçi.

On üç yaşında Kandıra’daki evinden kaçıp yürüyerek İstanbul’a gelen Mustafa Kandıralı 50 yılı aşkın bir zaman dilimi içindeki sanat yaşamına onlarca plak, 20’den fazla kaset sığdırdı. Yaklaşık yirmi yıl boyunca TRT’deki programlarıyla neşeli bayram sabahlarının simgesi hâline geldi. Safiye Ayla, Müzeyyen Senar, Zeki Müren gibi değerli yorumculara eşlik etti. Yeteneği, çalışkanlığı, esprili mizacı, seyirciye ve çalışma arkadaşlarına olan saygısı ile müzik dünyasında bir ekol yarattı. Sadece Türkiye’de değil yurt dışında da bir klarnet ustası olduğunu ispat etti, hayranlar edindi. Louis Armstrong ile beraber çaldı. Dünyanın dört bir tarafında yapılan konserler ve resitallere katıldı. En iyi yetiştirdiği klarnet ustalarından birisi Yıldıray Deniz B., diğeri ise Hüsnü Şenlendirici'dir.

<p>Millet ittifakının ortağı İyi Parti'den, HDP'yi sevindirecek bir açıklama geldi. İyi Parti Genel

İyi Parti'den skandal çağrı: Selahattin Demirtaş serbest bırakılmalı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Ocak 2021)

Yeni nesil 3 Fırtına obüsü Akar'ın katıldığı törenle TSK'ya teslim edildi