• $8,6478
  • €10,1401
  • 491.776
  • 1407.46
31 Temmuz 2021 Cumartesi 10:24 | Son Güncelleme:

Murat Göğebakan kimdir, ne zaman vefat etti? Murat Göğebakan'ın eşi kimdir?

Murat Göğebakan yarın vefatının ölüm yıl dönümünde sevenleri tarafından anılacak. 1968 yılında doğan Göğebakan, annesi ve babasının Almanya'da çalışması sebebiyle 7 yaşına kadar Adana-Almanya arasında yaşamını sürdürmüştür. Peki, Murat Göğebakan kimdir, ne zaman vefat etti? Murat Göğebakan'ın eşi kimdir? Ünlü isim hakkında tüm merak edilenler...

Murat Göğebakan ölüm yıl dönümünde sevenleri tarafından anılacak. Hayatı ve şarkıları hakkında detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlar Murat Göğebakan kimdir, ne zaman vefat etti? Murat Göğebakan'ın eşi kimdir? gibi sorulara yanıt arıyor. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı bölümünden mezun olan isim bir süre Çukurova Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

MURAT GÖĞEBAKAN KİMDİR?

Murat Göğebakan, 9 Ekim 1968 tarihinde Adana'da doğdu. Anne ve babası Almanya'da çalışmakta olduğundan 7 yaşına kadar Adana-Almanya arasında yaşadı. İlk, orta ve lise öğrenimini Adana'da tamamladı. Ardından 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'na girdi. Tamamladığı üniversite eğitiminden sonra da Çukurova Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak yer aldı. Bu yıllarda dergah eğitimi aldı, gitar dersleri verdi ve bar çalışmaları yaptı. 1995 yılına kadar Adana'da yaşadı.

1995 yılında İstanbul'a geldi. 1996 yılında "Ben Sana Aşık Oldum" isimli albümünü çıkardı. Kral TV Video Müzik Ödülleri töreninde "Yılın Şarkısı" "En İyi Söz" "En İyi Beste" "En İyi Rock" ve "En İyi Çıkış Yapan" kategorilerinde aday gösterildi. "En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı" ödülünü aldı.

Sindoma Müzik şirketinin kurulmasının ardından, bu şirketten "Sen Rahatına Bak", "Tek Suçum Seni Sevmekmiş" ve "Merhaba" ismli albümlerini çıkardı. 2000 yılında Sema Bekmez ile evlenen Göğebakan, 2002 yılında çıkardığı "Ayyüzlüm" isimli albümüyle MÜYAP'ın "En Çok Satan Albüm Ödülleri"ne layık görüldü. Daha sonra "Yaralı" ve "Sana Olan Aşkım Şahit" isimli albümlerini çıkaran sanatçı, bu süre içerisinde "Hasan'dan Olma Hatice'den Doğma Murat Göğebakan" isimli bir de kitap çıkardı.

1995 yılında İstanbul'a gelen Murat Göğebakan, Hilmi Topaloğlu'nun sahibi olduğu Prestij Müzik'ten albüm teklifi aldı. Bu şirketten 1997 yılında Ben Sana Aşık Oldum isimli albümünü çıkardı. Ben Sana Aşık Oldum, Kara Gözlüm, Öyle ki Hasretimsin isimli şarkılarına klip çekti. Murat Göğebakan, Kral TV tarafından düzenlenen Kral TV Video Müzik Ödülleri töreninde "Yılın Şarkısı", "En İyi Söz", "En iyi beste", "En İyi Rock" ve "En İyi Çıkış Yapan" kategorilerinde aday gösterildi. En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı ödülünü aldı.

Hilmi Topaloğlu ve ortaklarıyla yaşadığı problemler[1]yüzünden Prestij Müzik'ten ayrılan şarkıcı, 1998 yılında Sindoma Müzik'e transfer oldu. Bu şirketten Sen Rahatına Bak, Tek Suçum Seni Sevmekmiş ve Merhaba isimli albümlerini çıkardı. Kara Sevda, Unutur muyum Seni, Malabadi Köprüsü, Göç, Anlasana, Merhaba ve Yeminin mi Var şarkılarına klipler çekti.

2002 yılında, Ali Özbir'in sahip olduğu Özbir Müzik Yapım'dan çıkardığı Ayyüzlüm isimli albümünü çıkaran Murat Göğebakan, MÜYAP'ın "En Çok Satan Albüm" ödülüne layık görüldü. Yurdun hemen hemen her yerinde konserler verdi. Bora Ayanoğlu'nun "Yunus" isimli eserinin üzerine Ömer Faruk Güney' in yazdığı sözlerle meydana getirilen Ayyüzlüm isimli şarkı ve bu şarkının yer aldığı bir albüm yaptı.

Ardından Yaralı, Sana Olan Aşkım Şahit ve Sevgiliye isimli albümlerini çıkaran sanatçı, bu süre içerisinde Hasan'dan Olma Hatice'den Doğma Murat Göğebakan isimli bir de kitap çıkardı. 2010 yılında kan kanserine yakalanan Göğebakan, tedavisi bittikten sonra Aşıklar Yolu adlı albümü yayımladı. 2012 yılının Mart ayında çıkardığı Aşkın Gözyaşları adlı albümün ilk klibini "Vurgunum", ikinci klibini ise "Unutulan" adlı parçalara çekti.

Müzik kariyeri boyunca Ahmet Koç, Ali Koç, Tuncer Tunceli, Grup Çağrışa, Nazmi Sunal, Gece Yolcuları, Emrah Demiralp, Ali Demirel, Ömer Faruk Güney, Yıldıray Gürgen gibi sanatçılarla çalışan Murat Göğebakan; Cem Karaca, Barış Manço, Bora Ayanoğlu, Zülfü Livaneli, Ünol Büyükgönenç, Cengiz Kurtoğlu, Sinan Özen ve Ferdi Tayfur gibi isimlerin eserlerini de albümlerinde yorumladı. 1999 yılında Cansu Koç'la "Kendim Ettim Kendim Buldum", 2004 yılında Emir Şaşmaz'la "Gideceksen", yine 2004 yılında "Aynı Mahallenin Çocukları" (Yaşar, Haluk Levent, Feridun Düzağaç, Kurtuluş Türkgüven) ile "Akdeniz Akşamları", 2007 yılında Zeliha Sunal ile "Kara Gözlüm", 2010 yılında ise Örge Volkan'la "Karagül" isimli şarkılarda düet yaptı. Kendi albümleri dışında Sindomax, Aynı Mahallenin Çocukları, Geçmişten Geleceğe Yunus Emre ve Bahar gibi projelerde yer aldı.

Sevenleri ona 'Ağabey' diye hitap etmektedir. Murat Göğebakan kendisine "Sevgi Adamı" lakabını takmıştır. Recep Tayyip Erdoğan için "Uzun Adam" şarkısını bestelemiştir. Şarkı, Erdoğan tarafından 2014 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında da kullanılmıştır.

MURAT GÖĞEBAKAN EŞİ KİMDİR?

Murat Göğebakan'ın Senem Hanım ile yaptığı ilk evliliğinden Bülent isminde bir çocuğu vardır. 1994 yılında ilk eşinden ayrılan Göğebakan, 2000 yılında Sema Bekmez'le evlenmiştir. Yaklaşık on yıl süren bu evlilik ise 2010 yılında son bulmuştur. Eski eşi Sema Bekmez 6 Kasım 2020'de şeker komasından 50 yaşında vefat etti.

MURAT GÖĞEBAKAN NE ZAMAN VEFAT ETTİ?

Uzun süre kanser (lösemi) tedavisi gören Göğebakan; 24 Temmuz 2014 tarihinde rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı hastanede 31 Temmuz 2014 tarihinde ölmüştür. Göğebakan'ın cenazesi Fatih Camii'nde kılınan namazdan sonra Adana'nın Sarıçam ilçesindeki Buruk Mezarlığı'na defnedildi.

<p>Başkan Erdoğan, milyonlarca insanın hayatını kaybettiği, 10 milyonlarca insanın Kovid-19 virüsünü

Başkan Erdoğan: TURKOVAC'ı tüm insanlığın istifadesine sunacağız

Bodrum'un suyunu karşılayan Mumcular Barajı yüzde 10'luk seviyenin altına düştü

İETT tarihinin aynı hatta çalışan ilk şoför çifti

Van Gölü'nde binlerce yıllık mikrobiyalitler görüntülendi