• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
02 Ocak 2021 Cumartesi 13:04 | Son Güncelleme:

MasterChef jürisi Somer Sivrioğlu'ndan tartışma yaratacak sözler: Türk mutfağı ilk 10'da yer almaz

MasterChef jürisi Somer Sivrioğlu'ndan tartışma yaratacak sözler: Türk mutfağı ilk 10'da yer almaz

TV8 ekranlarında yayınlanan ve 3 sezondur reytingleri kırıp geçiren MasterChef Türkiye yarışmasının jürisi Somer Sivrioğlu, geçtiğimiz gün bir programa konuk oldu. Türk mutfağı hakkında açıklamalarda bulunana Somer Sivrioğlu yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

MasterCeh Türkiye'nin sevilen jüri üyesi Somer Sivrioğlu geçtiğimiz gün YouTube'da yayınlanan Loş Sohbet programına konuk oldu. 'Türk mutfağı dünyanın en iyi üç mutfağından biri' iddiasına karşı çıkan Somer Sivrioğlu tartışma yaratacak sözlerin altına imzasını attı.

Sivrioğlu, 'Bizim aşçılardan çıktı herhalde ‘Türk mutfağı dünyanın en iyi 3 mutfağından biridir. Ben şöyle soruyorum 1. kim? Ve sıralamayı kim yaptı? Yok böyle bir şey' dedi. 'Peki, saygı gören bir mutfak mı?' sorusuna yanıt veren Sivrioğlu, 'Dünyada hiç değil. Türk mutfağı ilk 10’da sayılmaz' ifadelerini kullandı.

Açıklamalarına devam eden ünlü şef, 'Bu durumun nedeni yüzde 90 pazarlama eksikliği. Ama çok egosantrik bir yaklaşımımız var. Dünyada öğrenmediğim çok az mutfak kaldı. Hala öğreniyorum. Ama bir tek Türkiye’de ‘dünya mutfağı’ ve ‘Türk mutfağı’ diye iki mutfak var. Mesela bir şef ‘Ben dünya mutfağı üzerine çalışıyorum’ diyor. Ben de ‘Başka hangi mutfaklar var?’ diyorum. Bildiğim kadarıyla çok kısıtlı bir Mars mutfağı var.' dedi.

Sivrioğlu, 'Bu milliyetçiliğin şekillendirdiği bir şey galiba?' sorusuna 'Kesinlikle. Türk mutfağı ve dünya mutfağı, yok öyle bir şey.' yanıtını verdi.

<p>Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Akrep, Terazi, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burçları yeni

Haftalık burç yorumları (25 Ocak – 31 Ocak 2021)

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kilo vermek için iştah kapatan besinler

En kötü yıl gerçekten 2020 mi? Bilim insanları, 536 yılına işaret ediyor