• $9,4969
  • €11,0477
  • 546.859
  • 1512.29
2 Eylül 2021 Perşembe 23:41 | Son Güncelleme:

İnci Çayırlı kaç yaşında, nereli, ölüm nedeni nedir? İnci Çayırlı kimdir, öldü mü?

İnci Çayırlı kaç yaşında, nereli, ölüm nedeni nedir" İnci Çayırlı kimdir, öldü mü"

Türk Sanat Müziği'nin duayen yorumcusu İnci Çayırlı hayatını kaybetti. 86 yaşında yaşamını yitiren İnci Çayırlı son zamanlarda bir süre Tarihin Arka Odası isimli programda sunuculuk yapmıştı. Çıkan haber üzerine internet aramalarında "İnci Çayırlı kimdir, öldü mü? İnci Çayırlı kaç yaşında, nereli, ölüm nedeni nedir?" soruların yanıtları araştırılmaya başlandı.

İnci Çayırlı'ın ölümü sanat dünyasını yasa boğdu. Türk Sanat Müziği sanatçısı olarak koro şefliği yapan İnci Çayırlı'ya Kültür Bakanlığı tarafından 1998 yılında sanatçıya devlet sanatçısı unvanı verilmişti. 31 Ağustos 2021 Salı günü akşam saatlerinde İstanbul'da yaşamını yitiren ünlü sanatçı ile ilgili "İnci Çayırlı kimdir, öldü mü? İnci Çayırlı kaç yaşında, nereli, ölüm nedeni nedir?" soruların yanıtları merak konusu oldu.

Türk sanat müziğinin usta isimlerinden, koro şefi ve devlet sanatçısı 86 yaşındaki İnci Çayırlı'nın bugün akşam saatlerinde İstanbul'da yaşamını yitirdiği açıklandı.

Çayırlı'nın ölüm haberini sanatçı İlkin Defne kendisine ait sosyal medya hesabından duyurdu. Defne yaptığı açıklamada, "O üzücü an ne yazık ki geldi. Kıymetlimiz, öğrencisi olmaktan onur duyduğum Türk Müziğimizin medâr-ı iftihârlarından, sevgili İnci Hoca'mızı az önce kaybettik. İnci Çayırlı'ya Ulu Tanrı'dan rahmet, hepimize başsağlığı, başta kızı Canan Atalay olmak üzere tüm geride kalanlarına sabır ve metanet dileriz" dedi.

İNCİ ÇAYIRLI KİMDİR?

İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Lisesi'ni bitirdi. Bestekâr dayısı Fahri Kopuz'un teşvikiyle müziğe başladı ve 1953 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı'na girdi. Folklor Tatbikat Topluluğu'nda Sâdi Yâver Ataman'ın asistanı oldu. 1954 yılında İstanbul Radyosu'na girdi. Aynı zamanda Münir Nurettin Selçuk korosunda da uzun yıllar çalıştı.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Müziği İcra Heyeti'nde şef yardımcısı olarak görev yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konser verdi. Popüler müzik plakları da yapan sanatçı bu alanda bir de altın plak sahibidir.

1977 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'nda öğretim üyeliği yapmaya başladı. 1977-1985 yılları arasında İTÜ Türk Müziği Korosunu yönetti. 1988'den itibaren İTÜ Mezunları Türk Müziği Topluluğu'nun genel sanat yönetmenliğini üstlendi.

1990 yılında Kültür Bakanlığı Bursa Devlet Klasik Türk müziği Korosunun kurucu şefliğine getirildi, istifa ettiği 1995 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Günümüzde Murat Bardakçı'nın hazırlayıp sunduğu Tarihin Arka Odası isimli programda sunuculuk yapmıştır.

  • İnci Çayırlı
  • İnci Çayırlı kimdir
  • İnci Çayırlı öldü mü
  • İnci Çayırlı ölüm nedeni nedir
  • İnci Çayırlı kaç yaşında
<p>Herkes şaşkındı. Onu sadece  belgesellerden tanıyorlardı. İstanbul Arnavutköy'de örneğine az rast

Mahallede kızıl akbaba şaşkınlığı

Konya'dan Avrupa'ya şırınga ihracatı

Dünyada ilk kez üretildi! Türk mühendis ''gücü çevirdi'' ambargoyu aştı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (27 Ekim 2021)