• $ 6,1429
  • € 6,6899
  • 324.991
  • 114365
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Hercai kelimesinin hikayesi nedir?

Atv ekranlarında yayınlanan Hercai dizisi yayınlandığı ilk günden beri seyircinin dikkatini çekmeyi başardı. Hercai kelimesi de diziyle birlikte popülerlik kazandı. İşte TDK’ya göre Hercai’nin anlamı…

Atv’de yayınlanan Hercai dizisi çok tutuldu ve reyting rekorlarını altüst etti. Dizinin yaygınlaşması ile beraber isminin anlamı ve manası da merak edilmeye ve araştırılmaya başladı. Hercai kelimesinin TDK’ya göre anlamına haberimiz içerisinden ulaşabilirsiniz

HERCAİ 

Hercai kelimesi Fars kökenli bir kelimedir. Türk Dil Durumu’na (TDK) göre Hercai: Hiçbir şeyde kararlı olmayan (kimse), yeltek, gelgeç ve aşkta değişken, vefasız anlamlarını taşımaktadır.

HERCAİ KELİMESİNİN HİKAYESİ

Çok uzun yıllar önce iki kır çiçeği birbirlerine aşık olurlar. Her bahar diğer çiçekler gibi onlarda açıp güneşe merhaba derler.

Fakat bir bahar başlangıcı bu çiçeklerden biri diğerine; "biz diğer çiçekler gibi bu bahar açmayalım, kışın ortasında herkesin soğuktan kaçtığı karlı günlerde açalım ki, bütün doğa bize ait olsun" der ve ikisi de o bahar açmamaya karar verirler.

Biri açmak için kışın gelmesini ve karın yağmasını beklerken, diğeri o yaz açar.

O gün bugündür, karda açan ve sevgilisini bekleyen çiçeğe "KARDELEN" sevgilisini yarı yolda bırakan çiçeğe de "Hercai" denilir.

İşte bu yüzden hayırsız sevgiliye "Hercai" diye hitap edilir.


<p>İran Sağlık Bakan Yardımcısı İreç Herirçi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yeni tip ko

Virüse yakalanan İranlı Bakan Yardımcısı´nın zor anları olay oldu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Evlat bekleyişinde 176'ıncı gün! İşte Diyarbakır Anneleri...

Dünyanın beklediği haber geldi! Aşısı bulundu