• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
28 Mayıs 2021 Cuma 23:09 | Son Güncelleme:

'Filistin'in yanında olmalıyız' 600 müzisyenden İsrail'e boykot

'Filistin'in yanında olmalıyız' 600 müzisyenden İsrail'e boykot

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına iki Türk ismin de aralarında olduğu 600'den fazla müzisyen tepki gösterdi. Ünlü isimler, imzaladıkları mektupla İsrail'i boykot çağrısı yaptı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne 10 Mayıs'ta başlattığı saldırılar, Hamas ile varılan ateşkes doğrultusunda 21 Mayıs'ta sona erdi. Saldırılarda 66'sı çocuk, 39'u kadın olmak üzere 254 kişi hayatını kaybetti, bin 948 kişi yaralandı, binlerce bina tamamen yıkıldı. Dünyayı ayağa kaldıran kanlı saldırılara karşı ünlü isimler de sessiz kalmadı. Dünyanın birçok ülkesinden aralarında Patti Smith ve The Strokes grubundan Julian Casablancas gibi ünlü isimlerin de bulunduğu 600'den fazla müzisyen, imzaladıkları mektupla İsrail'i boykot çağrısı yaptı.

'SAVAŞ SUÇU İŞLENİYOR'

Musicians for Palestine (Filistin'i Destekleyen Müzisyenler) oluşumu tarafından yayımlanan mektupta, "Bugün Filistin'in yanında olmalıyız" ifadeleri yer aldı. Independent Türkçe'nin haberine göre; İsrail'in "Filistinlilerin etnik temizliğine bağlı bir yerleşimci-sömürgeci proje" yürütmekle suçlandığı mektupta, İsrail'in Gazze'ye yönelik son saldırılarda savaş suçu işlediği belirtildi. Mektupta "Sizi de İsrail'deki suç ortağı kültürel kurumlarda konser vermeyi reddederek bize katılmaya çağırıyoruz" denildi. Daha önce de İsrail'i boykot amacıyla sanatçılara yönelik benzer imza metinleri yayımlanmıştı ancak son mektup, bugüne dek ana akım müzik camiasından en fazla müzisyenin desteklediği metin oldu.

İMZA ATAN ÜNLÜLER

Mektubun imzacıları arasında uzun süredir İsrail'i boykot hareketini destekleyen eski Pink Floyd solisti Roger Waters, Rage Against the Machine, Questlove, rap grubu Run the Jewels ve System of a Down'dan Serj Tankian da var. Türkiye'den piyanist Büşra Kayıkçı ve çellist Duygu Demir'in de imzaladığı mektuba bazı Yahudi müzisyenlerin de imza atması dikkat çekti.

<p>Kırıkkale'de S.Ö., sokak ortasında tartıştığı arkadaşları M.Ö. ile A.E.'yı tabancayla vurarak yar

Sokak ortasında dehşet saçtı

Kuzey Makedonya'nın zarafet sembolü... Osmanlı mirası Alaca Cami

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak