• $ 5,8122
  • € 6,5534
  • 238.344
  • 96.861
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Fikret Hakan öldü

Türk sinemasının en önemli oyuncularından biri olan Fikret Hakan, akciğer kanseri tedavisi gördüğü İstanbul Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 83 yaşında hayatını kaybetti.

x

Türk sinemasının duayen isimlerinden tiyatro sanatçısı Bümin Gaffar Çıtanak, sahne adıyla Fikret Hakan yaşamını yitirdi.

Akciğer kanseri olan ve tedavi gördüğü İstanbul Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Göğüs Cerrahi servisinde akciğer ameliyatı olan Fikret Hakan, burada doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı.

Alınan bilgilere göre doktorlar tarafından yaklaşık 2 saat hayata döndürülmeye çalışıldı. Fakat tüm çabalar sonuçsuz kaldı ve 83 yaşında hayata gözlerini yumdu.

SANATÇI DOSTLARI NE DEDİ?

Cüneyt Arkın

Duyunca, can evimden vuruldum. Kanadı kırık bir kuş gibi düştüm yere, çırpındım. "Yapma Fikret Ağabey yapma bunu bana" diye inledim. O, benim öz ağabeyimdi. ''Arkadan vurulan kovboy''du, öyle derdi kendine. Dört nala giderdi atlara. Korsan ağzıyla öperdi sevdaları. O, öylesine oburdu dostluklarda.Kocaman bir yiğitti o. Sette onu gördüm mü huzur ve güven duyardım. O, Türk Sineması'nın ''en baba'' direklerinden biriydi. İkinci kitabımda bir şiir yazmıştım Fikret Ağabeyim için; "Ne Güzel İnsansın" diye. Herkesin başı sağ olsun.

Cüneyt Arkın, eski dostuna bu fotoğrafı paylaşarak veda etti.

Filiz Akın

Türk Sineması’nın en önemli aktörlerinden, ‘’Üç Arkadaş’’ filminin unutulmaz oyuncusu… Sinemaya başladığımda, ikinci filmde (Battı Balık’ta tanıdığım) birlikte rol aldığımız Fikret Hakan’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum. Hep deniyor ya ‘’Git gide ıssızlaşıyor Yeşilçam!’’ diye… ‘’Güle güle’’ büyük usta… Allah rahmet etsin, mekanın cennet olsun.

 Ediz Hun

1964 senesinin Temmuz ayında "Affetmeyen Kadın"ı çektik Fikret'le birlikte, benim 5. filmimdi, onun büyük tecrübesi vardı. Birlikte fazla bir çalışmamız olmasa da zaman zaman görüşürdük. 2005 yılında ikimiz Avusturya'ya gitmiştik sokak çocuklarına yönelik bir etkinliğine katılmıştık, ortak bir kitap çalışmasında da yer almıştık. Çok değerli bir insan, çok önemli bir sanatçıydı. Çok üzüldüm, Allah gani gani rahmet eylesin, mekanı cennet olsun...

 Selma Güneri

Ben Fikret Hakan’ı 15 yaşında tanıdım. ’’Bitmeyen Rol’’ filminde birlikte oynamıştık. Sinemamızda gelmiş geçmiş en büyük aktörlerdendi. Hatta dünya çapındadır çünkü yabancılarla film çeken birkaç aktörden birisiydi. Fikret Hakan’la çalışmanın bana büyük katkısı oldu. Ondan oyunculukla ilgili çok şey öğrendim. Çok üzgünüm, başımız sağ olsun.

 Hale Soygazi

Birlikte hiç çalışmadık Fikret Hakan ile ama tanışıklığımız vardı. Çok değerli bir aktördü, çok önemli filmlere imza atmıştı. Türk Sineması için büyük kayıp. Başımız sağ olsun.

Selda Alkor

Allah rahmet eylesin çok üzüldüm. Fikret abi çok özel bir insandı. Sinemaya adım attığım ilk film olan ‘’Cumartesi Senin Pazar Benim’’de Fikret Hakan’la birlikte oynamıştık. İlk sinema dersimi ondan aldım. Gerçek bir duayen ve müthiş bir oyuncuydu. Benim için çok özel ve önemli film olan ‘’Buzlar Çözülmeden’’ ve ‘’Erkek ve Dişi’’de de birlikte çalıştık.….
Fikret Hakan'la oynadığım her film benim için ders niteliğinde olmuştur ve bana sınıf atlatmıştır. Bizim zamanımızda oyunculuk okulu yoktu ‘’Sinema nedir, nasıl oynamak gerekir?’’ büyüklerimizden öğrendik. Çok severim Fikret Hakan’ı. Sinema önemli bir adamını kaybetti. Başımız sağ olsun…

Hülya Koçyiğit

Türk sinemasının duayen aktörü, çok sevgili Fikret Hakan'ı kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyim. Her yeni oyuncu gibi kendisinden çok fazla şey öğrendiğim, herkesin derin bir sevgi ve saygıyla yaklaştığı usta oyuncu Fikret Abim... Mekanın cennet olsun... Tüm sevenlerine Allah'tan sabır diliyorum. Hepimizin başı sağ olsun.

Oyunculuk kariyerinden önce gazetecilik de yapan Hakan, gazino performansları ve sunuculuk deneyiminin ardından, Yeşilçam'ın sıkıntılı dönemlerinde Marmaris'e taşınarak, 1980'lere kadar burada yaşamını sürdürdü.  Sanatçının, "Tellak Ali" (1953) ve "Hamal'ın Uşakları" (1997) isimli öykü kitaplarının yanı sıra "İnce Müzikli Otobüsler" ve "İmbikçi Duvar" ismini verdiği iki şiir kitabı da bulunuyor.

ACI HABER TWITTER'DAN GELDİ

Acı haberi ünlülerin menajeri Süheyl Atay, Twitter'dan ''Çocuklarımın dedesi, sinema sanatçısı #FikretHakan'ı kaybettik . Tüm dost ve sevenlerine duyurulur'' sözleriyle duyurdu.

FİKRET HAKAN'IN BU FİLMİNİ HATIRLADINIZ MI? TIKLAYIN, ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ.

FİKRET HAKAN KİMDİR - FİKRET HAKAN'IN HİÇBİR YERDE BULAMAYACAĞINIZ UNUTULMAZ FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN.

Balıkesir doğumlu Fikret Hakan'ın gerçek adı Bumin Gaffar Çıtanak'tır.  Balıkesir'de 23 Nisan 1934'te doğan Fikret Hakan'ın annesi hemşire babası ise edebiyat öğretmenidir. 

Babasının tayini Galatasaray Lisesi'ne çıkınca Fikret Hakan da İstanbul'a gelir. Mesleğe gazetecilikle başlar. İstanbul Ekspres Gazetesi'nde o zamanın parasıyla bir liraya öyküleri ve röportajları yayınlanmaya başlar. İçindeki tiyatro aşkına yenik düşer. Bir ilan görür ve sahne hayatı başlar. 1950 yılında 'Üç Güvercin' adlı oyunla Ses Tiyatrosu'nda tiyatro sahnelerine ilk adımını atar. 1952 yılında Yeşilçam'da figüranlık yapar bir iki filmde. 1953'te Köprüaltı Çocukları filmiyle ilk sinema filmini çeker.

Fikret Hakan Hollywood’da da oynamıştır. Amerikalıların yaptığı bir dizide İstanbul sahneleri vardır. Bu dizide İstanbul Emniyet Amiri'ni oynar. İngilizcesi yokken bu rolün altından başarıyla kalkar. Amerikalılar rolünü başarıyla oynayan Fikret Hakan’a ücret ödemek isterler ama Fikret Hakan istemez ‘misafirsiniz’ diyerek reddeder. 3-4 sene sonra You Cant Win Them All filminde bir Türk subayını filmin jön kötü adamını canlandırır Anthony Quinn'in yerine. Filmin seslendirmesi için Londra'ya gider 6 aylığına.

Fikret Hakan sanat hayatı boyunca toplam 204 sinema filmi 28 dizi 26 tiyatro oyununda yer almıştır. 

Fikret Hakan 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanını almıştır. İstanbul Kültür Üniversitesi'nde 5 yıl Türk ve Dünya Tiyatro Tarihi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünde öğretim görevlisi olarak eğitim verdi. 13 Kasım 2009 tarihinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Anabilim Dalı'ndan fahri doktor unvanı almıştır.

Sanatçının 1953'te çıkardığı Tellak Ali ve 1997'de çıkardığı Hamalın Uşakları isimli öykü kitaplarının yanı sıra İnce Müzikli Otobüsler ve İmbikçi Duvar ismini verdiği iki şiir kitabı ve Gece Limanı, tüm öykülerinin toplandığı Jo Brico Masumdur ve Türk Sinema Tarihi adlı kitapları bulunuyordu. 1965 Antalya Film Festivali'nde Keşanlı Ali Destanı ile en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı. Ölüm Tarlası, Kısmet, Yalancı ve Demiryolu filmlerinde de aynı ödüllere layık görüldü. Sanatçının 2012 Engelsiz Yaşam Vakfı Mesleksiz Yaşam ve Onur Ödülü de bulunmaktadır.

Sanatçının hakkında ise iki tane kitap çıkmıştır: Fikret Hakan: Eskimeyen Yeşilçamlı ve Asla Unutmadım

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Düzenli olarak kan bağışı yapıldığında kalp krizi ve felç riskinin azaldığını biliyor muydunuz?

Kan Bağışlamanın Size Faydası Nedir?

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

"Mühür", "Kral"ın tahtını sallıyor

Emekliye çifte promosyon müjdesi