• $7,4572
  • €9,0136
  • 411.044
  • 1531.05
29 Temmuz 2014 Salı 01:45 | Son Güncelleme:

Devlerin düeti!

Devlerin düeti!

'Her kalabalık toplayan saygın yorumcu olmaz'

4 Ağustos akşamı Açıkhava'da Hüsnü Şenlendirici'yle birlikte sevenlerinin karşısına çıkacak olan Cengiz Kurtoğlu, Hakan Altun, Kutsi müzik şöleni öncesi AKŞAM için bir araya geldi. 

Zehra ÇENGİL

DİLLERE pelesenk olan şarkılarıyla milyonları mest eden Cengiz Kurtoğlu, Hakan Altun, Kutsi, 4 Ağustos'ta Hüsnü Şenlendirici’yle birlikte ‘Aşka Dair Şarkılar’ adlı konseptle Harbiye Açıkhava Sahnesi'nde konser verecek. Şenlendirici'nin yurt dışında olması nedeniyle bir eksikle buluşan üçlü, sık sık şarkılarla bölünen söyleşide arabeskin gidişatından albüm satışlarına, konser projesinden 'sanatçı egosuna' her konuda çarpıcı sözler sarf etti. İşte Boğaz'da gerçekleşen renkli sohbetten satır başları:  

Bir araya gelişiniz nasıl oldu? 
C.K.: Bu bizim için çok ayrı bir anı olacak. Açıkhavalarda çok konserlerimiz oldu ama Harbiye’de olan kompozisyon bizim için çok farklı. Polat Yağcı bizi bir araya getirince "Ne güzel eğleniriz" dedik.  
K.: Zaten Cengiz Kurtoğlu deyince ne demek istediğimizi anlarsınız. Ben çok mutluyum kendi adıma. 

'AYRILIK BİZİ DAHA ÇOK DİNLETİR' 

Sezen Aksu kendi evi haline getirmişti Harbiye Açıkhava konseptini… 
C.K.: Biz evde yapmayacağız. Sezen Aksu hepimizin baş tacı o ayrı. İçimizde büyük heyecan var. Biz Kasımpaşa’da da aynı kitleyi toplayabilir, aynı duyguyu yaşayabiliriz. Bu  açıdan bakılırka orası başka bir yer. 
 n Şarkılarınızı dinleyince insan ayrılık döneminde daha çok bunalıma giriyor sanki… 
C.K.: Bunlar dönem dönemdir. Damar durumları… Her insanın sıkıntısı var, kelimelerin içinden hayat idamesi çıkartabilir insan. Yalnız kaldığımızda ferdi olarak biz de yaşıyoruz.  
K.: Hikayenin sloganı çok önemli. 1985-86 yıllarda araba teyplerini evlerimize koyardık. Kasetlerime gözüm gibi bakardım, silerdim falan... 
H.A.: Biz ayrılıklarda devreye giriyoruz, daha çok dinleniyoruz. 

'ÖLSEK ELEKTRONİK OLMAZ' 

Arabesk müzik uzun süre Türkiye'de  'üvey evlat' muamemesi gördü. Ancak her dönemde dinleyici kitlesi vardı...
H.A.: Ben ne olursa olsun yaşasın arabesk diyorum hep. Arabesk Türkiye’de hiçbir zaman bitmez. Pop şarkısının da özünde var. Belli bir zümre dinlemem diyor. Mesela melodiyi söylediğimde ‘Bilmiyorum’ diyor ama ağzını görüyorum. Bizi öldürseler elektronik müzik yapamayız. Ruhumuzda makamsal müzikler var. 
C.K.: Ben konser veren bazı isimlerin de sesini dinleyemiyorum kardeşim. 
Müziğin ruhuma işlemesi gerekiyor. 
Muhakkak kalabalık bir kitle geliyordur, onlara da büyük saygım var ama arkadaki müzisyenlere bazı yorumculardan daha büyük saygım var. Ama bazıları sahneye çıktığında şarkı söylemiyor 'öküz gibi' bağırıyor. 

50 bin satış artık süper 

C.K.: Şimdi anlayış değişti. Eskiden Unkapanı’nda yapımcıydım. Anadolu’ya bir telefonla 200 bin-300 bin sipariş giderdi. 1.5 milyona kadar çıkardı. Şimdi her şey elektronik. Yanından geçerken heyecanlandığımız isimler artık stüdyoya girip albüm yapamıyor. 
H.A.: Eskiden 400-500 bin kötü görünüyordu, şimdi 50 bin satarsanız muhteşem. Hareketli şarkılar çabuk akılda kalır ama çabuk tüketilir. 

Egolarımızı çöpe attık

H.A.: Bu dörtlü komplekslerini bir yere bırakmış insanlar. Çünkü müzik yapmak gerçekten zor. Hepimizin ortak heyecanı var. 
C.K.:  Konser proje aşamasındayken de şimdi de henüz para konusunu konuşmadık. O akşam bizim için önemli bir hatıra olacak. Hesabı da programdan sonra inşallah…

<p>Hayat koşuşturmasında, görev ve sorumlulukların ağırlığı ve yoğunluğu altında yaşadığımız şehri n

Iskalanan hayatlar...

İzmir'de deniz 50 metre çekildi! Tekneler karaya oturdu

NASA'nın paylaşımı büyük ilgi gördü. İşte Mars'tan en yeni fotoğraflar...

Müslüm Gürses, isminin verildiği müzede anıldı