• $7,4043
  • €8,9415
  • 436.904
  • 1478.04
08 Ocak 2021 Cuma 19:35 | Son Güncelleme:

Cahide Sonku kimdir, kaç yaşında, ne zaman öldü? Cahide Sonku'nun şöhretten sefalete uzanan hayat hikayesi nedir?

Cahide Sonku kimdir, kaç yaşında, ne zaman öldü" Cahide Sonku'nun şöhretten sefalete uzanan hayat hikayesi nedir"

Türkiye'nin ilk kadın yönetmeni Cahide Sonku, en önemli Türk sinema ve tiyatro oyuncularından biridir. Cahide Sonku hayatı ve biyografisini bu haberimizde derledik. Peki Cahide Sonku kimdir, kaç yaşında, ne zaman öldü? Cahide Sonku'nun şöhretten sefalete uzanan hayat hikayesi nedir?

Cahide Serap ya da bilinen adıyla Cahide Sonku, bir dönemin unutulmaz Türk sinema ve tiyatro oyuncusudur. Türk sinemasının ilk kadın film yönetmeni ve sinema oyuncusu olarak bilimektedir. Kimi zaman magazin gündeminde, kimi zaman da sosyal medyada sık sık adı geçen, Cahide Sonku kimdir, kaç yaşında, ne zaman öldü? Cahide Sonku'nun şöhretten sefalete uzanan hayat hikayesi nedir? soruların yanıtları merak konusu oldu. 

CAHİDE SONKU KİMDİR?

Gerçek adı Cahide Serap olan Cahide Sonku; Yemen'de 1916 yılında Bab-ı Sabah, yani Sabah Kapısı denilen yerde, bir asker ailesinin kızı olarak dünyaya geldi. Dedesi Yedinci Ordu Komutanı Çorapsız İbrahim Paşa, babası ise dedesinin emrinde görev yapan bir subaydı. Daha sonra İstanbul'a gelirler. Aile, erkek çocuğunu çok sevdiği için daha doğmadan Cahide'nin ablasına Necdet ismini koydu. Cahide doğunca da bu geleneği bozmayarak ona savaşan manasına gelen Mücahit adını verdi. . Yemen'den İstanbul'a gelip, babası evlerini terkedince Cahide ve annesi, kendilerini bir anda yoksulluğun içinde buldu.

İbrahim Paşa’nın torunu, Yüzbaşı Necati Bey’in kızı Cahide Serap, 1916’da Yemen’de dünyaya geldi. Yemen’den İstanbul’a geldikten bir süre sonra, babasının çapkınlıklarına dayanamayan annesi boşandı.

Önce Halkevleri Tiyatrosu, İstanbul Belediye Konservatuarı, ardından da Muhsin Ertuğrul’un keşfiyle Darülbedayi’de 1932’de Yedi Köyün Zeynebi ile oyunculuğa başlar. Sonraki yıl Muhsin Ertuğrul’un yönettiği Söz Bir Allah Bir filmiyle sinemaya geçer. Henüz 16 yaşındadır, batılı bir anlayışla sinema yapmaya çalışan Muhsin Ertuğrul’un elinde yoğrulacak bir hamurdur. Yerli Marlene Dietrich sıfatlarıyla anılan gizemli, soğuk, güzel sarışın Cahide Sonku ismiyle zirveye yükselir.

August Strindberg, Lev Tolstoy, William Shakespeare ve Anton Çehov gibi yazarların oyunlarında Cahide Sonku, Muhsin Ertuğrul’un gözbebeği olur. 1935 yılında Selma Lagerlöf’ün, Tösen Fran Stormyrtorpet adlı öyküsüyle, İsveçli yönetmen Victor Sjöström’ün uyarladığı Bataklık Kızı filminden, Hasan Cemil Çambeli’nin uyarladığı öyküyü Nazım Hikmet Bataklık Kızı Aysel adıyla senaryolaştırırken Mümtaz Osman ismini kullanmıştır. Cahide Sonku, bu ilk filmiyle seyircinin beğenisini kazanmış, onun filmde başına bağladığı eşarp Aysel adıyla anılan bir modanın öncüsü olmuştur.

Cahide Sonku çapkınlığıyla ünlü sahne arkadaşı Talat Artemel ile 1936’da evlendi. Eşinin kendisini aldatması nedeniyle iki sene sonra boşandı. Agah Özgüç’le görüşmelerinde, yirmi iki yaşındayken kendisini içkiye kocası Talat Artemel’in alıştırdığını söylemiş, onun hakkında “İnsanlığımı da o istismar etti” demiştir.

Fedakar Ana filminde yapımcılığa, yine bu filmde ilk kez kameranın arkasına geçerek yönetmenliğe başlar. Bu filmden sonra 1950 ya da 1951 yılında Sonku Film’i kuran Cahide Sonku eşi Talat Artemel ve Sami Ayanoğlu ile birlikte Vatan ve Namık Kemal filmini yönetir. Yıldız Dergisi’nin 1951 yılında açtığı yarışmada Vatan ve Namık Kemal En İyi Film, Cahide Sonku da En İyi Kadın Oyuncu seçilir.

Beklenen Şarkı filmi, Zeki Müren’in yükselişine karşın bu filmden kazanılan başarı ve ün, Cahide Sonku için sonun başlangıcı olur. Sonku Film Şirketi’nin, bir söylentiye göre kundaklanması sonucu, tüm filmleri yanan ve servetini yitiren Sonku, alkolle olan dostluğunu ilerletir.

Önce Halkevleri Tiyatrosu,16 yaşında Darülbedayi'ye (Osmanlıdaki ilk konservatuvar ) girmiş, zamanla İstanbul Şehir Tiyatroları'nın gözde oyuncuları arasında girmiştir. Muhsin Ertuğrul döneminin önemli isimlerindendir. Oynadığı bir oyunda Muhsin Ertuğrul'un ondaki yeteneği ve güzelliği fark etmesi üzerine Şehir Tiyatroları'nda çalışmaya başlar. Muhsin Ertuğrul'un keşfiyle Darülbedayi'de (1932-Şehir Tiyatroları) "Yedi Köyün Zeynebi" ile oyunculuğa başlar. Sonraki yıl 1933 yılında Muhsin Ertuğrul'un rejisörlüğünü yaptığı 'Söz Bir Allah Bir' adlı filmle sinemaya geçer. 1935'de çekilen ve Türk Sinema Tarihine "İlk köy filmi" olarak geçen "Bataklı Damın Kızı Aysel" filmi, Cahide Sonku'ya, Türk sinemasının ilk "star" oyuncusu unvanını getirir. 1949 yılında oynadığı 'Fedakar Ana' filmi sırasında yönetmen Seyfi Havaeri rahatsızlanınca, filmi Cahide Sonku tamamladı. Ve ondan itibaren de hem oyuncu hem de yönetmen olarak filmlere imzasını atmaya başladı.

Bu filmden sonra 1950 yılında kendi yapım şirketi Sonku Film'i kuran Cahide Sonku eşi Talat Artemel ve Sami Ayanoğlu ile birlikte "Vatan ve Namık Kemal" filmini yönetir. Yıldız Dergisinin 1951 yılında açtığı yarışmada Vatan ve Namık Kemal "En İyi Film", Cahide Sonku da "En İyi Kadın Oyuncu" seçilir.

Muhsin Ertuğrul'un direktifleri üzerine bir star olma yolunda ailesini ,arkadaşlarını, özel hayatını bir kenara koyarak sanat aşkıyla çalışmaya başlar. Gerçektende başarısı, güzelliği herkesi büyüler. Ama hiç kimse yalnız yaşayamaz, doğal olarak O da dönemin en meşhur oyuncularından, Talat Ertemel ile 1937 yılında evlenir.

Talat Bey, içki içmeyi seven, kadınların gözdesi bir adamdır. Cahide Sonku, işine fazla düşkün olduğundan zamanla aralarında sorunlar yaşanır. Ve nefret ettiği içki hayatında yer almaya başlar. İkisinin anlaşmazlıkları her geçen gün artar. Boşanırlar. Daha sonra çok zengin işadamı İhsan Doruk'la evlenir. Çok şaşalı bir hayat yaşanmaya başlanır. Ayakkabısından şampanya içirten kadın denir. Kızı Ender'in doğumundan bir müddet sonra boşanırlar. Sonku film'in sahibidir ama bir yangın sonucu herşeyini kaybeder. Beklenmeyen son, "Beklenen Şarkı" filminden sonra gelir. Zeki Müren'in yükselişine karşın bu filmden kazanılan başarı ve ün, Cahide Sonku için sonun başlangıcı olur. Sonku Film Şirketi'nin, 1963 yılında bir yangın sonucu - bir söylentiye göre kundaklanması sonucu, tüm filmleri yanan ve servetini yitiren Sonku, alkolle olan dostluğunu ilerletir. Cahide Sonku hayatının geri kala kısmında kısa bir süre Şehir Tiyatrosu'nda çalıştı daha sonra buradan ayrılan Sonku, içki problemi iyice artar. İş yaşamındaki disiplin de bu yüzden bozulur. Teklif almamaya başlar. Para sorunları baş gösterir. Son zamanlarda parasızlıktan ispirto içerek, tahta bir kerevetin üzerinde ölmeyi dileyerek geçiren Cahide Sonku, 18 Mart 1981 de Alkadraz Sineması'nda fenalaşarak 64 yaşında öldü.

Cahit Irgat ile de evlenmiş olup birlikte Cahitler Tiyatrosu'nu kurmuşlardır. Daha sonra boşanmışlar. 1979 yılında Sinema Yazarları Derneği hizmet ödülünü aldı.

Evlilikleri : 1937 yılında Dönemin en meşhur oyuncularından Talat Ertemel ile evlenir bir müddet sonra boşanırlar. Daha sonra çok zengin işadamı fabrikatör İhsan Doruk'la evlenir ve Ender adında (d. 1953) bir kız çocuğu var. Bu evliliği de boşanma ile sonuçlanmıştır.

Cahit Irgat ile son evliliğini yapmış onunla da boşanmıştır.

Filmleri - Oyuncu (32 Film)

1977Yeşilçam Sokağı

1971 Mıstık (Ülkü Erakalın)

1967 Bizansı Titreten Yiğit (Muharrem Gürses)

1967 Serseriler Kralı (Mehmet Dinler)

1966 Sokak Kızı (Ülkü Erakalın)

1966 At Avrat Silah (Yılmaz Güney)

1966 Çalıkuşu (Osman F. Seden)

1966 El Kızı (Nejat Saydam)

1966 Kovboy Ali (Yılmaz Atadeniz)

1966 Sevda Çiçeğim (Kemal Kan)

1965 Sevgim ve Gururum (Süreyya Duru)

1965 Beyaz Atlı Adam (Remzi Jöntürk)

1965 Düşman Kardeşler (Semih Evin)

1965 Korkusuzlar (Semih Evin)

1965 Yahya Peygamber (Hüseyin Peyda)

1962 Yavru Melek (Osman F. Seden)

1956 Büyük Sır (Talat Artemel)

1955 İlk ve Son (Atıf Yılmaz)

1953 Beklenen Şarkı, yönetmen ve oyuncu

1952 Günahını Ödeyen Adam (C. Y. Kastanof)

1951 Vatan ve Namık Kemal, yönetmen ve oyuncu

1949 Fedakar Ana (Seyfi Havaeri)

1947 Yuvamı Yıkamazsın (Kani Kıpçak)

1946 Kızılırmak-Karakoyun

1946 Senede Bir Gün (Ferdi Tayfur)

1945 Yayla Kartalı (Muhsin Ertuğrul)

1942 Kıskanç (Muhsin Ertuğrul)

1940 Akasya Palas (Muhsin Ertuğrul)

1940 Şehvet Kurbanı(Muhsin Ertuğrul)

1939 Bir Kavuk Devrildi

1934 Bataklı Damın Kızı Aysel (Muhsin Ertuğrul)

1933 Söz Bir, Allah Bir ((Muhsin Ertuğrul)

Filmleri - Yönetmen (3 Film)

Büyük Sır 1956

Beklenen Şarkı 1953

Vatan ve Namık Kemal 1951

Filmleri - Yapımcı (10 Film)

Büyük Sır 1956

Kara Çalı 1956

İlk Ve Son 1955

Bozkurt Obası 1954

Beklenen Şarkı 1953

Günahını Ödeyen Adam 1952

Fahisenin Kızı 1952

Güldağlı Cemile 1951

Vatan ve Namık Kemal 1951

Fedakar Ana 1949

Filmleri - Senaryo (1 Film)

Vatan ve Namık Kemal 1951

<h3>Başkan Erdoğan’dan CHP’ye erken seçim yanıtı</h3><p>“2023’E KADAR BEK

27 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Define için 45 metre tünel kazmışlar! Suç üstü yakalandılar

Başkan Erdoğan, AK Parti'nin Erzurum Olağan Kongresi'ne canlı bağlantı ile katıldı