• $ 5,833
  • € 6,5331
  • 252.469
  • 94.218
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Bir asırlık kültür ocağına vefa ödülü

‘Kültür Bakanlığı Özel Ödülleri’ Başkan Erdoğan'ın katıldığı bir törenle 100 yıldır faaliyette olan 'Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti' ve 'Ara Güler Müzesi'ne verildi.

Türkiye'nin kültür mirasını gelecek nesillere aktaran kuruluşları teşvik için verilen “Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri” bu yıl da sahiplerini buldu. Ödüle layık görülen ilk kurum geçtiğimiz ekim ayında hayatını kaybeden fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in adına taşıyan, “Ara Güler Arşivi ve Araştırma Merkezi ile Ara Güler Müzesi” oldu.  

70 YILLIK BÜYÜK ARŞİV 

Sanatçının 70 yıllık arşivinin sergilendiği İstanbul Bomonti’deki müze, Türkiye’nin uluslararası standartlara sahip ilk fotoğraf sanatçısı müzesi olma özelliğini taşıyor. Törende diğer ödül alan kurum ise “Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti” oldu. 100 yıldır Türk musikisine hizmet veren cemiyet sonradan üstat Emin Ongan’ın ismini almıştı.

Sanat olmazsa hayat olmaz

törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy "Sanat olmayan yerde hayat olmaz. Bir milleti anlamak için kültürüne, kültürünü görmek için sanatına bakmak gerekir. Geleceğe miras bırakan, tüm sanatçılara ve kurumlara şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Beştepe'de 40. yıl ödülü

Başkan Erdoğan, Beştepe Külliyesi’nde gerçekleştirilen "Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri"ni Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyet Başkanı Amir Ateş ve Ara Güler Müzesi'nin kuruluşuna öncülük eden işadamı Ferit Şahenk’e takdim etti. 

Başkan istedi, bir ilahi daha seslendirdi

Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti Başkanı, bestekar Amir Ateş, tören öncesi sözleri Hazreti Muhammed için yazılan bestesi kendine ait “Bir Kızıl Goncaya Benzer” adlı eseri seslendirdi. Sahneden ineceği sırada Başkan Erdoğan’ın isteğiyle bir de ilahi okudu. Ateş, “Sanatımıza hizmet etmenin özelliklerini taşıyan çok değerli sanatçılarım adına şükranlarımı sunuyorum. Saygılarımın kabulünü rica ediyorum” dedi.

Bakan Ersoy, stantta Utrecht Belediye Başkanı Jan van Zanen’i ağırladı.

TANITIMDA INSTAGRAM DÖNEMİ

Nitelikli turist hedefine ulaşmak için 2019’da yeni bir tanıtım hamlesi başlatan Kültür ve Turizm Bakanlığı, bloggerlar ve turizm alanında önemli sayıda takipçisi bulunan Instagram kullanıcılarından da yararlanacak. Hollanda’daki Utrecht Turizm Fuarı’nda Türkiye standının açılışını yapan Bakan Mehmet Nuri Ersoy, "2019’u Türkiye yılı ilan eden Japonya ve Rusya’da Türkiye’ye has değerleri ön plana çıkaracak sergiler açılacak. Sosyal medyada da bloggerlardan ve turizm alanında önemli sayıda takipçisi bulunan Instagram kullanıcılarından yararlanacak" dedi.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p><strong>Muhammed Mursi´nin hayatı</strong></p>

<p>Muhammed Mursi, 8 Ağustos 1951 tarihinde, Mı

Muhammed Mursi Kimdir? Kaç Yaşında, Ölüm Nedeni Nedir?

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Beşiktaş'tan son dakika transfer haberleri

Cüneyt Arkın anlattı… O sahnede bakın ne olmuş