• $8,5132
  • €10,2924
  • 498.657
  • 1441.33
04 Mayıs 2021 Salı 09:37 | Son Güncelleme:

Ahmet Selçuk İlkan aslen nereli, evli mi? Ahmet Selçuk İlkan kimdir, kaç yaşındadır?

Ahmet Selçuk İlkan aslen nereli, evli mi" Ahmet Selçuk İlkan kimdir, kaç yaşındadır"

Demet Akalın ve Alişan'ın sunduğu gündüz kuşağı programının bugünkü konukları arasında yer alan isimlerden biri de Ahmet Selçuk İlkan oldu. Ahmet Selçuk İlkan kimdir, kaç yaşındadır? Ahmet Selçuk İlkan aslen nereli, evli mi? gibi soruların yanıtları yoğun bir şekilde araştırılmaya başlandı. Ahmet Selçuk İlkan, 26 Ekim 1955 yılında Adana'da dünyaya geldi. İşte hakkında tüm merak edilenler...

Şair ve şarkı sözü yazarı Ahmet Selçuk İlkan bugün Star Tv'nin sevilen ve ilgiyle izlenen gündüz kuşağı programı Demet ve Alişan ile Sabah Sabah'a konuk oldu. Ahmet Selçuk İlkan kimdir, kaç yaşındadır? Ahmet Selçuk İlkan aslen nereli, evli mi? gibi soruların yanıtları yoğun bir şekilde araştırılmaya başlandı. Ahmet Selçuk İlkan, 26 Ekim 1955 yılında Adana'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Adana'da tamamladı. İşte hakkında tüm merak edilenler...

AHMET SELÇUK İLKAN KİMDİR, KAÇ YAŞINDADIR?

Ahmet Selçuk İlkan, 26 Ekim 1955 yılında Adana'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Adana'da tamamladı. Lise eğitiminin ardından 1973 yılında yüksek öğrenimini tamamlamak üzere Almanya'nın Berlin şehrine gitti. Berlin Teknik Üniversitesi'nde mimarlık eğitimine başladı.

1976 yılında mimarlık öğrenimini yarım bırakarak Türkiye`ye döndü ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünde okumaya başladı. 1980 yılında mezun oldu.

İlk şiirlni lise yıllarında yazdı. Lise yıllarında yazdığı ve çeşitli sanat dergilerinde yayınlanan şiirleri ile dikkat çekti. 1975 yılında Hayat dergisi`nin düzenlediği "aşk" konulu şiir yarışmasında 'Hatırlar mısın?' isimli şiiriyle ilk birincilik ödülünü kazandı.

1978 yılında profesyonel olarak şarkı sözü yazarlığına başlayan Ahmet Selçuk İlkan'ın şarkıları o dönemin popüler sanatçıları seslendirdi. İlk şarkıları şunlardır: Ya Seninle Ya Sensiz, Gözler Kalbin Aynasıdır, Ayrılık Kolyesi, Neredesin Ey Talih, Artık Ne Duamsın Ne Bedduam, Bayramın Olsun.

1000'den fazla eseri bulunmaktadır. Bunlardan ilk akla gelen; Islak Mendil, Tahta Masa, Kahır mektubu, Anılar, Bir Pazar Günü, Sabahçı Kahvesi, Hatıram olsun, Bir Gülü Sevdim, Ya Seninle Ya Sensiz, Gözler Kalbin Aynasıdır, Sevdalıyım, Eyvah-Çaykarası, Çocukların Günahı Ne, Ben Ne İnsanlar Gördüm, Bana Sor Yalnızlığı, Eskici, Seninle Aşkımız Eski Bir Roman, Bir Cennettir Bu Dünya, Kurşuna Gerek Yok, Selam Olsun, Bizim Sokaklar, Yine Bugün Sesiz, Bir Evet Yeter, Seni Sana Emanet Ediyorum, Ya Benimsin Ya Toprağın, Sana Hasret Gideceğim, Liselim, Mastika ve diğerleri.

Kendisini ayrılıkların şairi, yalnızlıkların ozanı ve kısaca (ad ve soyadının baş harflerinden yola çıkarak) ASİ olarak tanımlayan Ahmet Selçuk İlkan, bugüne kadar altı kitap, onüç şiir albümü yayınladı.

İlkan'ın bir başka özelliği Türk müzik dünyasında ilk melodi şiir akımını başlatmış olmasıdır. Mum Işığında (Ayten) isimli şiir albümü 1982 yılında piyasaya sürüldüğünde yepyeni bir akım ayak seslerini beraberinde getiriyordu.1991 yılında ilk şiir klibini çeken Ahmet Selçuk İlkan'ın bu güne kadar yayınlanmış 8 tane şiir albümü bulunuyor.

Ahmet Selçuk İlkan, televizyon kanallarında çeşitli programlar yapmış ve konserler vermiştir. Sinema filmlerinde de rol almıştır.

  • Ahmet Selçuk İlkan kimdir
  • Ahmet Selçuk İlkan kaç yaşında
  • Ahmet Selçuk İlkan aslen nereli
  • Ahmet Selçuk İlkan yaşı
  • Ahmet Selçuk İlkan
<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

NASA Mars'ın 3 boyutlu görüntülerini yayınladı

Düştüğü dere yatağında 5 gün mahsur kaldı

Mersin sahilinde bulundu! Sahil güvenlik hemen çalışma başlattı