İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.5483
  • 5.3765
  • 189.02
  • 102.912
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Güler Duman: Aslında doktor olacaktım

37. sanat yılını kutlayan Güler Duman, ‘Yüreğimden Yüreğinize Sazım’ adlı yeni albümüyle sevenlerinin karşısına çıktı. Albümde Aşık Summani, Aşık Reyhani, Aşık Daimi, Aşık Yener, Aşık Beyhani ve Karacaoğlan gibi ozanların şiir ve türküleri bulunuyor. Güler Duman ile müzik üzerine hoş sohbet yaptık.

x

- 37 yıllık müzik serüveninizden biraz bahseder misiniz?

5 yaşında başlayan bu serüven babamın evde bağlama çalıp söylemesiyle başladı. İlkokuldaki hocalarımın desteğiyle devam etti. 8 yaşında “Hakkari’de Bir Mevsim” filmini seslendirdim. Müzik piyasası da beni bu şekilde tanıdı. 11 yaşında da ilk albümümü çıkardım. Birçok albüm çıkardım ve sayısını ben bile hatırlamıyorum. 30. sanat yılında birçok sanatçı dostumuzun katılımıyla karma bir albüm yaptım. Sanatçıların yan yana durup türküleri paylaşması bu toplumun önünde onlarında yan yana durması açısından bir örnektir bence.

- Konservatuvar öncesinde 6 ay başka bir bölümde okumuşsunuz. 

Çağlayan Lisesi Fen Bölümü mezunuyum. Başarılı bir öğrenciydim. Tıp fakültesini kazandım. Benim için zordu. Diş hekimi olacağımı sandım. İlk yıllarda genel cerrahi ve dahiliye gibi ortak derslerimiz oluyordu ama iş kadavra incelemeye gelince dayanamadım. 7 ay sonra bıraktım. En çok sevinen de Nida ve Neriman Tüfekçi olmuştu. Dönüp dolaşıp buraya geleceksin demişlerdi.

11 bin ÖĞRENCİ YETİŞTİRDİM

- Yurtdışında bildiğimiz kadarıyla müzik okulunuz vardı. Hâlâ devam ediyor mu? Sadece halk müziği mi yoksa diğer müzik tarzlarından da öğrencileriniz var mı? 

Sadece Türk Halk Müziği’nden öğrencim yoktu. Her tür müzik türünden öğrenci eğitim aldı. 2008 yılından itibaren asistanlarım okulu yönetiyor. Ben 2011’e kadar başındaydım. Sadece sınav ve imza kısmında yer aldım. Şu an kendi ayaklarının üzerinde durabiliyorlar. İstanbul’da yetiştirdiğim öğrenciler dahil 11 bin 700 civarında öğrencim oldu. 

- Yeni albümünüzden bahseder misiniz? 

Bu albümde bana ait 9 bestem var. Albümde 8 ve 15 yıl önce bestelediğim eserler bulunmakta. Hatta ‘O Yar’ parçasına Kıvırcık Ali’yle düet yapacaktık. Ama ne yazık ki nasip olmadı. Aşık Daimi, Karacaoğlan, Sümmani ve Reyhani gibi ozanların şiirlerini bestelemek benim için onur oldu. Aşık Beyhani’nin söz-müziği kendisine ait çok eski bir eserini buldum. Onu da bu arşive kattım. Araştırdığım kadarıyla sadece kendisi okumuş. 

- Bundan sonraki planlarınız nelerdir? Gençlerle bir şeyler yapmayı planlıyor musunuz?

2017 sonu veya 2018 başı gibi genç sanatçılarla yapacağımız bir proje bu. Projenin başında ben varım. Amacım bir örnek yaratmak. 8 veya 10 genç arkadaş     1 veya 2 türkü okuyacaklar. Bunu aynı zamanda sahneye taşımak amacındayım. Bir diğer proje de 8 veya 10 parçadan oluşan bir uzun hava albümü.

ALMAN VATANDAŞLIĞI İSTEMEDİM

- Sizin için Almanya’da yaşıyor deniyor. Alman vatandaşı mısınız?

Alman vatandaşlığı önerildi fakat kabul etmedim. Sadece süresiz oturumum var. Zamanımı Türkiye’de geçiriyorum.

- Neden Almanya’ya gittiniz?

Almanya’ya annemin hastalığı nedeniyle hiç hesapta yokken gittik. 11 yaşından beri Avrupa’da turnelere çıkıyordum. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
AK Parti´de Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın son halini verdiği milletvekili aday listesi YSK’ya sunuldu. AK

AK Parti milletvekili adayları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

65 yaş aylığına 2. zam yolda

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar