• $ 6,8697
  • € 7,7227
  • 392.084
  • 115616
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
07 Temmuz 2015 Salı 15:18 | Son Güncelleme:

Wikileaks Davası

Aktivist ve ressam Clark Stoeckley’in "Wikileaks Davası" isimli kitabı Matbuat etiketiyle okurlarla buluşuyor.

ABD’nin başta diplomatik olan gizli belge ve yazışmalarını Wikileaks’e sızdıran ordu istihbarat analisti Er Bradley (sonradan Chelsea) Manning’in yargılamasının anlatıldığı kitap, duruşmalar basına kapalı olduğu için ressam ve aktivist Clark Stoeckley tarafından yapılan çizimler ve Basın Özgürlüğü Kuruluşu’nun desteği ile sağlanan stenografların notlarından seçilen gayrı resmi duruşma tutanaklarından oluşuyor. Önsöz ise Julian Assange’dan.

ABD’nin başta diplomatik olan gizli yazışmalarının Wikileaks’e sızdırılması, sonuçları bugün hala devam etmekte olan bir değişimin tetikleyicisi oldu. Bu olayın merkezindeki kişi, orduda bilgi işlem istihbarat analisti olarak çalışan Er Bradley Manning’ti. Manning, hakkındaki başta casusluk olmak üzere sayısız suçlama ile açılan davalarda yargılandı ve hüküm giydi. ABD tarihinin en kapalı davalarından biri kabul edilen bu davayı, Manning’i destekleyen gönüllü bir grup aktivist dışında kamuoyunun takip etme fırsatı olmadı.

Davayı takip eden gönüllü destekçilerden biri olan ressam Clark Stoeckley, mahkeme nezdindeki akreditasyonunu duruşmalara katılıp resimlemek için kullandı. Kendisini “artivist” olarak tanımlayan Stoeckley, aynı zamanda, Manning’e destek ve davasına duyarlılığa davet etmek adına Wikileaks kamyonu ile dikkat çeken ve Occupy Wall Street eylemlerinin de destekçisi olan bir aktivist. 

Kitabın renkli resimlerle yapılan anlatımı, dava sürecini daha iyi anlamayı mümkün ve okumayı da kolay kılıyor. 

Kitabın metin kısımları ise davanın basına kapalı olması nedeniyle gayrı resmi duruşma tutanaklarından yapılan seçmelerden oluşuyor; Basın Özgürlüğü Kuruluşu, masraflarını karşıladığı stenografların duruşmalara katılımını sağladı ve böylece duruşma tutanakları oluşturulabildi. Kitabın önsözü ise Julian Assange tarafından kaleme alındı.

Güncel olaylar serisinin ilk kitabı olarak Wikileaks Davası’nı okuyuculara sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Matbuat Yayın Grubu’nun Yayın Yönetmeni Onur Yılmaz, kitapla ilgili şunları söylüyor: “Matbuat Yayın Grubu olarak, Türkçede bir boşluk dolduracağına inandığımız bir başka kitabımızı sunuyoruz. Wikileaks Davası, sadece tüm dünyayı alt üst eden bir olayın odağındaki kişinin veya gizli belgelerin sızdırılmasının nasıl gerçekleştiğinin hikâyesiyle ilgilenen değil, aynı zamanda Bradley Manning’in maruz kaldığı suçlamalar ve savunması çerçevesinde ulusal güvenlik konseptinin bilgi güvenliğine uygulandığı hukuki boyutla ilgilenenler için de oldukça ilgi çekici bir kitap.” 

130 gr. kuşe kâğıda basılan ve 25 TL fiyatla satışa sunulan Wikileaks Davası sadece Matbuat Yayın Grubu’nun Beyoğlu ofisinde ve www.matbuat.com.tr üzerinde satışa sunuluyor.

Mehmetçik, yavru köpeği ayağında sallayarak uyuttu... Görüntüler izleyenlerin gönüllerini fethetti

Mehmetçik, yavru köpeği ayağında sallayarak uyuttu... Görüntüler izleyenlerin gönüllerini fethetti

Suudi Arabistan'da Kovid-19'a yakalanan çift Türkiye'ye getirildi

Suudi Arabistan'da Kovid-19'a yakalanan çift Türkiye'ye getirildi

Yaz döneminde dezenfektan nedeniyle egzamayı önleyen 3 öneri

Yaz döneminde dezenfektan nedeniyle egzamayı önleyen 3 öneri

'Bataklık' operasyonunda milyonlarca liralık mal varlığına el k

''Bataklık'' operasyonunda milyonlarca liralık mal varlığına el konuldu