• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
30 Temmuz 2014 Çarşamba 02:03 | Son Güncelleme:

'Vatan Şairi'nin anısına müze

'Vatan Şairi'nin anısına müze

Büyük Türk klasiği 'Vatan Yahut Silistre'nin yazarı Namık Kemal anısına doğduğu şehir Tekirdağ'da yapılan ev, müze olarak hizmet veriyor.

ŞAHİN GİN - SERHAT YEŞİLİPEK

Tekirdağ Süleymanpaşa’da 1840'ta doğan Vatan Şairi Namık Kemal adına yapılan ve aslına uygun döşenen temsili ev, müze olarak kullanılıyor. Tekirdağ Namık Kemal Derneği tarafından 19'uncu yüzyıl Osmanlı mimarisi tarzında inşa edilen ve 1993’te Namık Kemal Evi Müzesi olarak hizmete giren binada Namık Kemal döneminde bulunan eşyalar ve şairin yazmış olduğu makaleler, kitaplar sergileniyor. 
Tekirdağ Namık Kemal Derneği Başkanı Sezai Kurt, şairin hatıralarının yaşatıldığını ifade ederek, “Burası Namık Kemal’in hatırasına düzenlenmiş sembolik bir evdir. Namık Kemal’in doğduğu ve 6 yaşına kadar yaşadığı ev bu çevredeymiş. Ama ne yazık ki korunamamış. Zamanla yıkılarak yerine beton binalar yapılmış. 90’lı yıllarda Namık Kemal’in evinin tekrar yapımı gündeme geldiğinde burası boş bir arsaydı. Namık Kemal’in doğduğu evin eski fotoğraflarına bakılarak, bire bir olmasa da benzeri buraya inşa edildi. Binamız Tekirdağ’ın eski ahşap evleri şeklindedir. Bu evler genellikle 2-3 katlı ahşap evler şeklindedir. Dolayısıyla Namık Kemal evi de 2 katlı ve bir bodrum katından oluşmaktadır. Zemin katımızı hâlâ sergi salonu olarak kullanmaktayız. Evin diğer katlarını ise Namık Kemal’in hatırasına düzenlemiş bulunuyoruz” dedi.  

<p>Antarktika'da Brunt Buz Sahanlığı'ndan 1,270 kilometrekarelik büyük bir parça buzul, çatlayarak k

Antarktika'dan korkutan görüntü: 1,270 kilometrekarelik buzul parçası kopma noktasına geldi

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek