• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
29 Eylül 2021 Çarşamba 11:07 | Son Güncelleme:

Türk filmleri İpek Yolu'nun kalbinde

Aksam.com.tr - Bedir Acar

13. Taşkent Uluslararası Film Festivali Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te başladı. 'İpek Yolu İncisi' mottosuyla düzenlenen festivale 50'ye yakın ülkeden 300'den fazla sinema sanatçısı katıldı.

Orta Asya'nın en köklü sinema etkinliklerinden biri olmasına rağmen uzun yıllar ara verildikten sonra yeniden düzenlenmeye başlanan etkinliğin onur konuğu olan Türkiye, Taşkent'e tam anlamıyla çıkarma yaptı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan'ın başkanlığında sinema sektöründen çok sayıda oyuncu ve yönetmenin yanı sıra milletvekilleri de festivale katılım sağladı.

Festivalin açılış töreni görkemli bir kırmızı halı töreniyle başladı. Amerikan sinemasının dünyaca unlu aktörlerinden Steven Seagal'in yanı sıra Türkiye'den Nuri Bilge Ceylan, Ercan Kesal, Nazan Kesal, Seyid Çolak, Mahmut Fazıl Coşkun, Oktay Kaynarca, Reis Çelik, Erkan Petekkaya gibi çok sayıda oyuncu ve yönetmen kırmızı halıda yürüyenler arasındaydı.

Taşkentli sinemaseverler, televizyon dizileri ve filmlerden tanıdıkları Türk oyunculara büyük ilgi gösterdi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, festival katılımcılarına gönderdiği kutlama mesajında sanatın dünya halklarının birbiriyle kaynaşmasında mühim bir rol oynadığını söyledi.

Mirziyoyev, mesajında 50 yılı aşkın bir geçmişe ve geleneklere sahip olan Taşkent Uluslararası Film Festivali'nin "İpek Yolu'nun İncisi" adı altında "Barış, Aydınlanma ve Kalkınma İçin" sloganıyla uzun bir aradan sonra yeniden canlandırıldığını, festivalin sinema sanatı alanında önemli bir platform olacağını vurguladı.

Açılış töreni kapsamında çeşitli gösteri ve halk oyunları sergilendi. Özbekistan folklorundan izler taşıyan gösteriler adeta görsel bir şölene dönüştü.

Festival kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği, Yerli Düşünce Derneği ve Taşkent Büyükelçiliğinin iş birliğinde uluslararası film festivallerinde ödül alan filmlerin gösterileceği "Türkiye Film Gecesi" gerçekleştirilecek.

Festivalde son dönem Türk sinemasından Omar ve Biz, Mavzer, Nasipse Adayız, Kapan, Bağlılık Aslı, Ahlat Ağacı, Ölü Ekmeği, Flaşbellek, Af, Anons, Japonya'da Türk İzleri gibi filmler Bakanlık desteğiyle, Taşkentli sinemaseverlerle buluşacak.

3 Ekim'de sona erecek festivalde filmler ülkenin Taşkent, Semerkant, Buhara ve Hive şehirlerinde izleyicilerle buluşacak.

ÖZBEKİSTAN'IN İNCİSİ ŞEHİRLER

Festival dolayısıyla Taşkent'e gelen Türkiye kafilesi aynı zamanda Özbekistan'in tarihi ve kültürel mekanlarını ziyaret etme imkanı buldu.

Yüzyıllar boyunca Türk ve İslam dünyasının bilim, sanat ve ilim merkezlerinden olan Semerkant ve Buhara'daki eşsiz kültür hazineleri hayranlıkla izlendi.

Her yönüyle Türk ve İslâm âlemi için birer tarih ve uygarlık mekânı ve ayni zamanda insanlığın ortak mirası olan Emir Timur Müzesi, İmam Maturidi Türbesi, Registan Meydanı, Bibi Hanim Camii, Minâre-i Kelân (büyük minare), Cuma Camii medresesi, Mîr-i Arab medresesi ve Bahâüddin Nakşbend türbesi ziyaret edilen kültür hazineleri arasındaydı.

Kafilede yer alan AK Parti Ordu Milletvekili ve Yerli Düşünce Derneği Başkanı Metin Gündoğdu, böylesi etkinliklerin kardeş ülkelerin birbirini daha yakından tanıması ve geçmişin ortak kültürel mirasının farkına varılması bakımından büyük önem taşıdığını dile getirdi. Gündoğdu, bu nedenle Türk Dünyası Film Festivali düzenlemek için çalıştıklarını ifade etti.

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi