• $7,8667
  • €9,3132
  • 483.007
  • 1210.41
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
25 Haziran 2020 Perşembe 17:15 | Son Güncelleme:

Tarihi mezarlıkta Kovid-19 detayı... Çalışmalar başladı!

Tarihi mezarlıkta Kovid-19 detayı... Çalışmalar başladı!

Bitlis Ahlat'ta tarihi miras olan Selçuklu Meydan Mezarlığı'nda yürütülen kazı ve restorasyon çalışmaları, bu yıl ki bölümü Kovid-19 tedbirleri kapsamında yürütülüyor.

Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan tarihi mezarlıktaki kazı çalışmaları sürüyor.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recai Karahan başkanlığında yürütülen çalışma hava şartlarına göre ekim ayına kadar sürecek.

YAZIN ALANDA, KIŞINDA LABORATUVARDA

Öğretim Üyesi Karahan kazı çalışmalarına ilişkin şu ifadelere yer verdi:

"Pandemi sürecinden dolayı bu yıl 1 Haziran'dan itibaren sahaya indik. Şimdilik 10 kişilik restorasyon ve 20 kişilik işçi ekibimizle ot biçme, liken ve taş temizleme çalışmalarına başladık. Mezarlık ve müze girişinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu yıl Türk Tarih Kurumu ile Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından yapılan anlaşma neticesinde bir miktar proje bedeli verilecek. Bu kapsamda 60 taşın liken temizliği ve düzeltilmesi yapılacak. Elimizden geldiği kadar liken temizliği yapıp, taş düzeltmesi ve üzerindeki yazıların okunmasıyla ilgili çalışmalarımıza devam edeceğiz."

KAZI ALANINDA KOVİD-19 TEDBİRLERİ

Kazı alanında çalışan herkesin ateş ölçümünün yapıldığını ve maske-mesafe kurallarına uygun olarak çalışıldığını belirten Karahan, kazının Türk Tarih Kurumu'nun vereceği bütçe doğrultusunda sürdüreceklerini açıkladı.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN DESTEK

Karahan, kazı ve restorasyon çalışmalarında desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na, Türk Tarih Kurumu'na, Bitlis Valisi Oktay Çağatay'a, Ahlat Kaymakamı Erkan İsa Erat'a, Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban'a teşekkür etti.

Editör: Eda Cabul <a href='#0'>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

Galatasaray - Alanyaspor maç yorumu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Geleneksel okçuluğa katkı için üniversitedeki atölyesinde eski usulle yay üretiyor

20 Ekim altın fiyatları ne kadar, kaç TL oldu?