• $ 5,9523
  • € 6,6384
  • 244.424
  • 94.498
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Sait Faik Müzesi ziyarete açıldı

2009'da restorasyonuna başlanan Sait Faik Müzesi, Burgazada'da düzenlenen anma etkinliğiyle yazarın 59'uncu ölüm yıldönümünde tekrar ziyarete açıldı

x

SERDAR AKSOY

Darüşşafaka Cemiyeti'nin 2009'da başlattığı restorasyon ve güçlendirme çalışmaları nihayet sona erdi ve yaklaşık dört yıl kapalı kalan Sait Faik Müzesi önceki gün tekrar ziyarete açıldı. Açılış öncesi Adalar Belediyesi ve Darüşşafaka Cemiyeti işbirliğiyle Sait Faik'i Anma Etkinliği düzenlendi. Burgazada İskelesi önünde, Saik Faik heykeli etrafında toplanan kalabalıkla birlikte usta öykücünün Çayır Sokak'ta bulunan müze-evine yürüdük.

Açılışta Sait Faik ve Darüşşafaka arasındaki ilişkiye değinen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Sait Faik'in annesi Makbule Abasıyanık'ın vasiyetinde belirttiği "Sait Faik Hikâye Armağanı'nın sürdürülmesi" ve "1959 yılında açtığı Sait Faik Abasıyanık Müzesi'nin yaşatılması" şartlarını 1964'ten bu yana yerine getirdiklerini anlattı. 2009'da ahşap köşkün güçlendirilmesi gerektiğini tespit ettiklerini söyleyen Çamaş, çalışmaların köşkün orijinal dokusunu bozmadan, büyük bir özenle yürütüldüğünü ifade etti.

ÇAYIR SOKAK, NO: 15

Törende Burgazadalı tiyatro sanatçısı Tilbe Saran, Sait Faik'in "Projektörcü" öyküsünü seslendirirken, Darüşşafakalı öğrenciler de yazarın "Hişt Hişt" öyküsünü flüt ve gitar eşliğinde yorumladı. Törenin ardından Sait Faik'in hastalandığı 1945'ten sonra zamanının büyük kısmını geçirdiği ve birçok öyküsünü kaleme aldığı Çayır Sokak, 15 numaradaki evini gezdik.

Katılımın yoğun olması nedeniyle bakıp çıkmak durumunda kaldığımız müzenin küratörlüğünü Sevengül Sönmez üstlenmiş. 1959 açılan, 1964'te ise Darüşşafaka'nın himayesine geçen müzede, Sait Faik'ten izler taşıyan eşyalar ile fotoğraflar, mektuplar, belgeler, kartpostallar ve kitaplar sergileniyor.

NÂZIM HİKMET VE SAİT FAİK

Girişteki oturma odasında koltuk ve yemek masası bulunurken, yukarıdaki yatak odasında Sait Faik'in yatağı, aynası ve çalışma masasını görmek mümkün. Müzenin duvarlarında fotoğraflar eşliğinde metinler asılmış. En dikkat çeken kombinasyon ise Vedat Günyol'un çektiği ve Nâzım Hikmet, Sait Faik, Münevver Andaç, Peride Celal ve Münevver Hanım'ın kız kardeşinin bir arada olduğu fotoğraf. Metin olarak ise Nâzım Hikmet'in "Saman Sarısı" şiirinden şu dizeler yazılı duvarda: 

... Kalamış'ta Balıkçının Meyhanesine girdim ve Sait Faik'le tatlı
tatlı konuşuyorduk ben hapisten çıkalı bir ay olmuştu 
onun karaciğeri sancılar içindeydi ve dünya güzeldi...

MÜZE HENÜZ TAMAMLANMADI

Sait Faik'in Nâzım Hikmet, Sabahattin Kudret Aksal ve Özdemir Asaf'la birlikte çekilmiş fotoğrafları ile "kafa" kağıdı, gözlük kılıfı, tespihi, şapkaları, meslek hanesinde "gazeteci" yazan pasaportunun sergilendiği müzede, İlhan Berk, Ahmet Hamdi Tanpınar gibi yazar ve şairlerin Sait Faik'e imzaladığı kitaplar da görülebilir. Müzenin zemin katı ise Sait Faik'in kitaplığından Türkçe ve Fransızca kitapların bulunduğu bir çalışma odasına dönüştürülmüş.

Müzenin henüz tamamlanmadığını da belirtmekte fayda var. Yazarın 59'uncu ölüm yıldönümüne yetiştirilmek için yoğun çaba harcansa da eşyaların tümünün konservasyonu tamamlanamamış. Fakat önümüzdeki aylarda Sait Faik'in hayatına tanıklık eden tüm eşya ve objeler müzede sergilenecek.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Yeni bir şeyler üretme fikri, her zaman gelişimin önünü açar. Açılan üretim yolunda ise rekabetler d

Apple vs Samsung: Teknoloji Savaşı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Kayseri'de kan donduran an

Cenk Tosun sahada sert evde romantik