• $8,345
  • €10,0687
  • 478.803
  • 1345.15
02 Nisan 2021 Cuma 18:54 | Son Güncelleme:

Sabahattin Ali neden öldürüldü?

Sabahattin Ali neden öldürüldü"

'Kürk Mantolu Madonna' ve 'Kuyucaklı Yusuf' gibi birçok eseri kaleme alan yazar ve şair Sabahattin Ali'nin şüpheli ölümünü anlattık.

Kürk Mantolu Madonna... Bu romanı duymayanınız kalmamıştır. Kitabın yazarı Sabahattin Ali, 2 Nisan 1948'de Bulgaristan sınırında başına sopayla defalarca vurularak öldürüldü.

Peki, Sabahattin Ali Bulgaristan sınırında ne yapıyordu? Onu kim, neden öldürmüştü? Biraz geriye gidelim...

1930'da Almanca öğretmeni olarak atandığı Aydın Ortaokulu'nda komünizm propagandası yaptığı iddiasıyla hakkında soruşturma açılan Ali, tutuklanarak hapse atıldı.

Eylül 1931'de serbest kalan Sabahattin Ali, kısa bir süre sonra Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü'ye hakaret ettiği gerekçesiyle bir kez daha hapis cezasına çarptırıldı.

Cezanın gerekçesiyse, Sabahattin Ali'nin okuduğu iddia edilen bir şiirdi.

"Asarlar mı hâlâ hakka tapanı?

Mebus yaparlar mı her şaklabanı?"

gibi mısraların yer aldığı şiir, Ali'ye 14 aylık bir hapis cezasına mâl oldu.

Nisan 1933'te memurluktan kaydı silinen Ali, öğretmenlik görevine dönmek için çok uğraştı; ancak Atatürk'ü yerdiği için isteğine sıcak bakılmadı.

Kendisinden Atatürk hakkında bir kaside yazması istenen Sabahattin Ali, 15 Ocak 1934 tarihli Varlık Dergisi'nde yayımlanan "Benim Aşkım" adlı şiiri yazdı.

Ne var ki, Sabahattin Ali'nin başı bir türlü beladan kurtulmuyordu.

1946'da Aziz Nesin ile birlikte Markopaşa'yı çıkartan Ali, gazetede yer alan çoğu imzasız siyasî yazıların sorumluluğunu üstlenmek durumunda kaldı. Daha önce Aydın, Konya ve Sinop cezaevlerinde yatan Sabahattin Ali, bu kez Paşa Kapısı Cezaevi'nin yolunu tuttu.

10 Eylül 1947'de tahliye edilen Ali, daha sonra çıkardığı Ali Baba Dergisi'ndeki "Sırça Köşk" adlı öyküsü nedeniyle bu kez Sultanahmet Cezaevi'ne girdi.

3 ay kadar hapis yatan Sabahattin Ali, yakın çevresine "Bu işleri bırakıp nakliyeciliğe başlayacağım. Edirne'ye peynir götüreceğim." diyordu.

Sabahattin Ali'nin Edirne'ye "peynir götürmekteki" amacı peynir taşımak değil, hakkında açılan her davada hapis yatmaktan yorulduğu için sınırı geçerek Bulgaristan'a gitmekti. Fakat kendisine pasaport verilmediği için bunu kaçak yollarla yapmak durumundaydı.

Paşa Kapısı Cezaevi'nden arkadaşı Berber Hasan'ın aracılığıyla tanıştığı Ali Ertekin, kendisine rehberlik edecekti. Silah çalmak suçundan dolayı ordudan atılmış eski bir subay olan Ali Ertekin'in iddiasına göre, Sabahattin Ali yolculuk boyunca "Türkiye'de komünist bir ihtilal çıkaracağını" anlatmıştı.

Sonraki ifadesinde Sabahattin Ali'nin "millî hislerini tahrik ettiğini" söyleyecek olan Ertekin, ünlü yazarı başına sopayla defalarca vurarak öldürdüğünü itiraf etti. İdamla yargılanan Ali Ertekin 4 yıl ceza aldı, ancak onu bile yatmadan tahliye edildi.

Cesedi bir çoban tarafından bulunan Sabahattin Ali'yle ilgili bazı iddialar ortaya atıldı:

Aslında ölmediği, öldü süsü verilerek yurt dışına kaçtığı öne sürüldü.

Sınırı geçmeye çalışırken yakalandığı ve işkenceyle öldürüldüğü de söylendi.

Gerçekte Ali Ertekin aslında Milli Emniyet mensubuydu. Sabahattin Ali'yi "millî hislerle" değil, aldığı talimatla öldürmüştü.

Olayın üzerindeki sır perdesi henüz tam aralanmamış olsa da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 2012 yılındaki bir konuşmasında "Sabahattin Ali'yi CHP öldürttü." sözleriyle bilinen ama yıllarca dile getirilmeyen bir gerçeği adeta itiraf etti.

<p><span>Gaziantep'in meşhur yemeği çağla aşı Ramazan'da yoğun ilgi görüyor. Antep'te özellikle ilkb

Gaziantep'in sadece ilkbaharda yapılan çağla aşı tarifi

Kuş cenneti Kuyucuk Gölü, ilkbaharda göçmen misafirleriyle şenlendi

Kaşkay Türklerinin asırlardır sürdürdükleri gelenek ''yaylaya göç'' başladı

Yurt genelinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanıyor