• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
23 Haziran 2020 Salı 14:33 | Son Güncelleme:

Restorasyonu ucuza getirmeye çalışınca... 400 yıllık sanat eserini tanınmaz hale getirdi

Restorasyonu ucuza getirmeye çalışınca... 400 yıllık sanat eserini tanınmaz hale getirdi

Ünlü barok sanatçısı Bartolomé Esteban Murillo'nun meşhur resimlerinden birisine yapılan yanlış restorasyon çalışması hayal kırıklığına sebep oldu. İspanya'daki sanat eseri uzmanları bu durumun tekrarlanmaması için tarihi eserlerin restorasyonu kapsamındaki yasaların sıkılaştırılması için çağrıda bulundu.

İtalya’da tarihi eserlerin yaşadığı talihsiz restorasyon çalışmaları sanatseverleri ayağa kaldırdı. Son olarak barok sanatçısı Bartolomé Esteban Murillo’nun eserinin başına gelen facia geri dönülemez bir sona yakalandı.

2 MİLYONLUK TABLOYA 10 BİN LİRALIK RESTORASYON

Sanatçının 1678 tarihli Meryem’in Günahsız Gebeliği (Immaculate Conception) adlı ve yaklaşık 400 yıllık eseri için bin 200 euro (10 bin TL) ödeyen sanat koleksiyoncusu hüsrana uğradı. Eserin piyasa değerinin 300 bin Dolar (2 milyon TL) civarında olduğu tahmin ediliyor.

YÜZÜ TANINMAZ HALE GELDİ

Restorasyon beklendiği gibi ilerlemedi ve tablodaki Meryem Ana figürünün yüzü orijinal haline döndürmek için yapılan iki girişime rağmen tanınmaz hale geldi.

AYNI VAKAYI HATIRLATTI

Benzer bir olay 8 yıl önce Borja kasabasındaki bir kilisenin duvarındaki çürümeye terk edilmiş halde bulunan Hz. İsa freskinde de yaşanmıştı. Bu olay sanatseverleri ayağa kaldırmaya yetmişti.

“SADECE UZMAN KİŞİLER YAPMALI”

Sanat tarihi uzmanı Fernando Carrera, yaşanan eser kayıplarının ardından restorasyon çalışmalarının yalnızca uzman kişiler tarafından yapılması gerektiğini vurguladı. Carrera, “ Bu insanlar tarihi yok ediyorlar” dedi.

YASALARDA RESTORASYONUN YERİ

Carrera şu andaki yasaların restorasyon yapma becerisine sahip olmayanların dahi eserleri işlemesine izin verdiğini belirtti. Carrera açıklamasında, “Bir eczacının lisansı olmadan ilaç satmasına izin veriliyor mu? Yoksa mimarı olmayan biri binanın inşa edilmesine izin mi veriliyor?, Restoratörler, "doktorlardan çok daha az önemli"olabilir, ancak , İspanya'nın kültürel tarihi uğruna yasaların sıkı bir şekilde yeniden düzenlenmesi gerekiyor.” dedi.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!