• $7,9008
  • €9,4176
  • 460.609
  • 1333.33
15 Ağustos 2013 Perşembe 04:00 | Son Güncelleme:

PLACEBO etkisi için son 24 saat

PLACEBO etkisi için son 24 saat

Alternatif rock devi Placebo, yarın akşam Parkorman’da. Grubun kurucusu Stefan Olsdal, konser öncesi hayranlarına AKŞAM aracılığıyla seslendi: Türkiye’ye her gelişimizde unutulmaz anılar yaşadık. İstanbul’u seviyoruz. Gelmek için sabırsızız.

ÖMÜR ŞAHİN KEYİF

20 yıllık kariyerlerine altı Grammy Ödülü, altı stüdyo albümü ve 12 milyon satış rakamı sığdıran bir İngiliz alternatif rock grubu Placebo... 16 Eylül’de yedinci albümü ‘Loud Like Love’ı yayımlayacak grup, yarın akşam İstanbulluların karşısına canlı canlı çıkacak. Placebo’nun yaratıcılarından biri, basçı Stefan Olsdal’la albümü, konseri ve İstanbul’u konuştuk… 

Dördüncü kez gelecek olduğunuz İstanbul, artık size ne ifade ediyor? 
Türkiye’de geçirdiğimiz her gün unutulmazdı. Her konser çok güzel anılarla dolu. Kenti gerçekten çok seviyoruz. İstanbul’da verdiğimiz son konserden önce sorunlar çıkmış, konser ertelenmişti. Dinleyicilerimiz rahat bir konser dinlemeyi özlemiş olmalı. Onlar gibi biz de sabırsızlanıyoruz. 

Yeni albümden şarkılar da var mı konserde? 
Konser, eğer dinleyici çalınan şarkıları biliyorsa, eğlenceli geçiyor. Şarkıların tümü henüz dinlemedi. 
O yüzden bu konserde yalnızca bir ya da iki şarkı çalacağız.   

Albümün ‘ilişkileri’ anlatan şarkılardan oluştuğunu açıkladınız. Neden bu temaya odaklandınız? 
Çok bilinçli bir karar değildi. Başlangıçta ‘Bir konsept albüm yapalım’ diye çıkmadık yola. Önce aşk üzerine bir şarkı yazıldı. Daha sonra şarkıları yazan Brian Molko albümün ana başlığının aşk olmasına karar verdi. Diğer şarkıları da bu konseptle yazdı. 

“En renkli ve en dürüst albüm bu” diyorsunuz ‘Loud Like Love’ için… 
İlk önce yaptığımız işin bir albüm olacağı fikrinden uzak şekilde şarkıları yazdık. Bu kafayla özgürleşiyorsunuz. Çok içten davranabildik. Albümdeki 10 şarkının her biri farklı hikayeyi, farklı karakteri anlatıyor. Kayıtlar geçen yıl ve bu yıl olmak üzere iki kerede yapıldı. Bu sayede farklı perspektiflerle çalışabildik. Stüdyoya çok farklı zamanlarda, farklı hislerle girdik. Birbirinden farklı şarkılarla çeşitlilik barındıran bir kayıt oldu. 

Kayıt uzun sürünce, önce biten işlerde değişiklik yapmak istediniz mi? 
Dönüp dönüp bir önceki şarkıyla uğraşmayı tercih etmiyoruz. Şarkı biter, sonrakine geçeriz. Arkamıza bakmayız. Eskiden bir şarkı üzerinde aylarca uğraşırdık. Bence bu son derece tehlikeli. Önemli olan kendini ve yaptığın işi taze tutabilmek. 

Çok sevdiğiniz yapımcınız  David Bottrill’le yolları ayırıp Adam Noble’la çalışıyorsunuz.  Neler değişti? 
Bu David’e karşı yapılmış bir hareket değil. Yeni bir şeyler denemek istedik. David albümü Kuzey Amerika’da kaydediyordu. Biz burada Avrupa’da bir şey yapmak istedik. Sanırım bu albüm Avrupa’ya geri dönüş. Eve dönüş de epey renkli oldu.  

BOWIE’YLE DÜET HİÇ UNUTULMADI

LondraLI alternatif rock grubu Placebo, 1994’te şarkıcı-gitarist Brian Molko ve basçı Stefan Olsdal tarafından kuruldu.  Steve Hewitt (davul) ekibe 1996’da katıldı. Placebo  o yıl, sürekliği hayranlığını dile getirdiği punk efsanesi David Bowie’ye bir turneye çıktı. Bowie’yle yapılan “Without You I’m Nothing” (Sensiz ben bir hiçim) düeti grubun hala en çok bilinen şarkılarından. 

KALBİ ‘TİCARİ BAŞARI’ DEDİ

Bir önceki albüm ‘Battle for the Sun’ dünyanın pek çok ülkesinde 1 numara oldu. Yeni albümün ticari başarısıyla ilgili tahmininiz var mı? 
Sanırım bu bizim en iyi albümümüz oldu. Çok daha yaratıcı bir albüm… Kapaktaki resim ‘renklerin patlaması’nı anlatıyor. Bu da içeriğini özetliyor. Çok heyecanlıyız, albümü canlı çalmak için de sabırsızlanıyoruz. Kalbimin derinliklerinden gelen ses, ticari anlamda da bu albümün en başarılı işimiz olacağını söylüyor.   

 

<p class='MsoNormal'>Fransa’da ortam çok gergin ve endişe duyuyoruz diyen Sirene,  sığınmacıla

“Fransa'da polis şiddeti olaylarını yayınlamak yasak olacak”

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Diyarbakır'da 448 kilogram esrar ele geçirildi

İstanbul'da terör örgütü yönelik şafak operasyonu