İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0743
  • 4.9348
  • 172.50
  • 107.015
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Piyanist Fazıl Say'a 10 ay hapis cezası verildi

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, attığı tweet'ler nedeniyle "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

x

HİLAL YILDIRIM / İSTANBUL

Fazıl Say’ın eyleminin sabit olduğunu ve suçun işleniş şekliyle, suç işlemedeki sanığın ısrar ettiğini ve bu suçunu yayın yoluyla işlediğini belirten mahkeme, cezayı önce 10 aya düşürdü, ardından hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına çevirdi.

İstanbul 19'uncu Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın üçüncü celsesinde, şikâyetçi Orkun Şimşek ile Ali Emre Bukağılı ve avukatları hazır bulunurken, Fazıl Say duruşmaya katılmadı. Say’ı duruşmada avukatı Meltem Akyol temsil etti. Fazıl Say’ın avukatı Akyol, dosyanın esası hakkında yaptıkları savunmaları tekrar ettiklerini belirterek, "Dava konusunun teknik ve özel bir yargılamayı gerektirmediği kanaatindeyiz. Hukuki mütalaadan aleyhte olanları kabul etmiyoruz. Takdiri mahkemeye bırakıyoruz. Müvekkilimin söylemlerinde aşağılama ve hafife alma kastı olmadığı kanaatindeyiz. Müvekkilimin beraatına karar verilmesini talep ediyorum” dedi. Şikâyetçi Orkun Şimşek ile Ali Emre Bukağılı’nın avukatları Pervin Bıyıkoğlu ile Ayfer Bayer de mahkemeye yazılı olarak şikâyetlerini içeren dilekçeyi sundular.

10 AY HAPİS CEZASI ERTELENDİ

Dosyayı karara bağlayan Hâkim Hulusi Pur, sanık Fazıl Say’ın eyleminin sabit olup TCK 216/3 maddesi gereğince suçun işleniş şekli, sanığın kastı, suç işlemesindeki ısrarı, suçun işlendiği zaman ve yeri, sanığın güttüğü amaç ve saiki nazara alınarak takdiren 8 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Say’ın bu suçu yayın yoluyla işlemiş olduğunu göz önünde bulunduran mahkeme, cezayı yarı oranında arttırarak 12 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Ancak mahkeme hâkimi Hulusi Pur, Fazıl Say’ın duruşmalardaki tavır ve davranışlarını, yargılamaya yapmış olduğu katkıyı dikkate alarak verilen cezayı 6’da 1 oranında indirerek 10 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti. Fazıl Say’ın sabıkasız olduğunu dikkate alan mahkeme hâkimi, daha sonra bu cezayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına çevirdi. Fazıl Say’a ayrıca 5 yıl denetim süresine yer olmadığını da hükmetti.

İDDİANAMEDEN...

İddianamede sanık Fazıl Say’ın 1.5 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyordu. Cumhuriyet Savcısı Erhan Gülcan tarafından hazırlanan iddianamede, daha önce Nedim Gürsel'in "Allah'ın Kızları" ve Richard Dawkins'in "Tanrı Yanılgısı" kitapları için de suç duyurusunda bulunan Ali Emre Bukağılı ile Turan Gümüş ve Orkun Şimşek müşteki sıfatı ile yer alıyordu.

İddianamede Fazıl Say’ın ifade özgürlüğü çerçevesinde bir eleştiriden ziyade insan ilişkilerinin gelişmesine yarayan kamusal tartışmaya hiçbir katkıda bulunmayan ve üç büyük dinin mensuplarının ortak değerleri olan Allah, cennet ve cehennem gibi kavramlara yönelik hislerini nedensiz yere inciterek ve bu kavramların anlamsız, gereksiz ve değersiz olduğu kanaatini uyandıracak şekilde dini değerleri aşağılamak kastıyla yazıldığı kanaatine varıldığı belirtiliyordu.  

Şikayet edilen tweetler iddianamede şöyle sıralanmıştı:

"Tanrı uğruna yaşayacağın bir şey mi, öleceğin bir şey mi, yoksa hayvanlaşıp öldüreceğin bir şey mi? Bunu da düşün."

"Rakı cennette varsa ve cehennemde yoksa ama chivasregal cehennemde var cennette yoksa? O zaman ne olacak? Asıl önemli soru bu!!"

"Bilmem fark ettiniz mi nerde yavşak, adi, magazinci, hırsız, şaklaban varsa hepsi Allahçı. Bu bir paradoks mu?"

"Müezzin 22 saniyede okudu akşam ezanını yahu. Prestissimo con fuca!! Ne acelen var? Sevgili? Rakımasası"

"Ateistim ve bunu bu kadar rahat söyleyebildiğim için gururluyum"

"Ben ateistim, diğer yarısını bilmem"

"Sanki memleketin yarısı harbi ateist, diğer yarısı travmatik ateist"

"Irmaklardan şaraplar akacak diyorsun, cenneti ala meyhane midir? Her mümine iki huri vereceğimdiyorsun cenneti ala kerhane midir?"

"Bu akşam çok kişi ateistolmuştur. Sağ olsunlar. "

BABA AHMET SAY: OĞLUM DEĞİL TÜRKİYE İÇİN ÜZÜLDÜM

ORHAN PAMUK NE DEDİ?

FAZIL SAY'A HAPİS DÜNYA BASININDA

USTA PİYANİSTTEN İLK TEPKİ...

Esenyurt’ta polisten kaçmaya çalışan hırsızlar, eski tekvandocu esnafa yakalandı. Adeta yağmurdan ka

Polisten kaçarken tekvandocuya yakalandılar

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Balat'ta Çukur izdihamı! İşte en çok sorulan soru

Ünlü isimlerin eşleri ve sevgilileri