• $8,0951
  • €9,7049
  • 451.841
  • 1407.13
06 Mart 2021 Cumartesi 11:33 | Son Güncelleme:

Banksy'nin ünlü eseri 95 bin dolara satın alındıktan sonra yakıldı

Banksy'nin ünlü eseri 95 bin dolara satın alındıktan sonra yakıldı

İngiliz sokak sanatçısı Banksy'nin Moronlar eseri Injective Protocol tarafından 95 bin dolara alındıktan sonra yakıldı. Yok edilme anı videoya kaydedilen eser, sanat hayatını dijital varlık olarak devam ettirecek.

Protocol, İngiliz sokak sanatçısı Banksy'nin Moronlar eserini bir çalışmasını satın alarak eseri yaktı.

NTV'de yer alan habere göre; şirket, Moronlar adlı eserin yok edilmesini video olarak yayınlayarak sanal bir varlığa ve değere dönüştürdü. Şirket, sanatçının 2006 yılına ait siyah beyaz baskıdaki eserini açık artırmada 95 bin dolara almıştı.

"DİJİTAL OLARAK GÖRÜLEBİLECEK"

Eserin üzerinde "Siz moronların gerçekten bu şeyi satın alacağınıza inanamıyorum" yazıyordu. Eser artık sadece dijital olarak satın alınıp görülebilecek. Sanatçı ise henüz bu konuyla ilgili bir açıklamada bulunmadı.

NFT'YE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Injective Protocol çalışanları, dijital pazar OpenSea'deki blok zincir teknolojisini kullanarak yapıtın dijital temsilini oluşturdu. Böylece Banksy'nin sanat yapıtı bir NFT'ye dönüştürüldü.

KRİPTO SANAT ÇILGINLIĞI

Moronlar'ın yok edilip yeniden yaratılması izleyicilerde karışık hisler yarattı. "Modern sanat tarihinde dönüm noktası" ya da "Son dönemde gördüğüm en punk şey" gibi yorumlar yapanlar oldu.

Öte yandan, "Yok edilmiş Banksy baskısının var olduğundan daha değerli olabileceğine dair 95 bin dolarlık bir bahis. NFT'lerin, kripto sanatın çılgın dünyasına hoş geldiniz." değerlendirmesi de yapıldı.

Son birkaç yıldır üretilen sanat eserleri, NFT (Non-Fungible Token) olarak blockchain alt yapısına bağlanıyor. Böylece taklit edilme konusu ortadan kaldırılarak hem sanatçıların eserleri korunuyor hem de eserler yüksek meblağlara alıcı buluyor.

<h3>ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI FİNALİ 18 MAYIS SALI GÜNÜ SAAT 20:45'TE OYNANACAK</h3><p>TFF, Beşiktaş ile

Haftanın futbol başlıkları... Bozuk statlarda maç oynatılmayacak

Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Erzurum'un asırlık camilerinde Kovid-19 nedeniyle ramazan buruk geçiyor

Bakan Çavuşoğlu, NATO Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Brüksel'e geldi