• $ 5,8122
  • € 6,5534
  • 238.344
  • 96.861
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

O mektubun romanı

Murat Gülsoy’un son romanı ‘Gölgeler ve Hayaller Şehrinde’ raflardaki yerini aldı. Fransa’da yaşayan bir Türk gencin, 1908'de ülkesine gelmesini, aşklarını, hayal kırıklıklarını en yakın arkadaşına mektuplarla anlattığı bu romanın bir de sürpriz ismi var: Beşir Fuat!

x

Seray ŞAHİNLER / seray.sahinler@aksam.com.tr

“Ey okur, her şey 1968 senesinde başladı” diye yazılmış bir mektupla derin bir yolculuğa çıkmaya hazır olun. O tarihlerde çiçeği burnunda bir avukat sahaflarda bir defter buldu. Fransızca mektupların yer aldığı bu defteri tercüme etti ve kendisini bir anda 1908'de buldu. Mektupların sahibi Fuat’ın dünyasına girdi. Yazar Murat Gülsoy, Can Yayınları'ndan çıkan ‘Gölgeler ve Hayaller Şehrinde’ adlı son romanında bizi de bu dünyaya davet ediyor. Siz de hayal ve gerçek arasında, romanın büyüsünde bu serüvene ortak oluyorsunuz. Gerisini yazardan dinleyelim… 

Romanın serüvenini anlatır mısınız bize? 

Birkaç yıldır üzerinde çalışıyordum. 19. yüzyıl son birkaç yıldır ilgi alanımda girdi. Olaylar 1908-1909’da geçiyor. Benim bu hikâyeye girmemin en büyük nedeni Beşir Fuat oldu. 1800’lerin sonunda yaşıyor ve intihar ediyor. Çok önemli bir aydın ve yazar. Günümüzde çok fazla bilinmiyor. Nedenleri de materyalist ve  intihar etmiş olması. Ahmet Mithat’ın yazdığı gibi kötü bir örnektir aslında Beşir Fuat. Ben, bunu tersine çevirmek istedim. Kötü bir örnek olmadığını, tek bir katmandan oluşmadığını, kendi başına önemli bir hikâye olduğunu göstermeye çalıştım. 

Nasıl dahil oluyor Beşir Fuat romana? 

Kendisini doğrudan yazmak istemedim. Normalde bir ailesi, İki oğlu var. Fransız metresinden olan bir de kızı var. Beşir Fuat ölünce onlar Fransa’ya taşınıyor. Ben buna bir kız, bir erkek kardeş daha ekledim. Roman Beşir Fuat romanı değil ama ölmüş bir baba olarak önemli rol oynadığı bir kitap. 

Hem Beşir Fuat, hem meşrutiyet dönemi… 

Evet. Bence ilginç taraflarından birisi o oldu. 1908 tarihinin bilindiğinden daha önemli olduğunu düşünmeye başladım. Tam anlamıyla çözülmüş bir konu değil. Kitap bunları açıklamıyor ama o dönemin sokaktaki insanlarının ruh durumundan, yaşayışından bahsediyor. İstanbul gezileri yapılıyor. Fakat Fuat bu gezileri başka açılardan incelemeye başlıyor. Gitgide kendi çocukluğu, arada kalmışlığını sorguluyor. 

Beşir Fuat’ı tanıyoruz. Peki oğul Fuat nasıl bir karakter? 

Oğul Fuat arada kalmış biri. Bizim kendi düşünsel dünyamızı onda görüyorum. Beşir Fuat’ta da, o kuşağın ve bugünün insanında da var bu. Çünkü düşünce dünyamızın yarısı Batılı düşünürlerle hemhal olmuş durumda. Diğer yarısı da yaşadığımız yerden kendi geleneklerimizden çıkıyor. Bunun sentezini yapmaya çalışıyoruz. Bazen olmuyor. O gerilim noktaları da edebiyatın konusu haline geliyor. 21 yaşındaki bir gencin ruh durumu, aşkları da var tabii. 

GURUR VE DELİLİK

Fuat karakteri Beşir Fuat’a hangi yönlerinde benziyor, hangilerinden ayrışıyor? Yazarın yansımalarını görebilecek miyiz? 

Biraz görüyorsunuz tabii. Ama önemli olan Fuat’ın kendisinde babasını keşfetme korkusu. Hem babasıyla gurur duyuyor. Fakat bir de delilik hikayesi var. Bu da onu korkutuyor.

TARİH ARAŞTIRMASI GİDİŞATA YÖN VERDİ

Bir bakıma tarihi gerçeklere de dayanan bir roman diyebiliriz. Bununla ilgili yeni araştırmalar yaptınız mı? Ulaştığınız yeni bilgiler yazım sürecinizi etkiledi mi? 

Sürekli araştırdım. Prens Sabahattin olayı epey rol kazandı. Başlamadan önce, bu kadar yer vermek gibi bir düşüncem yoktu. Çünkü çok ilginç şeyler söyleyen bir adam. Tarihi bir roman yazmanın güzel tarafı araştırmaya olanak tanıması. Bunların romanı zenginleştirmesi. Bir gün bir tarih söylüyorsam o gün doğrudur. Bir olaydan bahsediyorsam kaynaklar olayın o gün olduğunu söyler. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Vücudumuzu asitten kurtarmak için neler yapmalıyız? Alkali diyeti nedir? Alkali su nasıl yapılır? He

Alkali Diyet Nedir?

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Milyonlarca Instagram şifresi usulsüz biçimde saklandı

Boşanırken imzalanan protokol kriz çıkardı