• $13,6149
  • €15,2768
  • 793.349
  • 1952
26 Aralık 2021 Pazar 07:01 | Son Güncelleme:

Milli Sinema'nın temelini atan yazar

Milli Sinema'nın temelini atan yazar
- Ali Osman Emirosmanoğlu

Elif film olarak çektiğimiz filmlerden dört tanesi Necip Fazıl'ın bizim için yazdığı senaryolara dayanmaktadır. Bu dört film, “Birleşen Yollardar'dan sonra Yücel Çakmaklı'nın çektiği Milli Sinema eserleri olarak kabul edilmiştir. Bu sebepten Üstat Necip Fazıl'a, eserleriyle Milli Sinema'nın temelini atan yazar diyebiliriz.

Yücel Çakmaklı ile 1969 yılında Elif Filmi kurduğumuzda zorlanacağımız bir hususun da konu sıkıntısı olacağını biliyorduk.

Bu bakımdan hemen senaryo ve konu arayışlarına başladık. Bir taraftan bize uygun kitapları tararken, bir taraftan da Necip Fazıl'ı ziyaret edip görüşünü almaya, kabul ederse bize senaryo yazmasını istemeye karar verdik. Bir dostumuz aracı oldu ve görüşme talebimizi iletti. Şu gün yedide 'Erenköy'deki evime gelsinler' demiş.

Biz de 'sor bakalım sabah yedi mi, akşam yedi mi?' dedik. "Ben bir daha telefon edemem, çekinirim" dedi. Biz de oturduk düşündük.

"Akşam yedi olsa yemek saati. Herhalde ilk görüşmede yemeğe davet etmez. Sabah kahvaltısı veya çaya çağırması daha mantıklı" dedik.

Sabah erkenden hazırlanıp, ilk senaryo görüşmemizi yapmak üzere Yücel'le yola koyulduk. Tam saat yedide kapıyı çaldık. Bahçeli güzel bir köşktü. Fakat kapıyı açan yoktu. 'Acaba yanlış eve mi geldik' diye kontrol ettik. Adres doğruydu. Biraz ara vererek iki defa daha kapıyı çaldık. Açan olmadı. Biraz bekledik, yine açan yok. Tam dönecekken birden kapı açıldı. Uykulu gözlerle Necip Fazıl karşımızdaydı. Biraz da sinirli bir şekilde "ne istiyorsunuz?" dedi. Durumu anlatınca yumuşadı ama "Ben akşam yedi demiştim, gidin akşam gelin." dedi. Peki dedik ve bahçe kapısına yöneldik. Birkaç adım atmıştık ki arkamızdan seslendi; "Hey gençler! artık buraya kadar gelmişsiniz. İlerdeki kahvede simit, çay bir saat kadar oyalanın. Ben de kendime geleyim. Gelin görüşelim." dedi.

İşte Necip Fazıl ile ilk tanışmamız bu macera ile başladı. Birçok defa evine gittik, çayını içtik, meyvesini yedik, sohbetler ettik, senaryo tartıştık. Kelimeleri bu kadar ustaca kullanan bir yazara hayatım boyunca rastlamadım.

Ben pek çok defa Cağaloğlu'nda kendisiyle buluştum. Avanslar verdim. Ödemeler yaptım. Senaryolar, belgeler aldım. Bize verdiği senaryoları hep eski Türkçe olarak yazıp verdi. Ancak bizdeki senaryolardan başka hiçbir eserini eski Türkçe kaleme almamış. Ben de herkesin görebilmesi için "Kızım Ayşe" filminin senaryosunu İstanbul'daki sinema müzesine teşhir edilmek üzere geçici olarak verdim. İsteyenler gidip görebilir.

Elif film olarak çektiğimiz filmlerden dört tanesi Necip Fazıl'ın bizim için yazdığı senaryolara dayanmaktadır.

Bu dört film, "Birleşen Yollardar'dan sonra Yücel Çakmaklı'nın çektiği Milli Sinema eserleri olarak kabul edilmiştir. Bu sebepten Üstat Necip Fazıl'a, eserleriyle Milli Sinema'nın temelini atan yazar diyebiliriz.

"Deprem" adıyla yazdığı senaryoyu "Çile" ismiyle çektik. Türkan Şoray ile Ediz Hun oynadılar.

"Sen Bana Ölümü Yendirdin" isimli senaryosu "Zehra" ismiyle çekildi. Hülya Koçyiğit ve Ediz Hun Başrolleri paylaştılar.

Daha sonra "Kökümüze Dönüyoruz" senaryosundan "Kızım Ayşe" filmini yaptık. Yıldız Kenter anne, Necla Nazır kızı rolünü oynadılar.

Bu üç eser 1971-1973 yıllarında filme çekildi. 1974 yılında Üstada kumar ve uyuşturucu üzerine öğüt verici bir film yapmak istiyoruz dedik. Bu konularda kitapları vardı ve iyi bir senaryo yazacağından emindik. Konuşmamızda "Altın Kollu Adam" filmi gibi yabancı filmlerden de bahsedildi. Bize "Merak etmeyin." dedi. Ve "Kumarbazın Karısı" isimli bir senaryo yazdı.

Bu senaryodan da "Diriliş" filmini yaptık. Kumarbazın karısını Hülya Koçyiğit, kumarbazı Murat Soydan oynadılar.

Kendisinden birkaç eser daha aldık ama o günün şartlarında çekemedik.

İşte bu güzel insanla güzel günlerimiz oldu.

Eserleriyle yaşıyor ve

yaşamaya devam edecek.

Ruhu şad olsun.

Türkiye'den milyon dolarlık ihracat... İlk sırada Güney Kore var
Türkiye'den milyon dolarlık ihracat... İlk sırada Güney Kore var

Türkiye'den milyon dolarlık ihracat... İlk sırada Güney Kore var

MMU için heyecanlandıran gelişme! Dünyanın en büyüğü satın alındı
MMU için heyecanlandıran gelişme! Dünyanın en büyüğü satın alındı

MMU için heyecanlandıran gelişme! Dünyanın en büyüğü satın alındı

Tesla'dan Türkiye'de 10 ile şarj istasyonu
Tesla'dan Türkiye'de 10 ile şarj istasyonu

Tesla'dan Türkiye'de 10 ile şarj istasyonu

<p> </p>

İlçe belediyelerine tuz yerine kum mu verildi?

Dışarıdan bakıldığında garaj gibi görünüyor ama...

Elon Musk'ın roketi kontrolden çıktı! Çarpacağı tarih açıklandı

Sosyal Medya raporu yayımlandı! Türkiye'de en çok kullanılan uygulama hangisi?