• $ 7,3631
  • € 8,7169
  • 460.112
  • 1083.83
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
22 Temmuz 2020 Çarşamba 08:01 | Son Güncelleme:

Kültür sanat dergisi ‘Z‘ dijital ortamda! Zeytinburnu'ndan iki kaynak eser

- BEDİR ACAR

Zeytinburnu Belediyesi'nin tematik dergisi ‘Z'nin dördüncü sayısı ‘müzik' temasıyla yayımlandı. Çalışmada A'dan Z'ye dünyanın tüm müzikal seslerine kulak verildi.

Zeytinburnu Belediyesi haziran ayında iki önemli kültür hizmetine imza attı. Belediyenin dört ayda bir yayımladığı tematik dergi Z’nin dördüncü sayısı ‘Müzik’ dosyasıyla okura sunuldu. 503 sayfalık devasa dergide batı müziğinden Osmanlı müziğine, Afrika müziğinden günümüz pop ve rap müziğine kadar her alanda değerlendirme yazıları zengin görsel içeriklerle okura sunuluyor. Murat Dinçer Çekin, danışmanlığında hazırlanan dergide müziğe dair akla gelebilecek pek çok başlık, konunun uzmanları tarafından kaleme alınıyor. Z dergisinin müzik sayısının sıra dışı bir özelliği ise, sayfalarda yer alan barkod sayesinde bahse konu olan ilgili müzik türünden örneklerin cep telefonuna okutularak dinlenebiliyor olması.

HEM DERGİ HEM MÜZİK

Örneğin, Tanburi Cemil Bey ile ilgili makaleyi okuyan okur, sayfada yer alan karekodu cep telefonunuza okutarak Tamburi Cemil Bey’den örnek bir eser dinleme imkanına kavuşuyor. Bu durum her sayfa ve müzik türü için geçerli. Dijital ortamda da yer alan derginin daha önceki sayıları bitki ressamlığı, su/şifa ve at konularına ayrılmıştı. 

KÜLTÜREL BELLEK KAYIT ALTINDA 

Belediyenin temmuzda okurla buluşan bir diğer yayını ise ‘ZKS Kültür Sanat Yıllığı’ oldu. Söz konusu yıllıkta 2019-2020 sanat sezonuna damga vuran kültür sanat etkinliklerinin haberleri ve yorumları yer alıyor. Aynı zamanda portre yazılarıyla daha da derinlik kazanan yıllıkta, yılın en çok konuşulan sanat konuları da usta kalemler tarafından yorumlanıyor. Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, yıllığın sunuş yazısında ‘’Bugüne kadar yayımladığımız her kitap, kendi özgül değerinin yanı sıra yerel ve ulusal çapta- bir bellek oluşturma amacını gütmektedir’’ diyor. 

İSTANBUL’DA RESTORAN AÇIYOR 

Usta oyuncu Robert de Niro’nun da ortağı olduğu dünyaca ünlü restoran Şef Nobu, İstanbul’da şube açıyor. Ritz Carlton Hotel’de açılacak olan restoran, 850 metrekarelik alanda hizmet verecek. Menüye ayrıca Türk lezzetleri de eklenecek. 

MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ YAPIYOR

1997 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’nda ‘Dinle’ şarkısıyla üçüncü olan Şebnem Paker, şimdilerde müzik öğretmenliği yapıyor. Redbull’in internet sitesine konuşan Paker, “Benden öte ‘Dinle’ her zaman hatırlanır” dedi. 

‘Zavadanak' Bekir Varol tutuklandı

‘Zavadanak' Bekir Varol tutuklandı

Niğde'de güneşte kurutulan domatesler 6 ülkeye ihraç ediliyor

Niğde'de güneşte kurutulan domatesler 6 ülkeye ihraç ediliyor

Pazar günü tartışmalara dikkat! 16 Ağustos 2020 burç yorum

Pazar günü tartışmalara dikkat! 16 Ağustos 2020 burç yorumları

İşte Türkiye ve Yunanistan'ın askeri gücü!

İşte Türkiye ve Yunanistan'ın askeri gücü!