• $7,6604
  • €8,9115
  • 458.493
  • 1124.17
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
20 Eylül 2019 Cuma 08:55 | Son Güncelleme:

Kamuran Şipal hayatını kaybetti

Kamuran Şipal hayatını kaybetti

Türk Edebiyatı'na birçok önemli eseri kazandıran yazar ve çevirmen Kamuran Şipal, tedavi gördüğü hastanede çoklu organ yetmezliği nedeniyle 93 yaşında hayatını kaybetti. Şipal için için bugün Adana'da cenaze töreni düzenlenecek

Yayın dünyasına roman, öykü ve çevirileriyle büyük katkı sağlayan Kamuran Şipal, hayatını kaybetti. Şipal; Franz Kafka, Heinrich Böll, Thomas Mann, Robert Musil ve Hermann Hesse gibi dünyaca ünlü yazarların eserlerini Türkçe'ye kazandırmasıyla biliniyordu.

Yaklaşık 10 gündür Bakırköy'deki bir özel hastanede tedavi gören Şipal, çoklu organ yetmezliği nedeniyle dün akşam 22.00 sularında yaşamını yitirdi.

Çağdaş Alman edebiyatından yaptığı önemli çevirilerle tanınan Şipal, yarın son yolculuğuna uğurlanacak.

Şipal'in cenazesi, ikindi vakti Adana Yüreğir'deki Asri Mezarlık Camisi'nde kılınacak namazın ardından defnedilecek.

KAMURAN ŞİPAL KİMDİR? 

Adana'da 24 Eylül 1926’da dünyaya gelen, ilk ve orta öğrenimini Adana'da tamamlayan Kamuran Şipal, İstanbul Pertevniyal Lisesi'nde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümüne girdi. Şipal, Almanya'da ihtisas çalışması yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesinde Almanca okutmanlığı görevini üstlenirken eserleri 1949 yılından itibaren dergilerde yayınlamaya başladı.

"Beyhan", "Elbiseciler Çarşısı", "Büyük Yolculuk", "Buhurumeryem", "Köpek İstasyonu" adlı öykülerinin yanı sıra "Demir Köprü", "Sırrımsın Sırdaşımsın" ve "Dua Çiçeği" romanlarına imza atan Şipal, eserleriyle birçok ödüle layık görüldü.
AA

<p>Kurgu: Eyüp Yıldız <a href='mailto: can.yildiz@turkmedya.com.tr'>can.yildiz@turkmedya.com.tr</a><

Hikmet Genç Soruyor... HDP ve HDP uzantılarına düzenlenen operasyonda CHP nerede duracak?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Göbeklitepe'de sıcak hava balonuyla tanıtım uçuşu gerçekleştirildi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları