• $13,5131
  • €15,2617
  • 775.857
  • 1981.04
24 Temmuz 2021 Cumartesi 09:01 | Son Güncelleme:

Kafa dinlemelik tatil rotaları

Kafa dinlemelik tatil rotaları

Tatilde kalabalıklardan uzak bir ortamda denize girmek ve kafa dinleyip güzelce dinlenmek isteyenler için bir yazı hazırlamak istedik bu hafta.

Malum temmuz ayının gelmesiyle birlikte tatil beldeleri kalabalıklaşmaya başladı. Ama herkes kalabalıkları sevmiyor. O halde nereleri tercih edebileceklerine bir göz atmakta fayda var.

Kaz Dağı'nın eteklerinde, zeytin ağaçlarının içinde yer alan Küçükkuyu sakinlik arayanlar için ideal bir beldemiz. Tarihi çok eskilere dayanan bölge çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış. Zeus Altarı, Assos Antik Kenti gibi tarihi yerleri ziyaret edebilir, Kadırga Koyu'nda çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Tertemiz denizin de tadını çıkarabilirsiniz burada.

BODRUM'DA SAKİN KÖŞE: MAZI

Bodrum en kalabalık yazlık beldelerimizden birisi. Ancak burada da sakin yerler bulma imkanınız hâlâ var. İlçe merkezine 45 dakikalık mesafede yer alan Mazı Köyü 8 eşsiz koya ev sahipliği yapıyor. Burada konaklama için şirin pansiyonlar ve apart seçenekleri bulunuyor. Ayrıca ekonomik olarak da uygun.

Sakin beldelerimizi anarken sevimli beldemiz Datça'dan bahsetmesek olmazdı. Kalabalıklardan uzak sakin ve güzel koylarda dinlenmek için Datça her zaman güzel bir seçenek.

Ülkemizin en büyük adası olan Gökçeada, doğasıyla olduğu kadar sıcakkanlı halkıyla da ziyaretçilerini evinde hissettiriyor. Gökçeada'nın harika koylarında dalış yapıp, gün batımında yemeğinizi huzurla yerken dinginleştiğinizi hissedeceksiniz.

MARMARİS'TE ÜÇ ROTA

Marmaris'in en huzurlu yerlerinin başında Selimiye geliyor. İsmi duyuldukça daha çok kişi tarafından ziyaret edilse de hâlâ sakin bir yaz geçirip berrak suların tadını çıkarmak için ideal.

Marmaris'in bir diğer sakin noktası ise Bördübet. Çam ormanlarıyla dolu muhteşem doğasıyla ciğerlerinize güzel bir hava da dolduruyor Bördübet.

Marmaris'te bir de Bozburun'dan bahsetmeliyiz. Merkeze 45 km mesafede bulunan sessiz bir yer Bozburun. Ünlü müzisyen Bülent Ortaçgil'in aynı isimli şarkısına da ilham vermiştir.

Türkiye'nin ilk 'cittaslow' (sakin şehir) unvanına sahip yeri olan Seferihisar huzur arayanların kaçış rotalarında biri oldu. Burada hem güzel plajlar hem de güzel restoranlar sizi bekliyor.

BUNGALOVCULAR OLİMPOS'A

Ağaç evler olan bungolavlorda ya da çadırlarda doğayla iç içe kalmak isteyenler Olimpos Antik kentinin hemen kenarında harika bir tatil geçirebilir.

Kabak Koyu da adeta medeniyetten yalıtılmış hissedeceğiniz bir diğer kamp ve bungalov mekanı. Ancak bazı kişilere biraz fazla salaş gelebilir. Belirtelim.

Avrupa'nın en büyük longoz ormanlarına sahip olan İğneada ise Trakya'da sakin bir köşe arayanlar için ideal.

DİKİLİ'DE HUZURLU BİR 'KARAYİPLER'

Doğa tutkunlarının güzel göller görmek istedikleri de muhakkak. Acarlar Longozu Türkiye'nin en büyük longoz ormanı olma özelliğiyle bu yerler arasında başı çekiyor. Longozda çok farklı endemik bitki ve hayvan çeşitleri yer alıyor. Göçmen kuşların yoğun olduğu bölgede dalgıçlar, ibisler, karabataklar, deniz ve balık kartalları, yaban ördekleri ve bataklık kuşları bulunuyor.

KAŞ'TA DA HÂLÂ BİRAZ SESSİZLİK VAR

Son yıllarda popülerleştikçe eski huzurlu yapısını biraz kaybeden Kaş'ın yine de kafa dinleyebileceğiniz çokça yeri var. Özellikle Yunanistan'ın Meis Adası'na bakan pansiyonları sizi tatmin edecektir.

Antalya Kaleköy'de aradığınız huzuru kesinlikle bulacaksınız. Karadan ulaşımın olmadığı, tekneyle geçilen Kaleköy'de, sadece dalga seslerini duyarak günler geçirebilirsiniz.

Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi
Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi

Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi

Arazilerin yeni 'gözü': Ondan habersiz kuş uçmayacak!
Arazilerin yeni 'gözü': Ondan habersiz kuş uçmayacak!

Arazilerin yeni "gözü": Ondan habersiz kuş uçmayacak!

Savunma sanayisinin gözbebeği CANİK'e prestijli ödül
Savunma sanayisinin gözbebeği CANİK'e prestijli ödül

Savunma sanayisinin gözbebeği CANİK'e prestijli ödül

<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel  yanıtlıyor.</p>

Kılıçdaroğlu neyin peşinde?

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi

1,5 ton skunk ele geçirildi