• $7,856
  • €9,4007
  • 455.538
  • 1307.57
13 Kasım 2020 Cuma 07:00 | Son Güncelleme:

Julio Cortazar'ın öğrencisi olun

Julio Cortazar'ın öğrencisi olun
- FULYA ERTAŞ

Julio Cortazar'ı, yazma eylemini, Latin Amerika edebiyatını ve dünya edebiyatını anlamak için eşi bulunmaz sekiz ders tek kitapta.

Arjantin edebiyatı denilince Jorge Luis Borges’le beraber akla gelen iki isimden biri olan Julio Cortazar’ın, 1980 sonbaharında California Üniversitesinde verdiği derslerin on üç saatlik dökümünün kitaplaşmış hali, yazarın daha önce Gözlemevi ve 62 Maket Seti’ni yayımlayan Everest Yayınları tarafından “Edebiyat Dersleri/ Berkeley, 1980” başlığıyla okuyucuya sunuldu.

DOĞAÇLAMA HAZIRLIK

Borges’in, Calvino’nun, Nabokov’un edebiyat derslerinin yanına koyulması gereken Cortazar’ın Edebiyat Dersleri’ni Carlos Fuentes, Mario Vargas Llosa, Eduardo Galeano, Juan Rulfo gibi Latin Amerika edebiyatının büyük isimlerini çeviren, Süleyman Doğru dilimize kazandırmış. Derslerini dersten önce kısa bir süre önce doğaçlayarak belirlediğini belirten Cortazar, sistematik biri olmadığından, ne eleştirmen ne de kuramcı olduğundan, öğrencilerinin ortaya koyduğu zorluklara kendi ölçüsünde çözümler aradığını vurguluyor.

ÇÖZÜMLEME YÖNTEMİ

Aristoteles, Gabriel Garcia Marquez, Çehov, Coleridge, Camus, John Donne, Dali, Asturias, Baudelaire, Conrad, Woody Allen, T. Mann, Rilke, Kafka, Freud, D. H. Lawrence, Maupassant, Poe, Valéry, Voltaire, Vergilius, Shakespeare ve daha nicesi Cortazar’ın bu çözümleme yöntemlerinden nasipleniyor. Yazarı, yazma eylemini, Latin Amerika edebiyatını, dünya edebiyatını anlamak için eşi bulunmaz bir eser. Kitap, sekiz ders ve iki ek bölümden oluşuyor. 

ROMAN BİÇİMLERİNİ SARSTI

Çağdaş ve yenilikçi Latin Amerika edebiyatının önde gelen yazarlarından, 1914 Brüksel doğumlu Cortazar, 1951’de Paris’te UNESCO’da çevirmenlik yapmaya başladı. 1960’larda Küba’nın Latin Amerikalı aydınların merkezi olduğu yıllarda Havana’da bulundu. Daha sonraki yıllarda Fransa’ya giden Cortazar, Seksek ve Manuel’in Kitabı’yla edebi biçim ve kuralları sarsarak roman sanatının sınırlarını zorladı.

GELENEK KURUCU

Asturias, Marquez, Fuentes, Carpentier gibi yazarlarla Latin Amerika edebiyatı geleneğini oluşturan yazarlar arasında anılır. Edebiyat dışında mitoloji, psikoloji, sinema ve fotoğrafçılıkla ilgilenen yazar Edgar Allen Poe’nun yapıtlarını İspanyolcaya çevirmiştir. Cortazar, 1948 yılında Paris’te ölmüştür.

<p>CHP'li Mersin Milletvekili Ali Mahir  Başarır dün katıldığı özel bir televizyon kanalında Tank-Pa

Siyasetteki 'Katar tartışması' ile ne amaçlanıyor?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Azerbaycanlılar, 28 yıl Ermenistan'ın esaretinde kalan Laçın bölgesinin işgalden kurtarılmasını kutluyor

Sakarya'da Afrika yaban kedisi ele geçirildi