• $9,4893
  • €11,0547
  • 547.709
  • 1519.25
28 Ağustos 2021 Cumartesi 21:50 | Son Güncelleme:

James Bond serisinin ikonik otomobiliydi... 25 yıl sonra bulundu

James Bond serisinin ikonik otomobiliydi... 25 yıl sonra bulundu

James Bond filminin Goldfinger ve Thunderball serilerinde kullanılan Aston Martin DB5 marka ikonik otomobil 25 yıl sonra bulundu.

James Bond filminin 1964 yapımı Goldfinger ve 1965 yapımı Thunderball serilerinde kullanılan ve 1997'de çalınan Aston Martin DB5 marka ikonik otomobil 25 yıl sonra bulundu.

NTV'nin Independent Türkçe'den aktardığı habere göre, otomobil çeyrek asır önce James Bond filmlerini aratmayacak kadar cüretkar bir soygunla ortadan kayboldu. Otomobilin bulunmasına yönelik inceleme yürüten yetkililerin aracın Orta Doğu'da olduğunu düşündüğü aktarıldı.

Çalınan değerli kültürel nesnelerin izini süren Art Recovery International'ın CEO'su Christopher Marinello; Dubai, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Bahreyn'de çalışmalar yürüttüklerini ancak soruşturmayı tehlikeye atabileceği gerekçesiyle aracın tam olarak nerede görüldüğünü açıklayamadığını söyledi.

Değerinin 25 milyon dolardan (Yaklaşık 210 milyon TL) fazla olduğu düşünülen otomobile dair Marinello, "Bu ülkelerde büyük otomobil koleksiyoncuları bulunuyor ve otomobilin onlardan birinde olduğuna ve hatta birbirleri arasında el değiştirmiş olabileceğine dair istihbaratım var" dedi.

"Ben bir duyuru yapmak zorunda kalmadan önce otomobili elinde tutan kişinin gönüllü olarak ortaya çıkacağını umuyorum" diyen Marinello, "Çalınan ve yağmalanan nesnelerin sahiplerine doğru olanı yapmaları için her fırsatı tanımak benim politikam" diye konuştu.

Bond'un otomobili dünyanın en ünlü otomobillerinden biri olarak kabul ediliyor. Geriye kalan tek orijinal Aston Martin DB5 2010'da bir müzayedede 4,6 milyon dolara (Yaklaşık 40 milyon TL) satılmıştı.

Aston Martin DB5 ilk kez 1964 yapımı Goldfinger filminde görülmüştü. Özel donanımlı aracın koltuğundaysa ünlü ajanı canlandıran Sean Connery oturuyordu. Aston Martin DB5, Haziran 1997'de ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Boca Raton Havalimanı'ndaki özel uçak hangarından çalınmıştı. Otomobil o sırada iş insanı ve araba koleksiyoncusu Anthony Pugliese'ye aitti.

<p>Eğitimlerini aldılar, küreklerini hazırladılar. Bu kez doktorlarıyla beraber hastanede değil, kay

Kansere karşı kürek çektiler

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu