• $8,4619
  • €10,2748
  • 500.065
  • 1441.33
21 Mayıs 2020 Perşembe 19:36 | Son Güncelleme:

'İstanbul'da Bir Sürrealist: Salvador Dali sergisi online erişimde sanatseverlerle buluştu

'İstanbul'da Bir Sürrealist: Salvador Dali sergisi online erişimde sanatseverlerle buluştu
AA

SSM, bu kez 20 Eylül 2008 - 1 Şubat 2009'da Akbank'ın desteğiyle gerçekleştirilen "İstanbul'da Bir Sürrealist: Salvador Dali" sergisini çevrim içi olarak sanatseverlerle buluşturdu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında ziyarete kapalı olan Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) geçmiş sergilerinden zengin içerik seçkilerini dijital kanallarında paylaşmaya devam ediyor.

DigitalSSM arşiv kaynaklarıyla hazırlanan ve SSM web sitesi ve sosyal medya hesaplarından erişilebilen çevrim içi sergide; Salvador Dali'nin benzersiz sanat anlayışıyla oluşturduğu eserlerinin yanı sıra, el yazmaları, fotoğraflar ve çeşitli dokümanlar yer alıyor.

Gala - Salvador Dali Vakfı Dali Çalışmaları Merkezi Yöneticisi ve İstanbul sergisinin küratörü Montse Aguer Teixidor'un yeni bir söyleşisiyle zenginleştirilen çevrim içi sergi kapsamında; daha önce yine SSM'de gerçekleştirilen Dali konferans serisi yeniden paylaşıma açıldı. Teixidor'un yanı sıra yazar Ferit Edgü, sanat eleştirmeni Hasan Bülent Kahraman gibi isimlerin makaleleri de yer alıyor.

İspanya'da bulunan Gala-Salvador Dali Vakfı koleksiyonuna ait eserlerle vakıf dışında gerçekleştirilen en büyük geçici sergi olma özelliğine sahip "İstanbul'da Bir Sürrealist: Salvador Dali", sanatçının yağlıboya tablo, çizim ve grafiklerinden oluşan geniş bir seçki sunmuş; açık kaldığı süre içinde 252 bin kişi tarafından ziyaret edilmişti.

"PİCASSO İSTANBUL'DA SERGİSİ" BİR HAFTA İÇİNDE 65 BİN KİŞİ TARAFINDAN ZİYARET EDİLDİ

Ayrıca sergi için hazırlanan resimli çocuk kitabı Ben Dali de çevrim içi sergi kapsamında paylaşılıyor. Müzenin web sitesinden indirilebilen kitap aynı zamanda seslendirme sanatçısı Yekta Kopan'ın okuduğu sesli versiyonuyla da erişime açıldı.

Geçmiş sergileri dijitale taşıyan SSM'nin çevrim içi sergilerinden ilki olan "Picasso İstanbul'da sergisi" bir hafta içinde 65 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Çevrim içi sergilere SSM'nin web sitesinden ve YouTube kanalından erişilebilir.

13 bin yıllık gerçek ortaya çıktı! Atmosferde meydana gelen patlama, Suriye'de bir köyü yok etti

<p>Bedir Acar: </p><p>'Kur'an'da iki yerde geçen ve Hz. Ya'kūb'un ikinci adı veya lakabı olan İ

Vicdan öldüğünde geriye ne kalır?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi