• $9,6253
  • €11,1699
  • 557.342
  • 1492.93
21 Mayıs 2021 Cuma 22:30 | Son Güncelleme:

Her mevsimlik tatil rotası Kocaeli

Her mevsimlik tatil rotası Kocaeli

Kocaeli, dağları, ormanları, plajları ve gezilecek onlarca yeriyle özellikle Marmara Bölgesi'nde ikamet eden gezi severler için defalarca ziyaret edilebilecek rotalardan birisi.

Bu yazıda Kocaeli'nin güzelliklerinden bir kısmını aktarabileceğiz. Yerimiz sınırlı. O yüzden sözü uzatmadan tarihi yerlerle yazımıza giriş yapalım. Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, İzmit'in İstasyon Caddesi üzerinde yer alıyor. Eski Gar Alanı'ndan 21 dönüm üzerine inşa edilmiş binalardan oluşan müzede Paleolitik, Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı'ya ait eserler sergileniyor. Tarih meraklıları müzeyi mutlaka ziyaret edecektir.

OSMAN HAMDİ BEY BEKLİYOR

Ünlü Kaplumbağa Terbiyecisi tablosuyla tanınan Osman Hamdi Bey'in hatıralarının bulunduğu Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi de tarih ve sanat severlerin ilgisini çekecektir. Evi ve müzeyi de 1910 senesinde vefat eden Osman Hamdi Bey bizzat kendisi çizmiş. Özellikle giriş katındaki ahşap kapıların üzerine resmettiği çiçek desenleri adeta ayrı birer tablo niteliği taşıyor. Ev aynı zamanda Kurtuluş Savaşı sırasında İsmet İnönü'yü 1933'te ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ağırlamış. 1902'de inşa edilen İzmit Saat Kulesi şehrin her tarafından görülebilen harika bir anıt. Kulenin ilk katı seyir için kullanılıyor. Geziniz sırasında burayı da görebilirsiniz. İzmit Saat Kulesi'nin yanında konumlanan Kasr-ı Hümayün'ü de ziyaret edebilirsiniz. Neo klasik özelliklerde yapılmış olan sarayın tavan süslemeleri Fransız ressam Sason'a ait. Burası Osmanlı'nın İstanbul dışındaki ilk sarayı olma özelliğinde.

GEMİLER ZİYARETE AÇIK

Donanma için önemli bir şehir olan İzmit'te çeşitli gemi müzeleri de bulunuyor. 1972 senesinde Türk Deniz Kuvvetleri'nde yer alan Gayret Gemisi, 1997 yılında Gölcük Tersanesi'nde onarım görerek müze olarak faaliyete geçti. Gemi, Kore ve Vietnam savaşlarında önemli roller üstlenmiş. 1964 senesinde Amerika'da Türk Deniz Kuvvetleri için Portland-Dragon'da inşa edilen gemi / Gölcük Deniz Müzesi de ilginizi çekebilir. 2005 yılında görevini tamamlayan gemi müze olarak faaliyete geçmiş.

İzmit'te saymakla bitmeyen plajlar ve koylar bulunuyor. Karamürsel'de yer alan Altınkemer Halk Plajı ilk tercihlerinizden biri olabilir. Sanayi tesislerinden uzakta yer alan plaj, arıtmalar sayesinde evsel atıklarla da kirlenmiyor. Kandıra'nın en sevilen plajlarından Bağırganlı Plajı da önerilerimiz arasında. Plaj sit alanı olarak koruma altına alındığı için çevresinde sınırlı sayıda kafe ve alışveriş mekanı var. Buraya gelirken ihtiyaçlarınızı önceden hazır edip yanınızda getirmenizde fayda var.

DOĞA VE TREKKİNG İÇİN HARİKA SEÇİM

İzmit doğal güzellikleriyle de ön plana çıkan bir ilimiz. Çamlıtepe'deki seyir terasından bu güzelliklere kuşbakışı şahit olabilirsiniz. O güzelliklerin içine dalmayı ise daha çok isteyeceksiniz. Gölcük sınırları içinde yer alan Nüzhetiye Şelalesi, doğaseverleri cezbediyor. Nüzhetiye Köyü 5 kilometrelik harika bir yürüyüş rotasına da sahip. Maşukiye Aygır Deresi de doğaseverleri kendine çekiyor. Kartepenin zirvesinden süzülen derenin çevresi rengarenk. Türkiye'de 6. büyük olan Tahtalı Göleti için de 'Türkiye'nin sayılı güzelliklerinden biri' desek yersiz olmaz.

TARİHİ KOYLARDA STRESİNİZİ ATIN

Kandıra'nın mavi bayrağı almaya hak kazanan ilk plajı olan Cebeci Sahili de temiz deniziyle ilk tercihler arasında. Burada kamp yapmak isteyenler için uygun alanlar da mevcut. Sörf, dalış gibi çeşitli sportif aktiviteler de yapılıyor. Kumcağız Kumsalı da bölgedeki en temiz plajlar arasında. Kumcağız ile Kerpe arasında bulunan Miço Koyu muhteşem bir doğal havuzu andırıyor. M.Ö. 3000'li yıllardan itibaren çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan koyda temiz bir hava çekip tüm stresinizi atabilirsiniz.

KARTEPE KIŞIN AYRI YAZIN AYRI GÜZEL

Kocaeli'nin Maşukiye ilçesinde yer alan Samanlı Dağları'nın zirvelerinden biri olan Kartepe, özellikle kış turizminin en önemli uğrak yerlerinden. Hem uygun fiyatlı olması hem de İstanbul'a yakınlığıyla popülar bir nokta oldu. Kış turizmiyle ön plana çıksa da Kartepe yazın da bir başka güzel. Havalar ısındığında harika bir trekking rotasına dönüşen Kartepe yamaçlarında piknik ve kamp da yapabilirsiniz.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri