• $8,2365
  • €10,0087
  • 487.247
  • 1438.3
26 Temmuz 2012 Perşembe 07:43 | Son Güncelleme:

Hem 'Aşıkgil' hem de operacı

Hem 'Aşıkgil' hem de operacı

Sosyal medyada fenomene dönüşen 'Ervah- ı Ezelde' türküsünü söyleyen Haluk Tolga İlhan aslında Devlet Opera ve Balesi'nde tenor. 'Bizde türkü aile geleneği. Ailem 'aşıkgiller' olarak bilinir' diyen İlhan müzikal geçmişini ve projelerini AKŞAM'a anlattı

Cenk ERDEM

Aslında opera söylüyorsunuz ama Ervah-ı Ezelde türküsüyle geniş bir kitlediği yakaladığınıza göre yönünüz türküler mi olacak?
Türküye, operadan sonra keşfedip yönelmiş değilim. Bizde bir aile geleneği.
Çok küçük yaşlarda amcamdan, babamdan dinlediğim türkülerin kulağımda bıraktığı izleri devam ettirmeye çalıştım. Sonuç olarak opera da farklı halkların öz kültürü, bu noktada önemli olan kendi değerlerimizi Anadolu'nun yüzyıllara dayanan halk geleneğini bozmadan sahiplenebilmek. Yakın zamandaki çalışmalarım türkü üzerine olacak.
- Devlet Opera ve Balesinde tenor olarak görev alırken sesinizi duyuran proje Abdal projesi oldu; bu proje nasıl ortaya çıktı?
Ankara operasından İstanbul Operası'na tayinim çıktığı zaman, opera dışındaki çalışmalarımı bir çatı altında toplayabileceğim bir müzik üretim sürecine girme fikri vardı. Ancak nasıl bir formda olacağına dair net bir fikir yoktu. Bir etkinlikte seslendirdiğim Ervah-ı Ezelde türküsünü Abdal projesi adı altında profesyonel kayıt altına almaya karar verdik ve sosyal medya aracılığıyla paylaştık. Dediğiniz gibi  hızla yayıldı ve büyük bir dinleyici kitlesi ile buluştu. Türkü alanında yaratılmaya çalışılan bir farklılık bu denli sahiplenilince, bu yönde bir ihtiyaca elimizden geldiğince cevap verebilmeyi hedefledik ve Ervah-ı Ezelde albümü bu şekilde oluştu.
Size bir anda büyük bir çıkış sağlayan bu Aşık Sümmani türküsünü seslendirmeye nasıl karar verdiniz?
Ailem 'aşıkgiller' olarak bilinirmiş. Kuşaktan kuşağa en çok söylenen türkülerden birisi de Ervah-ı Ezelde idi. Sanıyorum şimdi daha çok kişi dinlemiş oldu, bu da büyük mutluluk veren bir duygu.
- Sizi Ruhi Su ile kıyaslayanlar oluyor ve sizin hocanızın hocası Apollo Granforte Ruhi Su'nun da şan hocalarından biriymiş...
Opera ve türküler denince sık sık bu kıyaslama yapılıyor. Bu tabii çok gurur verici bir durum; ancak Ruhi Su başlı başına bir değer. Aynı ekolden geldiğimiz doğru. Fakat Ruhi Su bas, ben ise tenorum. Tabii keşke arkamızda Ruhi Su hocamız gibi değerler bırakabilsek.
- Opera ve türküler bir yana bir de milli tekvandocu kimliğiniz var; peki spor yapmaya da hala devam ediyor musunuz?
Evet, milli tekvandocuydum. Müzik ve spor birbirini tamamlayan unsurlar oldu yaşamımda.

ELVİS PRESLEY TÜRKÜ SÖYLESEYDİ
- Peki bir pop stara türkü söyletecek olsaydınız hangi türküyü kimin sesine teslim ederdiniz?
Sanatçı karizması, ses olanakları ve sahne hakimiyetini bir arada düşünerek Elvis Presley'nin alanı türkü olsaydı çok başarılı olurdu diye düşünüyorum. Bir pop star olarak değil; ama bir dünya değeri olarak Amalia Rodrigues'in ses rengine ve tonuna da türkülerin çok yakışacağını düşünüyorum.
- Sıradaki projeniz ne?
Aslında 'abdal' türkü alanında bir ihtiyacı karşıladı. Yeni düzenlemelerle kıyıda köşede kalmış yüzlerce türküyü seslendirmek istiyorum. Ancak Ervah-ı Ezelde albümü henüz çok yeni ve daha büyük kitlelerle buluşmaya ihtiyacı var. Her ne kadar ilgi görse de bu projenin hızlı bir tüketim nesnesi haline gelmesini de istemem. Sonbahar sonlarına doğru iyi çalışılmış bir repertuarla abdal çalışması dahilinde ikinci bir türkü albümünü hazırlamış olacağız.

<p>İstanbul merkezli 9 ilde gerçekleştirilen otomobil kaçakçılığı operasyonunda 24 otomobile el konu

İstanbul'da lüks otomobil kaçakçılığı operasyonu: 24 lüks otomobil ele geçirildi

Çin'in kontrolden çıkan roketi ilk kez görüntülendi

Pençe-Yıldırım operasyonunda PKK'ya ait mühimmat ve yaşam malzemeleri ele geçirildi

Tanklar sokaklara indi! Kızıl Meydanda askeri birlikler törene katıldı