• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
22 Temmuz 2014 Salı 02:06 | Son Güncelleme:

Göbeklitepe için büyük kayıp 

Göbeklitepe için büyük kayıp 

İnsanlığın bilinen tarihini değiştiren Göbeklitepe’yi gün ışığına çıkaran isimlerden kazı başkanı Klaus Schmidt hayatını kaybetti. Bölgedeki kazılar bu yıl yapılmayacak. 

Dünyanın ilk mabedi olarak kabul edilen 12 bin yıllık Göbeklitepe'nin kazı başkanı Prof. Dr. Klaus Schmidt, hayatını kaybetti. 61 yaşındaki Alman arkeoloğun havuzda yüzerken kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği öğrenildi. Göbeklitepe’nin dünyanın ilk yerleşim yerlerinden biri olduğunu ortaya koyan ve bölge hakkında eserler kaleme alan Schmidt’in Almanya’da hayatını kaybettiği bildirildi. 

İLK BULUŞMA 1978'DE  
Klaus Schmidt her yıl ilk ve sonbahar alarında Şanlıurfa’ya gelerek bir aylık kazılarını sürdürüyordu. Göbeklitepe'de kazıların bu yıl yapılamayacağı öğrenildi. Schmidt 11 Aralık 1953'da Feuchtwangen'da doğdu. Prehistorya,Yakın Tarih, Klasik Arkeoloji ve Jeoloji bölümlerini okuyan arkeolog, Heidelberg Üniversitesi ve Erlangen Üniversitesi'nde öğrenim gördü. Hz. Adem ile Hz. Havva'nın yaşadığı yer olarak gündeme gelen Göbeklitepe'de, 1995 yılında Alman Arkeoloji Enstitüsü'nden (DAI) Prof. Dr. Schmidt başkanlığında kazılara başlandı. 

TÜM DÜNYAYA TANITTI
Şanlıurfa'ya 18 kilometre uzaklıktaki Örencik Köyü yakınlarındaki Göbeklitepe'de yapılan çalışmalarda, üzerinde hayvan ve insan figürlerinin bulunduğu 'T' biçimli dikili taşların yanı sıra çapları 15 metreye varan daire ve dikdörtgen biçimli tapınak kalıntıları bulundu. Göbeklitepe'nin keşfi ve dünyanın en eski tapınağı olduğunun anlatılması noktasında uluslararası çalışmalarında kent turizmine katkıda bulunan ve yılda 2 kez yapılan kazı çalışmalarına başkanlık eden 61 yaşındaki Schmidt'in ölümü, Türk eşi Çiğdem Schmidt ile sevenlerini yasa boğdu.

2007'DEN BERİ ONA EMANETTİ
Kazı çalışmaları 1995’te Şanlıurfa Müzesi başkanlığında ve İstanbul Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden (DAI) Harald Hauptmann bilimsel danışmanlığında yapılan yüzey araştırmasından sonra başladı. Hemen ertesinde yine Şanlıurfa Müzesi başkanlığında ve Klaus Schmidt bilimsel danışmanlığında kazılar yeniden yönlendirildi. 2007'den itibaren kazı çalışmaları Bakanlar Kurulu kararlı kazı statüsüyle ve yine Alman Arkeoloji Enstitüsü'nden Schmidt'in başkanlığında devam ettiriliyordu.

<p>Peki, TEKNOFEST yerli ve milli üretime nasıl katkı sağlıyor?  ASELSAN festivalle ilgili nasıl ger

TEKNOFEST yerli ve milli üretime nasıl katkı sağlıyor?

Safranbolu'da heyecanlandıran keşif! 2 bin 500 yıllık gizli geçit bulundu

Görme engelli avukat, Ölüdeniz semalarında yamaç paraşütü keyfi yaşadı

''Postmodern darbe''nin üzerinden 24 yıl geçti