• $9,34
  • €10,862
  • 529.402
  • 1417.7
11 Şubat 2020 Salı 08:00 | Son Güncelleme:

Garaudy'yi kurşuna dizilmekten Müslümanlar kurtardı

Garaudy'yi kurşuna dizilmekten Müslümanlar kurtardı

Fransız düşünür Roger Garaudy ülkesinin en önde gelen entelektüellerinden biriydi.

Bedir ACAR

Hitler’e karşı verilen savaş sonrasında sürgüne gönderildiği Cezayir’de kurşuna dizilmekten son anda kurtuldu. Cezayirli Müslüman askerler ‘Silahsız birine ateş etmek dinimizce günahtır’ diyerek ateş etmeyi reddetti. Bu olayın da etkisiyle Fransa’ya dönüşte İslam’ı araştırmaya başlayan Garaudy, 1982 yılında 69 yaşında Müslüman oldu. Fransız Komünist Partisi’nden İslam’a uzanan hayatında Garaudy’yi zorlu bir süreç bekliyordu. Müslüman olduktan sonra Fransız enteliyansiyası ve etkin Yahudi lobilerinin ‘sükut suikastıyla’ karşılaştı. Önü kesilmek istendi. Ancak o, yılmadan İslam’a hizmet etmeyi sürdürdü. Cemal Aydın, Garaudy’nin ‘İslam Medeniyetinin İnsanlığa Katkısı’ adlı kitabını Türkçeye kazandırdı.

KİTAP NASIL YAZILDI

Cemal Aydın anlatıyor: “33 aylık toplama kampı hayatından sonra, hürriyetine kavuşur kavuşmaz Garaudy’nin ilk işi İslam’la ilgili kitapları aramak olur. Fakat bulamaz. Sömürgeci Fransa o tür eserlere erişilmesini yasaklamıştır. Olanlar da İslam’ı kötüleyen eserlerdir, fakat Garaudy yine de o eserlerden İslâm’ın gerçeğini kavramaya çalışır. Ve İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden tam bir sene sonra, yani 1946 yılında bu kitabını yayımlar.” 

Aydın’a göre, Cezayir’in hürriyete kavuşmasında önde gelen kaç kişi varsa onlardan biri mutlaka Garaudy’dir. 

Peki Garaudy’nin bu kitabı niçin okunmalı? Birincisi, İslam dünyasının uyanışı için çırpınmış Garaudy’yi iyi tanımak için. İkincisi, sahip olup da farkında olmadıklarımızı bilmek için. Üçüncü olarak da, İslam medeniyetinin yeniden yükselişi için yapılması gerekenler üzerine kafa yormak için...

69 yaşında Müslüman olan Roger Garaudy, 2012’de vafat ettiğinde 99 yaşındaydı.

ÂMİR ATEŞ İÇİN PRESTİJ KİTAP

Klasik Türk Müziği’nin yaşayan en büyük üstatlarından bestekar Hâfız Âmir Ateş’in hayatı kitap oldu. Prof. A. Hakkı Turabi ve neyzen Ali Osman Alaca tarafından kaleme alınan “60. Sanat Yılında Bestekâr Hâfız Âmir Ateş” isimli eserde,  Ateş’in hayatı, eğitimi ve mûsikîye yönelik düşünce ve fikirleri detaylı şekilde ele alındı. Kuveyt Türk’ün prestij eserler serisinden basılan kitaba 2 CD’den oluşan bir albüm de eklendi.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Cerrahpaşa'da yeni yoğun bakım servisleri açıldı

Kargaların şaşırtıcı zekası ve alet kullanabilme becerisi

Dev şirketlerinin logolarındaki gizli anlamlar