İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0489
  • 4.9966
  • 174.84
  • 112.122
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Çermik’te tarihi geçit, tesis kazısında ortaya çıktı

Diyarbakır'ın Çermik İlçesi'nde, Çüngüş yolu üzerinde halı saha için yapılan kazı sırasında, tarihi kaleden, Sinek Çayı'na inen bir mağara geçit bulundu. Definecilerin tahrip ettiği mağarada göçük nedeniyle toprakla dolduğu görülürken, mağaranın giriş kapısında o döneme ait figür ve çizimler bulunuyor.

x

Çermik İlçesi'nde, Çüngüş yolu üzerinde bulunan ve gayri müslimlerin uzun yıllar önce mezarlık olarak kullandığı alanın bitişiğindeki kaleden, Sinek Çayı'na inen bir mağara geçit bulundu. Çermikli bir işadamının, halı saha ve sosyal tesis yapımı için başlattığı kazı sırasında, tarihi mağaranın ortaya çıkması üzerine inşaat ve kazı çalışmaları durduruldu. Girişi çok geniş olan ve girişinin her iki tarafından o döneme ait çeşitli figür ile çizimlerin bulunduğu mağara, definecilerin yaptığı kazıdan kaynaklı göçükler nedeniyle toprak ve molozlarla dolduğu görüldü. Girişinde ve içerisindeki duvarlarda haç işaretleri bulunan mağaranın o dönemlerde hem gizli geçit hem de ibadet yeri olarak kullanıldığı tahmin ediliyor.

Tarihi kaleden Sinek Çayı'na inen geçidin ortaya çıkması, ilçe sakinleri arasında da heyecanla karşılandı. İlçenin turizm anlamındaki tanıtımına büyük katkı sağlayacağına inanılan mağara geçitte gerekli inceleme yapılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan ekipler bekleniyor.

Çarşamba akşamlarının vazgeçilmezi Diriliş Ertuğrul´da Ertuğrul Bey´in Sadettin Köpek´in öldürdüğü s

Diriliş Ertuğrul´da rekor kıran sahne

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

AK Parti, yaptırdıkları son anketi açıkladı