• $8,4094
  • €10,1906
  • 495.368
  • 1441.33
25 Mart 2021 Perşembe 13:00 | Son Güncelleme:

Kanuni Sultan Süleyman'ın bugüne dek görülmemiş olan tablosunun sırrı çözüldü

Kanuni Sultan Süleyman'ın bugüne dek görülmemiş olan tablosunun sırrı çözüldü

31 Mart'ta düzenlenecek olan İslam Dünyası ve Hint Eserleri Müzayedesi, Kanuni Sultan Süleyman'ın bugüne dek görülmemiş bir portresine ev sahipliği yapacak. Açık artırmaya çıkarılacak olan portrenin şifrelerini ise ünlü sanat tarihçileri Dr. Julian Raby ile Dr. Bora Keskiner CNN Türk'e değerlendirdi.

İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan müzayede evi Sotheby's, 31 Mart'ta İslam Dünyası ve Hint Eserleri Müzayedesi gerçekleştirecek. Osmanlı tarihinden değerli parçaların yer alacağı müzayedede, Kanuni Sultan Süleyman'ın hiç görülmemiş bir yağlı boya portresi de yer alacak.

Dünyaca ünlü Osmanlı Sanat Tarihi Uzmanı Dr. Julian Raby portrenin önemini ve şifrelerini CNN TÜRK'e değerlendirdi.

Dr. Bora Keskiner: "Bu son derece önemli eserin, dünyada bilinen sadece 3 tane eşi var. bunlar; birincisi Toscana büyük dukası Cosimo de Medici için yapılmış. İkincisi, Avusturya Macaristan İmparatorluğu ikinci Ferdinand'ın hazinesi için yapılmış. Üçüncüsü ise Fransa Kralı için yapılmış onun hazinesi için ve Avrupa Akdeniz Medeniyetleri müzesinde."

Dr. Julian Raby: "Giovio'nun Osmanlı tarihi üzerine bir eser yazdığı ve Osmanlı hükümdar portreleri koleksiyonu yaptığı bilinmektedir. Giovio'nun ailesi, Kanuni Sultan Süleyman'ın, kendi portresini ve altın bir kalemdanı Giovio'ya hediye olarak gönderdiğini söylemişler. Bunlar göz önüne alındığında bu resmin tarihi altyapısı üzerine yazılacak çok şey var. Bu portre, Sultan Süleyman'ın Avrupa'ya kendi imajını yansıtmaya çalıştığı bir dönemin ürünüdür."

Sotheby's'in potansiyel alıcılar için hazırladığı katalogda, "Bellini'nin şimdilerde ikonik hale gelen Fatih Sultan Mehmet tablosundan 50 yıl sonra, Kanuni Sultan Süleyman'ın orta yaşlardaki tablosu karşımıza çıktı. Bu eser, Kanuni Sultan Süleyman'ı tahminen 43 yaşındayken resmediyor." ifadesi yer aldı.

"ŞAHİN GİBİ HER AN HAREKETE HAZIR"

Dr. Julian Raby: "Bu resimde, diğer portrelerde görülmeyen bir biçimde Sultan Süleyman'ı tam da 1534 yılında, bir Venediklinin tarif ettiği şekilde; uzun boyunlu, ince yapılı, kartal burunlu, siyah gözleri acımasızca değil, merhametli bakan" tasvir edilmesini seviyorum. Bu portreyi sevmemin bir sebebi de, Sultan Süleyman'ı kendinden emin, ancak bir şahin gibi her an harekete hazır bir biçimde yansıtmasıdır."

Sanat tarihçisi Dr. Bora Keskiner'e göre de eser, dönemin Osmanlı-Avrupa ilişkilerine ışık tutması açısından oldukça önem arz ediyor.

Dr. Bora Keskiner: "Bu derecede önemli ve özel bir eserin, Fatih'in Bellini portresinden sonra, Osmanlı-Venedik ilişkilerinin, Osmanlı-Avrupa ilişkilerinin Fatih ile soğumadığını, Kanuni döneminde devam ettiğini bu portre sayesinde görüyoruz."

<p>Bedir Acar, 'Görüntüler öyle acımasız ve vahşi ki 21. Yüzyılda devlet terörünün kitabını yazıyorl

İsrail aslında neyden korkuyor?

Şırnak Valisi Pehlivan, Cudi Dağı'nda konuşlu üs bölgelerinde incelemelerde bulundu

Bayram alışverişinin kalbi Eminönü ve Mısır Çarşısı sessiz

Toroslar'da baharla yeşile bürünen yaylalar görenleri kendine hayran bırakıyor